Zkorumpovaná neziskovka? Babiš a Transparency se brzy střetnou u soudu

Krajský soud v Praze začne 7. ledna řešit spor o dobré jméno Transparency International (TI) proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Žalobu organizace podala v červenci, dožaduje se omluvy za opakované slovní útoky. Novinářům to dnes řekl ředitel organizace David Ondráčka. Předseda vlády uvedl, že na svých slovech o zkorumpovanosti Transparency trvá a že s ním Ondráčka vede spor z osobních pohnutek.

Nevládní organizace se v červenci rozhodla žalobou bránit proti 17 Babišovým výrokům, v nichž ji označil za zkorumpovanou nebo ji jinak dal do souvislosti s korupcí. U soudu se chce brát za své dobré jméno, žádá po premiérovi omluvu.

Premiér podle Ondráčky od té doby slovní útoky stále stupňuje, což ukázala například nedělní reakce Babiše na zprávy o výsledku evropského auditu jeho střetu zájmů v pořadu České televize. Babiš v něm nazval TI udavačskou neziskovkou. "Toho zkorumpovaného udavače nepotřebuji komentovat," řekl. "Protože bere peníze od státu, od ministerstev a dělá politiku," zdůvodnil obvinění ze zkorumpovanosti.

Babiš novinářům v Madridu na klimatickém summitu OSN uvedl, že od svých výroků ustoupit nehodlá. "Já jsem se k tomu vyjadřoval v Otázkách Václava Moravce, že zkorumpovaná neziskovka Transparency dostává peníze od ministerstev. Je to osobní záležitost pana Ondráčky, který chtěl u nás dělat ministra vnitra. (...) Já na tom trvám, myslím, že neziskovky by neměly dostávat peníze od státu, když dělají politiku a vyjadřují se politicky. Dostávají peníze z Bruselu i od OLAFu," uvedl premiér. OLAF je zkratka Evropského úřadu pro boj proti podvodům.

TI Babiše několikrát veřejně vyzvala, aby od útoků a urážek upustil. Sekretariát TI v Berlíně uvedl, že česká pobočka globální sítě jedná nezávisle a objektivně v souladu se základními hodnotami a cíli celé organizace.

TI dlouhodobě upozorňuje například na Babišův střet zájmů, kterým se zabývala Evropská komise, a na podnět organizace také Městský úřad v Černošicích.

Nařčení na adresu Transparency vysvětluje podle serveru Aktuálně.cz Babiš tak, že chce kriticky poukázat na její financování mimo jiné z grantů vypsaných českými ministerstvy či orgány Evropské unie. Podle premiéra nelze na podnět, který organizace poslala EK kvůli podezření na jeho střet zájmů, nahlížet jako na nestranný. Svou obranu staví i na tom, že nezisková organizace je aktérem veřejného života. Zmiňuje, jak ho ředitel Transparency David Ondráčka opakovaně vyzýval k rezignaci. Je proto podle Babiše legitimní učinit objekt kritického zájmu i ze samotné nevládní organizace.

TI je mezinárodní nezisková nevládní organizace bojující proti korupci. Podporuje změny k větší integritě v hospodářství, politice a společnosti. Prosazuje také ochranu takzvaných whistelblowerů, tedy těch, kteří díky své práci, postavení a interním informacím oznámí podezření na korupci. Sleduje v ČR také předvolební kampaně či strukturu financování politických stran a hnutí.

Z výroční zprávy TI za rok 2018 vyplývá, že náklady organizace činily 9,96 milionu korun, příjmy v podobě dotací, grantů či darů 10,22 milionu. Nejvíc peněz, téměř tři miliony, TI na projekty získala od ministerstva zahraničí, další peníze poskytly například resorty vnitra a práce a sociálních věcí. Mezi zdroji jsou také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) nebo International Visegrad Fund. Z darů získala TI zhruba dva miliony, polovinu od členů klubu TI a polovinu od dalších individuálních či firemních dárců.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš transparency international David Ondráčka

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy