Vondra: Zemřela žena, která držela pevně maják svobody

Jako na dámu, která dovedla sestoupit k lidem a která navzdory dodržování tradic a pravidel dovedla být lidská a neformální, vzpomínají na královnu Alžbětu II. bývalý velvyslanec v Británii Libor Sečka a někdejší poradce prezidenta Václava Havla Alexandr Vondra. Sečka byl velvyslancem v Británii od roku 2016 do loňského srpna, s královnou se setkal několikrát. Vondra vzpomínal hlavně na první setkání s Alžbětou v Buckinghamském paláci v březnu 1990. Dodal, že odchází kus velké tradice.

"Zemřel někdo, kdo provázel nejenom Británii, ale i celou Evropu všemi klíčovými momenty po konci druhé světové války. Odchází kus velké tradice, prostě žena, která držela pevně maják svobody a tradice po dlouhou dobu. Je mi to hrozně líto," řekl Vondra. Vzpomínal, jak jel jako nezkušený mladý muž s Václavem Havlem na státní návštěvu Británie v jediném obleku, co měl. Tehdy čerstvě jmenovaný poradce Václava Havla Karel Schwarzenberg ho vzal v Londýně do obchodního domu Harrods, kde ho kompletně oblékl, aby prý nedělal v Buckinghamském paláci ostudu. "Dodneška si vybavuju navzdory tomu, že ona vlastně velmi úzkostlivě správně ctila tradice a všechna pravidla, tak zároveň byla nesmírně lidská, milá a neformální," dodal.

Velvyslanec Sečka se s královnou poprvé setkal v březnu 2016 při předávání pověřovacích listin. Asi ve dvacetiminutovém rozhovoru se spolu bavili o její návštěvě České republiky v roce 1996, o znojemském víně, o vzpomínkách na Václava Havla nebo o migrační krizi. "Zajímala se ale také o osobní život, třeba kde budeme v Londýně bydlet," podotkl Sečka. S královnou se poté setkával při vánočních plesech, které se až do covidu konaly každý rok v prosinci. Rozhovory s královnou byly podle něj velmi neformální. "Dovedla sestoupit ke každému, dovedla najít téma, naklonit si k sobě lidi," řekl. Doplnil, že člověk měl při rozhovoru s královnou pocit, že mluví s někým, koho zná odjakživa. "Vyzařoval z ní skutečně takový sympatický přístup, něco zvláštního. Rozdíl v postavení se v jejím podání krásně překonával," dodal.

Dirigent Libor Pešek, který od Alžběty II. převzal Řád rytíře britského impéria, osobnější vzpomínku nemá. S královnou se setkal asi čtyřikrát, jako patronka Královského liverpoolského filharmonického orchestru opakovaně přicházela na koncerty. Poslední setkání bylo v roce 1996 v Praze, kde od Alžběty II. převzal Řád rytíře britského impéria. "Královna se sice usměje, ale při všech těchto příležitostech to byla formální setkání, kde jsme si podali ruku, víc ne," řekl na otázku, jestli má na Alžbětu II. nějakou osobnější vzpomínku.

Související

Více souvisejících

Královna Alžběta II. Alexandr Vondra

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy