Zaorálek považuje návrh na uvolňování v kultuře za diskriminační vůči oboru

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) kritizuje návrh na uvolňování covidových opatření v kultuře, který dostal od ministerstva zdravotnictví. Oblast podle něj diskriminuje proti ostatním odvětvím například tím, že vyžaduje od diváků nákladnější PCR testy.

Zaorálek dnes novinářům řekl, že plán navíc požaduje výrazněji lepší epidemickou situaci než srovnatelné země, které již pravidla pro kulturu uvolňují.

Zaorálek obdržel návrh ministerstva zdravotnictví a Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) v neděli. "To, co jsme dostali, je pro mě naprosto nepřijatelné," řekl novinářům na tiskové konferenci v pražském Lidovém domě. Dosáhnout včas epidemické situace vyžadované návrhem je podle něj nerealistické. "Jsou země, které takovýchto čísel zdaleka nedosahují, a přesto uvolňují," konstatoval.

Realitu v kulturní oblasti neodráží návrh ani podle pořadatelů akcí, míní. V řadě případů by umožnil příliš malé publikum, takže by bylo prodělečné akce organizovat, řekl Zaorálek. Ministerstvo zdravotnictví přitom od pořadatelů má informace, v jakých mantinelech mají kulturní akce smysl. "Je to ale jako mluvení do dubu," prohlásil.

Kabinet zhruba před dvěma týdny představil šest tzv. balíčků pro uvolňování koronavirových pravidel. Řídí se počtem případů covidu-19 na 100.000 obyvatel. V případě kultury se s nimi počítá také, podle Zaorálka ale umožní kultuře fungovat prakticky až na podzim. Například ve Francii či Rakousku dávají pravidla daleko větší šance pro pořádání akcí. "Nevím, proč u nás by měly být poměry o tolik tvrdší," řekl.

U kulturních akcí navíc návrh nepočítá s antigenními testy, ale pouze s přesnějšími, avšak dražšími PCR testy. "Je nefér, aby jediná kultura měla za podmínku PCR testy," řekl. Kultura by tak mohla být dostupná jen pro bohaté, případně starší lidi s dokončeným očkováním. "Tohle mi připadá jednoznačně vůči kultuře diskriminační," uvedl Zaorálek.

Žádá, aby se o kultuře dnes jednalo na vládě. Konečný model by se měl přiblížit spíš tomu, jaký původně navrhlo ministerstvo kultury, zdůraznil Zaorálek. Podrobnosti z návrhů obou resortů nespecifikoval. "Do čtvrtka máme možnost dojednat model, který bude fér," uvedl Zaorálek. Varoval také před dodatečnými náklady státu, na kompenzacích v kultuře by podle něj musel vyplatit zhruba 1,5 miliardy korun navíc.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy