Koněva zachrání? Komunisté se ikony "starých časů" v Praze nechtějí vzdát

Sochu sovětského maršála Ivana Koněva chce Praha 6 přemístit. Místopředseda KSČM Petr Šimůnek oznámil, že v pondělí půjde jako občan předat žádost na ministerstvo kultury, aby šéf resortu Lubomír Zaorálek z ČSSD zapsal sochu mezi kulturní památky.

Přidejte svůj názor 111 komentářů

Socha maršála Koněva (foto: Matěj Baťha)
doporučujeme

Jde mu o to, aby zabránil odstranění sochy maršála Koněva. „Je to jeden z posledních takových památníků v Praze. Už byl odstraněn smíchovský tank, přejmenována třída Rudé armády a byla sundána i deska ze Staroměstské radnice, která připomínala osvobození Prahy Rudou armádou. A já si myslím, že některý ze symbolů by v Praze zůstat mohl, aby to připomínal generacím, které přichází po nás,“ řekl pro server iDNES Šimůnek.

Podle Šimůnka by měl mít ministr kultury Zaorálek pro jeho žádost pochopení. Teď jde o to, jestli zastupitelstvo Prahy 6 bude respektovat, že tuto záležitost posuzuje ministerstvo kultury.

„Ještě je možnost, že požádám Obvodní soud pro Prahu 6, aby vydal předběžné opatření, že nemůže být nakládáno se sochou, dokud nerozhodne právě ministerstvo kultury,“ dodal místopředseda KSČM.

K žádosti komunistického politika se vyjádřil šéf Vojenského historického ústavu Aleš Knížek. „Tím, že jsme napsali odborné stanovisko, považujeme záležitost z naší strany za vyřízenou.“ Ministerstvo kultury zatím odmítlo situaci komentovat.

Loading...
Vstupte do diskuze (111)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petříček vyzval Turecko k zastavení úderů v Sýrii, velvyslanec byl na…

14.10.2019 12:45 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes zopakoval tureckému velvyslanci, že prioritou Evropské…

Páleník stáhl žalobu na NBÚ kvůli odebrání prověrky, soud měl začít dnes

14.10.2019 12:27 Bývalý zpravodajec Ondrej Páleník vzal zpět svou žalobu na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), ve…

Triumf polské vládní strany? Nejvíc jásá Okamura, Rakušan mluví o…

14.10.2019 12:08 Vítězství národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) v polských parlamentních volbách…

Výroky Zemana o Peroutkovi? Stát se nemusí omlouvat, rozhodl soud

14.10.2019 11:56 Aktualizováno Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama