Blatný: Testování učitelů by mělo být zdarma v prosinci a lednu

Učitelé by měli dostat možnost se nechat zdarma otestovat na koronavirus v první polovině prosince a potom počátkem ledna. Antigenní testy pro ně by se měly zaplatit ze zdravotního pojištění. Uvedl to ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Návrh ještě musí vláda. Test by si na své náklady podle ministra měli nechat udělat také lidé, kteří půjdou na návštěvu do domova seniorů.

Jan Blatný
doporučujeme

"Už jsem mluvil o testování učitelů jako prioritně rizikové skupiny, protože se do kontaktu s ostatními dostali nejdřív. Uvažuji o tom, že toto testování by mělo proběhnout mezi 4. a 18. prosincem," řekl ministr pro SeznamZprávy.cz. Předběžně o tom jednal s premiérem Andrejem Babišem (ANO), uvedl. "Nebude to povinné. Hrazeno to bude ze zdravotního pojištění, tedy bez nákladů pro učitele," dodal.

K testování by měla být podle Blatného využita odběrová místa nemocnic páteřní sítě. Antigenní testy by měly nemocnice nakoupit samy, podobně jako jiné zdravotnické prostředky. Výsledek antigenního testu je znám po provedení výtěru z nosu zhruba do 15 minut. Vyšetření je levnější, ale méně spolehlivé než běžné testování metodou PCR.

"Slibujeme si od toho, že z populace pedagogů vybereme ty, kteří se nakazili, aniž o tom třeba ví, a půjdou do karantény. Chceme to potom zopakovat ještě začátkem ledna, abychom před tím, než se vrátí děti po prázdninách," řekl ministr. Testování učitelů je podle něj jedním ze způsobů, jak snížit riziko, že vznikne příliš brzy třetí vlna koronaviru.

Testovat by se podle Blatného měly také návštěvy v domovech seniorů, které se pro ně otevřou se zavedením třetího stupně v protiepidemickém systému PES. Česko by do mírnějšího třetího ze současného čtvrtého stupně mohlo přesunout od pondělí, v neděli o tom bude jednat vláda. "Jedním z hygienických předpokladů bude požadavek na testování. Věřím, že to všichni rádi udělají, těch 150 korun - nebo kolik to stojí - každý dá, i kvůli těm prarodičům a sníží tím pravděpodobnost, že jim s dárkem přinese i tu nemoc," řekl ministr k návštěvám v domovech seniorů.

Blatný pro SeznamZprávy.cz i v Mladé frontě Dnes potvrdil, že po učitelích dostanou možnost se mezi 18. a 31. prosincem otestovat všichni občané ČR. I pro ně by mělo být jedno kolo antigenních testů zdarma, hrazené ze zdravotního pojištění, na odběrových místech páteřních nemocnic. Pro server ministr uvedl, že pro testování by se lidé museli rezervovat, aby u odběrových míst nevznikaly fronty. "My si samozřejmě nemyslíme, že tam přijde deset milionů lidí. To se nestane. Ale to číslo může být velké," dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Platy učitelů asi ze zákona porostou na 130 procent průměrné mzdy

22.01.2021 15:30 Poměr učitelských platů k průměrné mzdě zřejmě bude stanoven zákonem. Sněmovna dnes v rámci novely…

Úpravy opatření umožní návrat závěrečných ročníků do škol, uvedl Blatný

22.01.2021 10:30 Závěrečné ročníky základních a středních škol se budou moci vrátit do lavic i při současném…

Žáci 1. stupně by se do lavic mohli vrátit v únoru

21.01.2021 22:14 Aktualizováno Žáci prvního stupně základních škol se podle předpokladů ministra zdravotnictví Jana Blatného (za…

Návrat žáků do škol? Jedině když zpřísníme jinde, tvrdí ministerstvo

21.01.2021 22:12 Aktualizováno Návrat žáků k prezenční formě výuky je prioritou ministerstva školství, kvůli riziku zhoršení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama