Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

Síkela se k této otázce vyjádřil v reakci na vyjádření majitele skupiny Sev.en Energy Pavla Tykače, který uvažuje o uzavření elektráren Počerady a Chvaletice a dvou uhelných lomů na jaře 2025. Ministr Síkela se domnívá, že Česká republika zvládne odstavení těchto elektráren.

Kabinet Petra Fialy dlouhodobě počítá s postupným ukončením využívání uhlí pro výrobu elektřiny do roku 2033. Síkela zdůraznil, že je nezbytné připravit legislativní návrh konce uhlí a nástroje veřejné podpory, které je nutné notifikovat na evropské úrovni. Cílem je dosáhnout řízeného odchodu od uhlí na základě stanovení konečného termínu tohoto odchodu.

Miliardář Tykač zdůvodnil možné uzavření elektráren a lomů nekonkurenceschopností uhelných zdrojů. Síkela uvedl, že i v nejčernějším scénáři, kdy by došlo k odstavení elektráren skupiny Sev.en, by Česká republika zvládla situaci.

Nicméně upozornil na nedostatek výkonové rezervy, která by byla potřeba v případě, že by se kvůli údržbě musel odstavit blok v jaderné elektrárně, a to by vyžadovalo dovážení velkého množství elektřiny. Ohledně oznámení Tykače uvedl, že to bylo předvídatelné.

Síkela také oznámil, že v pondělí bude jednat v Bruselu o zrušení poplatku, který Německo vybírá za tranzit zemního plynu přes své území. Tuto iniciativu podporují také další země, jako jsou Polsko, Rakousko, Maďarsko a Slovensko. Dále ministr uvedl, že zvažuje zavedení opatření, které by přimělo dodavatele plynu zveřejňovat jeho původ, aby se mohl koncový zákazník podle toho rozhodnout.

Německý poplatek má pokrýt náklady na ukládání plynu v zásobnících a činí 1,86 eura (přes 47,15 Kč) za megawatthodinu pro veškerý plyn exportovaný z Německa. Ministerstvo průmyslu a obchodu zvažuje, že podobný poplatek zavede i Itálie a další země.

Podle ministra Síkely může tento poplatek ovlivnit skladbu dovozu plynu do České republiky, který je stále z velké části ruského původu. Proto bude na pondělním setkání ministrů pro energetiku v Bruselu usilovat o zastavení vybírání tohoto poplatku Německem.

Další možností, kterou zvažuje, je zavedení sankcí na ruský plyn, což by však mohlo vyvolat odpor zemí, které jsou na něm stále závislé. Ministr také pracuje na možnosti, aby dodavatelé museli zveřejňovat původ plynu, aby se koncový zákazník mohl podle toho rozhodnout.

Související

Více souvisejících

uhlí Jozef Síkela

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy