Zeman na konci roku možná navštíví Srbsko

Prezident Miloš Zeman by mohl na konci roku navštívit při otevření Českého domu v Bělehradě Srbsko. Po dnešním jednání na Pražském hradě to řekl srbský prezident Aleksandar Vučić. Představitelé obou států spolu mluvili o bilaterálních otázkách, ekonomické spolupráci nebo o pandemii.

Eurozpravy.cz

"Mluvili jsme s panem prezidentem o úspěšně se rozvíjející ekonomické spolupráci," řekl Zeman na tiskové konferenci, která se konala bez otázek novinářů. Mluvili také o zahraničních vztazích. "Chtěl bych ocenit srbskou schopnost navázat přátelské nebo alespoň korektní vztahy se všemi významnými zeměmi," poznamenal český prezident. Ocenil rychlý postup očkování v Srbsku. Je podle něj spojen s tím, že Srbsko má k dispozici vakcíny z několika zemí.

Zeman dodal, že doufá v to, že se do Srbska "těsně před ukončením prezidentské mise" ještě jednou podívá. Podle Vučiče by se tak mohlo stát ještě letos na konci roku při otevření Českého domu v Bělehradě.

Vučić v této souvislosti připomněl českou menšinu v Srbsku. Řekl, že by jí přál, aby měla vlastní národní dům. Za jeho obnovení se přimlouval Zeman při své návštěvě v Srbsku 2019. Původní Český dům v Bělehradě v 60. letech zkonfiskovala Jugoslávie.

Vučić ocenil pohostinnost, se kterou byl na Hradě přijat a poděkoval za podporu vstupu Srbska do Evropské unie. Pro vstup Srbska do EU se v posledních měsících přímo v Bělehradě vyslovili premiér Andrej Babiš (ANO) i tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Petříček při své březnové cestě označil spolupráci se západním Balkánem a jeho budoucí integraci do EU za jednu z priorit české zahraniční politiky. Srbsko získalo status kandidáta členství v EU v roce 2012. První kapitoly přístupových rozhovorů s ním unie otevřela o tři roky později.

O vstupu Srbska do Evropské unie mluvil srbský prezident i na odpoledním jednání s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). "Chceme, aby bylo Srbsko v Evropské unii, protože budeme mít přirozeného spojence," řekl Vondráček po schůzce ČTK a Českému rozhlasu.

Dalším tématem byla otázka vakcinace proti covidu-19 . Bavili se i o historii a o přátelství prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka s jugoslávským králem Alexandrem. "Říká se, že tenkrát ty vztahy byly na úplně nejlepší úrovni. Shodli jsme se, že už jsou zase takové, jako byly za dob Masaryka a Alexandra," řekl Vondráček. Vučić se také zajímal o podzimní české sněmovní volby a krátce se bavili o situaci v Kosovu. Vučić je v Česku od pondělí, kromě Zemana a Vondráčka má na programu také dnešní večerní schůzku s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a středeční s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje