Koněva zachrání? Komunisté se ikony "starých časů" v Praze nechtějí vzdát

Sochu sovětského maršála Ivana Koněva chce Praha 6 přemístit. Místopředseda KSČM Petr Šimůnek oznámil, že v pondělí půjde jako občan předat žádost na ministerstvo kultury, aby šéf resortu Lubomír Zaorálek z ČSSD zapsal sochu mezi kulturní památky.

Socha maršála Koněva (foto: Matěj Baťha)
doporučujeme

Jde mu o to, aby zabránil odstranění sochy maršála Koněva. „Je to jeden z posledních takových památníků v Praze. Už byl odstraněn smíchovský tank, přejmenována třída Rudé armády a byla sundána i deska ze Staroměstské radnice, která připomínala osvobození Prahy Rudou armádou. A já si myslím, že některý ze symbolů by v Praze zůstat mohl, aby to připomínal generacím, které přichází po nás,“ řekl pro server iDNES Šimůnek.

Podle Šimůnka by měl mít ministr kultury Zaorálek pro jeho žádost pochopení. Teď jde o to, jestli zastupitelstvo Prahy 6 bude respektovat, že tuto záležitost posuzuje ministerstvo kultury.

„Ještě je možnost, že požádám Obvodní soud pro Prahu 6, aby vydal předběžné opatření, že nemůže být nakládáno se sochou, dokud nerozhodne právě ministerstvo kultury,“ dodal místopředseda KSČM.

K žádosti komunistického politika se vyjádřil šéf Vojenského historického ústavu Aleš Knížek. „Tím, že jsme napsali odborné stanovisko, považujeme záležitost z naší strany za vyřízenou.“ Ministerstvo kultury zatím odmítlo situaci komentovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rezignace Vojtěcha? ANO chce odvést pozornost od korupční kauzy, říká pro…

24.09.2020 22:26 Aktualizováno Netají se se svým názorem. Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová se domnívá, že za odstoupením…

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Další skandál kolem rozesílání roušek. Jak pošta získala osobní údaje…

24.09.2020 17:20 Rozesílání ochranných prostředků seniorům prostřednictvím České pošty prověřuje Úřad pro ochranu…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama