Zelení vyzvali vládu k řešení covidu a konci uhlí

Strana zelených na dnešním on-line sjezdu vyzvala vládu, aby při současné koronavirové pandemii zajistila dostatečné kapacity očkování, bezplatného testování, trasování nakažených a cenově dostupné respirátory.

Vláda ČR
doporučujeme

Zároveň má kabinet podle strany poskytnout dostatečnou ekonomickou motivaci nakaženým osobám k zodpovědnému chování, například zvýšením nemocenské na 100 procent mzdy. Pro usnesení hlasovala drtivá většina ze zhruba 180 delegátů.

Strana dále požaduje po vládě ANO a ČSSD dostatečné kompenzace živnostníkům, malým a středním podnikům a jejich zaměstnancům při uzavření jejich provozů v rámci protikoronavirových opatření. Vláda má brát ohled na důležitost a včasnou přípravu návratu dětí a studentů do škol, adekvátně odměnit pracovníky z nejvytíženějších profesí v době pandemie a naplánovat ekologicko-sociální obnovu české ekonomiky.

Z politických priorit delegáti jasnou většinou schválili usnesení vyzývající kabinet ke schválení co nejdřívějšího termínu konce využívání uhlí v energetice. Nejpozději se tak podle Zelených má stát v roce 2030. Zároveň má vláda důsledně podporovat transformaci regionů, které budou koncem uhlí postiženy. Ukončit by kabinet měl přípravu projektu kanálu Dunaj-Odra-Labe, míní Zelení.

Strana se též usnesla na tom, že by vláda měla "poskytnout útočiště pronásledovaným občanům Běloruska, Ruska, Číny a dalších nedemokratických režimů a zemí hrubě porušujících lidská práva." Zároveň vyzvala vládu, aby znemožnila účast těchto zemí a tamních firem na strategických infrastrukturních projektech v České republice. "Vláda ČR nesmí připustit, aby takové státy mohly mít ekonomický nebo geopolitický zisk z velkých investičních projektů v ČR a v EU, například z dostavby plynovodu Nord Stream 2 a budování sítí 5G," shodli se Zelení.

Delegáti zároveň vyzvali kabinet k podání žaloby Soudnímu dvoru EU na porušení unijního práva při rozhodnutí o rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów. Vláda a ministerstvo zdravotnictví by podle Zelených měly také zásadně revidovat všechny koncepce obsahující plány na rušení nemocničních lůžek akutní péče, zejména v mimopražských regionech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš a Zeman chtějí experimentovat na Češích, přitom dorazí miliony…

04.03.2021 12:24 Aktualizováno Opoziční strany se staví proti užívání vakcín proti covidu-19 bez certifikace v Evropské unii. V…

Hnutí ANO by vyhrálo volby, koalice Pirátů a STAN je v závěsu

04.03.2021 11:37 Volby do Sněmovny by v únoru vyhrálo hnutí ANO, které by stejně jako o měsíc dříve získalo 26,5…

ČT musí zaplatit Vitáskové 80.000 korun za nepravdivý výrok

04.03.2021 10:53 Česká televize (ČT) musí uhradit bývalé šéfce Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové 80…

Poslanci si v době pandemie odhlasovali vyšší příspěvky

03.03.2021 21:59 Aktualizováno Poslanecké kluby budou letos dostávat na svůj provoz asi o desetinu vyšší příspěvky ze sněmovního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama