Žilo se za socialismu lépe? Štěch promluvil o tom, proč se Čechům stýská po komunismu

Měli jsme se za socialismu lépe? To je otázka, která se pravidelně objevuje a na kterou mají různí lidé různé názory. Místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) se domnívá, že starší lidé dnes nedokáží využít příležitosti, které s sebou nová doba přináší, a tak se domnívají, že se jim před revolucí skutečně žilo lépe.

Přidejte svůj názor 53 komentářů

Milan Štěch
doporučujeme

Štěch se domnívá, že lidí ze starší generace obecně patří k finančně zajištěným, ale řada z nich přišla o společenský vliv. A proto se mohou domnívat že v éře socialismu bylo lépe. Místopředseda Senátu to uvedl v Interview ČT24 v reakci na výsledky průzkumu, podle kterého než třetina respondentů starších 40 let uvedla, že za socialismu bylo lépe.

„Starší lidé, kteří prožili kus života v nějaké době, už neumí, nebo spíše nemají tolik šancí využít všechny nové příležitosti, které se dnes naskytují. Začít podnikat v padesáti, šedesáti letech je složité,“ myslí si Štěch. „Když je někomu dvacet, dvacet pět let a má patřičné předpoklady a vzdělání, tak proč by nezkusil podnikat,“ pokračoval.

Přiznal ale také, že on sám nepatří k těm, kteří prožívají nostalgii po éře komunismu. Rok 1989 a následný vývoj sice hodnotí pozitivně, jedním dechem ale dodává, že se udály chyby, které způsobily, že nebyly využity všechny příležitosti.

Češi podle průzkumu v dobrém vzpomínají především na sociální jistoty i pracovní povinnost a domnívají se také, že lidé byli slušnější. Štěch ale zdůraznil, že v dnešní době už nemusí nikdo nikoho uplácet, aby si mohl koupit cement či jiné potřebné věci. A kdo chce pracovat, má různé možnosti.

Více než čtvrtina Čechů starších 40 let v průzkumu odpověděla, že revoluce na jejich život neměla vliv, zhruba šestina respondentů se domnívá, že jejich život změnila k horšímu. Častěji takový názor mají lidé s nižším vzděláním (24 procent) než osoby se středoškolským (13 procent) a vysokoškolským (devět procent) vzděláním. Polovina lidí také uvedla, že jejich životní úroveň se po revoluci zlepšila.

Loading...
Vstupte do diskuze (53)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek zúčtoval s politickými stranami. Kromě Babiše to odnesli i...

20.11.2019 09:18 Milion chvilek pro demokracii vyzval opozici ke spolupráci. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav…

Babiš vlepil facku statisícům Čechů. Vysmál se Milionu chvilek a řekl, co…

19.11.2019 22:22 Aktualizováno Výročí 17. listopadu se kromě jiného neslo i v duchu protestu proti premiérovi Andreji Babišovi.…

Slavný hudebník prozradil, co by v Česku udělal s komunisty. Nebude se jim…

19.11.2019 22:20 Aktualizováno Frontman kapely Lucie David Koller se netají svou nelibostí ke komunistům. Prozradil dokonce, jak…

Nesnášíte Babiše? Proč nikdo neřeší jinou závažnou věc? Nejmladší…

19.11.2019 19:26 Aktualizováno Tadeáš Bača je nejmladším českým zastupitelem. V České televizi se zamyslel nad aktivitami, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama