Zemanův expertní tým se sešel v Lánech, řešil vztah k EU a Turecko

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana dnes na zámku v Lánech za účasti premiéra Andreje Babiše (ANO) řešil postavení České republiky vůči Evropské unii. Zabýval se například strategií visegrádské čtyřky při dalších vyjednáváních s Evropskou komisí, informoval na twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Miloš Zeman
doporučujeme

Babiš po schůzce v souvislosti s tureckou ofenzivou v Sýrii znovu kritizoval Evropskou unii za to, že je v zahraniční politice podle něj neakční a neakceschopná. Účastníci dnešní schůzky diskutovali i o postavení nové Evropské komise, jejíž fungování od 1. listopadu je ohroženo po neschválení kandidátů Francie, Maďarska a Rumunska.

Babiš v České televizi znovu odsoudil tureckou vojenskou operaci na severovýchodě Sýrie. Je ale přesvědčen o tom, že situaci bylo možné předejít, kdyby s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem světové mocnosti aktivně vyjednávaly.

Turecko zahájilo operaci v příhraničí Sýrie ve středu. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker poté vyzval Ankaru k zastavení operace, Francie tureckou ofenzivu odsoudila a spolu s Británií a Německem vyzvala ke svolání Rady bezpečnosti OSN. Český premiér soudí, že Evropa kromě výzev a odsouzení neudělala nic.

Zemanův tým také podle Babiše mluvil o podpoře vstupu zemí západního Balkánu do Evropské komise, energetické bezpečnosti, finančním rámci EU, brexitu, migraci či klimatických závazcích. Účastníci schůzky také odsoudili "zelený fanatismus, který je novým náboženstvím a může ohrožovat ekonomický rozvoj evropských zemí," uvedl Ovčáček.

Zeman si zve své poradce, odborníky a členy vlády na pravidelné porady do lánského zámku, schůzky se konají zhruba jednou měsíčně. Například v září s prezidentem jednal ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) a další zástupci hospodářského sektoru o energetice, investicích nebo exportu.

Loading...
Vstupte do diskuze (24)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek zúčtoval s politickými stranami. Kromě Babiše to odnesli i...

20.11.2019 09:18 Milion chvilek pro demokracii vyzval opozici ke spolupráci. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav…

Babiš vlepil facku statisícům Čechů. Vysmál se Milionu chvilek a řekl, co…

19.11.2019 22:22 Aktualizováno Výročí 17. listopadu se kromě jiného neslo i v duchu protestu proti premiérovi Andreji Babišovi.…

Slavný hudebník prozradil, co by v Česku udělal s komunisty. Nebude se jim…

19.11.2019 22:20 Aktualizováno Frontman kapely Lucie David Koller se netají svou nelibostí ke komunistům. Prozradil dokonce, jak…

Nesnášíte Babiše? Proč nikdo neřeší jinou závažnou věc? Nejmladší…

19.11.2019 19:26 Aktualizováno Tadeáš Bača je nejmladším českým zastupitelem. V České televizi se zamyslel nad aktivitami, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama