Zaorálek míří do Francie jednat s významnými kulturními institucemi

Posílení kulturní spolupráce Česka s Francií je jedním z hlavním cílů dvoudenní návštěvy ministra kultury Lubomíra Zaorálka ve Francii. Zaorálek se mimo jiné setká se svým francouzským protějškem, bude jednat s prezidentem pařížské galerie moderního umění Centre Pompidou a vystoupí na půdě Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). O středečním a čtvrtečním programu ministra dnes informovala Ivana Awwadová z tiskového odboru ministerstva kultury.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Lubomír Zaorálek
doporučujeme

Cílem cesty bude projednání bilaterálních témat a posílení kulturní spolupráce obou zemí, uvedl resort. Ve středu se Zaorálek setká s francouzským ministrem kultury Franckem Riesterem a ředitelkou Centra světového dědictví UNESCO Mechtild Rösslerovou a přednese projev na všeobecné rozpravě 40. zasedání Generální konference UNESCO.

Česko má na seznamu světového dědictví UNESCO zapsáno 14 památek, mezi které od roku 1992 patří historické centrum Prahy. Podle komisařů organizace, kteří na jaře Prahu navštívili, se ale může české hlavní město dostat na seznam památek v ohrožení. Město i český stát totiž podle nich málo chrání hodnoty, pro něž byla historická část Prahy na seznam světového dědictví zapsána.

Ve čtvrtek má ministr Zaorálek na programu návštěvu pařížského Centre Pompidou a setkání s prezidentem muzea Sergem Lasvignesem. O zřízení pobočky této známé kulturní instituce v ČR opakovaně jednal premiér Andrej Babiš. Letos počátkem dubna podepsali zástupci Centre Pompidou a Národní galerie Praha (NGP) memorandum o spolupráci. Její součástí by měla být výměna uměleckých děl, odborníků a umělců mezi oběma galeriemi.

Vedení pařížské instituce se letos v květnu připojilo k protestnímu dopisu ředitelů významných světových muzeí a galerií, kteří vyjádřili nesouhlas s odvoláním ředitele NGP Jiřího Fajta. Podle červnového vyjádření pověřeného ředitele Národní galerie Ivana Morávka jednání s francouzskou stranou o spolupráci pokračují.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš nikdy neodstoupí? Lže, mlží, je jako dítě... Úterní demonstrace má…

12.12.2019 22:23 Aktualizováno Na Václavském náměstí v Praze se v úterý sešly desítky tisíc lidí, kteří opět žádali demisi Andreje…

Vedení ODS se postavilo za Skopečka kvůli semináře o Číně

12.12.2019 20:15 Vedení ODS se postavilo za svého poslance Jana Skopečka v souvislosti s pořádáním sněmovního…

ODS vyzvala Babiše, aby dočasně rezignoval

12.12.2019 19:30 Předseda hnutí ANO Andrej Babiš by se měl podle opoziční ODS vzdát do vyřešení svých osobních…

"Nevím, jak by ve Vídni vařili kafe!" Babiš se obořil na Rakousko

12.12.2019 09:58 Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na nadcházejícím summitu Evropské unie prosazovat uznání jaderné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama