Zařazení Česka na rizikový seznam na Slovensku by Babiše mrzelo

Očekávané zařazení České republiky na slovenský seznam rizikových zemí kvůli covidu-19 nepomůže ekonomickým vztahům. Na dnešní tiskové konferenci po zasedání Rady vlády pro zdravotní rizika to novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Andrej Babiš
doporučujeme

Předseda vlády uvedl, že by to byla škoda a mrzelo by ho to. Slovenský ústřední krizový štáb bude jednat dnes odpoledne, projedná i návrhy zařadit Česko mezi rizikové země a uzavřít hranice s Ukrajinou.

Zařazení mezi rizikové státy by patrně znamenalo omezení při cestování. I přes ubezpečení na pátečním summitu visegrádské skupiny, že nebudou státy V4 (ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko) dělat opatření ekonomického charakteru, pravděpodobně Slovensko opatření přijme, řekl Babiš. "Myslím, že k tomu není důvod, protože to může zas mít jenom negativní dopad mezi Českem a Slovenskem, to jsou studenti, rodiny, byznysmeni," uvedl.

Předseda vlády řekl, že pokud Slovensko krok učiní, bude to škoda. "Pokud to nastane, tak to ekonomickým vztahům nepomůže," uvedl Babiš. I ekonomické dopady budou přitom jedním z hledisek, podle kterých se bude po konci epidemie hodnotit, jak státy situaci kolem covidu-19 zvládly, míní premiér.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes novinářům řekl, že pokud Slovensko zpřísní podmínky pro ČR, bude se diplomacie snažit, aby zohlednilo situaci takzvaných pendlerů. "A aby opatření nemělo zásadní dopad na ty, kteří žijí v okolí hranice, lidi ve smíšených manželstvích či studenty," uvedl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ústavní činitelé proberou zahraniční politiku, Vystrčil se schůzky…

28.09.2020 09:09 Ústavní činitelé se v úterý sejdou nad českou zahraniční politikou. Na zámku v Lánech proberou…

Minář odešel z čela Milionu chvilek. Hodlá založit nové hnutí a jít do…

28.09.2020 07:49 Mikuláš Minář rezignoval na funkci předsedy spolku Milion chvilek. Chce založit hnutí, se kterým by…

Stát řídí stylem brzda-plyn, co předvádí Schillerová ani nemá cenu…

27.09.2020 22:14 Aktualizováno ROZHOVOR - Odmítá mást voliče. Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura nechce stranické krajské…

Babiš chce, aby mobilní operátoři zlevnili chytré telefony

27.09.2020 21:45 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) apeloval na mobilní operátory, aby zlevnili chytré mobilní telefony pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama