Zeman na konci roku možná navštíví Srbsko

Prezident Miloš Zeman by mohl na konci roku navštívit při otevření Českého domu v Bělehradě Srbsko. Po dnešním jednání na Pražském hradě to řekl srbský prezident Aleksandar Vučić. Představitelé obou států spolu mluvili o bilaterálních otázkách, ekonomické spolupráci nebo o pandemii.

Eurozpravy.cz

"Mluvili jsme s panem prezidentem o úspěšně se rozvíjející ekonomické spolupráci," řekl Zeman na tiskové konferenci, která se konala bez otázek novinářů. Mluvili také o zahraničních vztazích. "Chtěl bych ocenit srbskou schopnost navázat přátelské nebo alespoň korektní vztahy se všemi významnými zeměmi," poznamenal český prezident. Ocenil rychlý postup očkování v Srbsku. Je podle něj spojen s tím, že Srbsko má k dispozici vakcíny z několika zemí.

Zeman dodal, že doufá v to, že se do Srbska "těsně před ukončením prezidentské mise" ještě jednou podívá. Podle Vučiče by se tak mohlo stát ještě letos na konci roku při otevření Českého domu v Bělehradě.

Vučić v této souvislosti připomněl českou menšinu v Srbsku. Řekl, že by jí přál, aby měla vlastní národní dům. Za jeho obnovení se přimlouval Zeman při své návštěvě v Srbsku 2019. Původní Český dům v Bělehradě v 60. letech zkonfiskovala Jugoslávie.

Vučić ocenil pohostinnost, se kterou byl na Hradě přijat a poděkoval za podporu vstupu Srbska do Evropské unie. Pro vstup Srbska do EU se v posledních měsících přímo v Bělehradě vyslovili premiér Andrej Babiš (ANO) i tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Petříček při své březnové cestě označil spolupráci se západním Balkánem a jeho budoucí integraci do EU za jednu z priorit české zahraniční politiky. Srbsko získalo status kandidáta členství v EU v roce 2012. První kapitoly přístupových rozhovorů s ním unie otevřela o tři roky později.

O vstupu Srbska do Evropské unie mluvil srbský prezident i na odpoledním jednání s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). "Chceme, aby bylo Srbsko v Evropské unii, protože budeme mít přirozeného spojence," řekl Vondráček po schůzce ČTK a Českému rozhlasu.

Dalším tématem byla otázka vakcinace proti covidu-19 . Bavili se i o historii a o přátelství prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka s jugoslávským králem Alexandrem. "Říká se, že tenkrát ty vztahy byly na úplně nejlepší úrovni. Shodli jsme se, že už jsou zase takové, jako byly za dob Masaryka a Alexandra," řekl Vondráček. Vučić se také zajímal o podzimní české sněmovní volby a krátce se bavili o situaci v Kosovu. Vučić je v Česku od pondělí, kromě Zemana a Vondráčka má na programu také dnešní večerní schůzku s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a středeční s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Témata: EZ

Čelila jsem nevhodným narážkám. U političek se řeší hlavně jejich vzhled,…

21.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jako mladá atraktivní dáma se setkala s nepříjemnými sexuálními narážkami a lichotkami,…

Vojtěch nepočítá se změnou pandemického zákona ještě do voleb

21.06.2021 17:28 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nepředpokládá, že by se podařilo do voleb přijmout…

Vláda schválila zprávu o extremismu, zmiňuje i sněmovní hnutí SPD

21.06.2021 17:17 Zprávu o extremismu a předsudečné nenávisti na území Česka v loňském roce dnes schválila vláda.…

Schodek rozpočtu je nepřijatelný, shodli se odbory a zaměstnavatelé

21.06.2021 17:10 Odbory a zaměstnavatelé kritizují první návrh rozpočtu na příští rok. Plánovaný schodek 390 miliard…

Senát chce uzákonit 26. červen jako významný den, Den odchodu okupačních…

21.06.2021 14:23 Senátoři chtějí začlenit 26. červen mezi významné dny. Chtějí jej uzákonit jako Den odchodu…

Polčák: Mezi obce v okolí Vrbětic a kraj by se mělo rozdělit 350 milionů

21.06.2021 10:02 Mezi obce v okolí Vlachovic-Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, a…

Česko musí působit jako silný tým, aby se prosadilo v konkurenci, řekl…

21.06.2021 09:09 Česko se může prosadit v tvrdé mezinárodní konkurenci jedině tak, že bude působit jako silný tým,…

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Související:

Právě se děje