"Čeká vás skvělá budoucnost." Komora ocenila nejlepší absolventy odborných škol

Hospodářská komora dnes ocenila nejlepší absolventy středních odborných škol. Ocenění jim vedle prezidenta komory Vladimíra Dlouhého předával i premiér Andrej Babiš (ANO) s ministrem průmyslu Karlem Havlíčkem (za ANO). Vyjádřili přesvědčení, že absolventy čeká dobrá budoucnost a že nebudou mít problém najít si práci. Ocenění získalo 250 absolventů škol z celé ČR.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vladimír Dlouhý, předseda Asociace malých a středních podniků
doporučujeme

Podle Dlouhého je to poprvé, co ocenění předával premiér. Dopoledne přebírali ocenění například absolventi kadeřnických, oděvnických nebo gastronomických oborů, na další přijde řada odpoledne.

"Vás čeká skutečně skvělá budoucnost, protože vy jste nejlepší ve vašich oborech. Jste skvělí studenti," řekl Babiš přítomným. "Jsem přesvědčen, že budete úspěšní," dodal. Poznamenal, že absolventi mají možnost vyrazit na zkušenou do zahraničí, vyzval je ale, aby se poté vrátili domů. "Protože my jsme tady s panem Havlíčkem vymysleli projekt Česká republika - země pro budoucnost," dodal.

Připustil, že stát v minulosti ve školství poněkud selhal a není schopen dodat firmám lidi, které potřebují.

"Žijeme v době, kdy všichni slyšíme ze sdělovacích prostředků i odjinud, že je velký nedostatek na trhu práce," řekl Dlouhý. Nedostatek lidí na trhu podle něj skutečně panuje, ale je to tak, že někteří lidé na trhu sice jsou, ale není po nich poptávka. Firmy naopak chtějí zaměstnance, kteří na trhu práce nejsou.

"Já si myslím, že vy, kteří absolvujete střední odborná učiliště a střední odborné školy, navíc s velmi dobrým prospěchem, patříte právě do té skupiny pracovníků nebo uchazečů o práci na trhu práce, kteří nebudete mít vůbec problém zaměstnání sehnat," prohlásil Dlouhý.

Ministr Havlíček vzpomněl na to, jak ho rodiče přemluvili, aby šel na stavební průmyslovku. "Já jsem jim hrozně vděčný, že mě tenkrát takhle nasměřovali, protože mě to chytlo, mě to bavilo," řekl.

Nejlepší absolventy vyznamenává Hospodářská komora od roku 1995 a za tuto dobu ocenila na 7000 studentů.

Podle Národního ústavu pro vzdělávání nastoupilo loni do učebních oborů s výučním listem zhruba 29 procent žáků a necelých šest procent si vybralo maturitní učební obory. Zhruba 22 procent dětí zamířilo na gymnázia a 38 procent na střední odborné školy. Zatímco zájem o gymnázia se zvyšuje, učební obory s maturitou zaznamenávají pokles. Hospodářská komora se dlouhodobě snaží tento trend změnit a podnítit zájem o studium zejména technických oborů.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozbroje na Karlově univerzitě: Blokáda Karolina rozdělila i samotné…

18.11.2019 15:47 Za neodůvodněnou a neslučitelnou s normami chování na akademické půdě označují někteří studenti…

Srovnání platů učitelů v EU: Mají si Češi na co stěžovat?

16.11.2019 18:50 Aktualizováno 6. listopadu proběhla stávka učitelů, do které se podle odborářů zapojila více než polovina škol.…

"Okupace" Karolina trvá. Rozzlobení studenti zůstanou v centrále UK celý…

16.11.2019 13:48 Studenti protestující v sídle Univerzity Karlovy (UK), Karolinu v Praze, za lepší klima a proti…

Další peníze pro školy? Babiš je výzvou zaskočen,prý v tom má prsty…

15.11.2019 15:55 Premiér Andrej Babiš (hnutí ANO) odmítá výzvu odborů a zaměstnavatelů k dodatečnému navýšení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama