Povinné testování ve firmách se bude týkat i některých žáků škol

Povinné testování zaměstnanců na covid-19 dvakrát týdně se od příštího týdne bude v některých případech vztahovat i na žáky škol. Testovat se takto budou muset ve vyšších odborných školách a mimo denní studium při praxi na pracovišti. Naopak středoškoláci v denní formě studia se i při praxi na pracovišti budou testovat jen jednou týdně.

Vyplývá to z informací, které ministerstvo školství rozeslalo do škol. Materiál má ČTK k dispozici. Ministerstvo v něm zároveň upozornilo na povinnost nošení roušek a respirátorů ve třídách do usazení v lavicích.

Ministerstvo zdravotnictví ve svém opatření nastavilo testování ve školách v prvních dvou týdnech v lednu na dvakrát týdně, od pondělí 17. ledna na jednou týdně. Opatření týkající se testování žáků a pracovníků škol se vztahuje na přípravné třídy základní školy nebo přípravného stupně speciální školy, základní školy a denní formy vzdělávání v konzervatořích a středních školách. Naopak ve firmách či školských zařízeních, kterých se testování žáků netýká, se od příštího týdne začnou zaměstnanci testovat dvakrát týdně. Zvýšená frekvence testování se bude vztahovat i na pracovníky mateřských, vyšších odborných, základních uměleckých škol, výchovných ústavů či školských poraden.

"Povinné testování zaměstnanců (dvakrát týdně) může dopadat také na žáky a studenty, kteří konají praxi na pracovišti fyzické nebo právnické osoby," uvedlo ministerstvo školství. I pro testování na praxi ale budou platit různá pravidla. Zatímco středoškoláci v denní formě studia se na praxi budou muset testovat jen jednou týdně a testy jim poskytne škola, studenti vyšších odborných škol či jiné než denní formy studia se při praxi budou muset testovat dvakrát týdně a testy pro ně bude zajišťovat zaměstnavatel. Pokud budou tito studenti zároveň pracovat i jinde, předloží na praxi potvrzení o tom, že se testovali ve své práci.

Lišit se může i testování pracovníků škol. Pokud je někdo zaměstnán na pracovišti, kde se bude testovat dvakrát týdně a zároveň ve škole s testováním jednou týdně, bude mu stačit jeden test za týden. Škola mu pro dalšího zaměstnavatele vystaví potvrzení. Například pedagog vyšší odborné školy, který učí i na střední škole, se tak bude muset testovat jen jednou týdně. Pokud mu vyjde pozitivní antigenní test, bude muset na ověřovací PCR test. Jiní přednášející na vyšší odborné škole se budou testovat dvakrát týdně antigenním testem a v případě pozitivního výsledku nebudou muset na PCR test, ale bez příznaků onemocnění jen na pět dní do karantény. Stejné to bude u pracovníků, kteří jsou zaměstnaní zároveň v základní a základní umělecké škole nebo ve střední odborné škole a výrobní společnosti.

Kvůli vysoké nakažlivosti koronavirové varianty omikron ministerstvo školám připomnělo, že stále platí pravidlo, podle kterého žáci ve třídě nemusí mít nasazené roušky či respirátory jen tehdy, když sedí v lavici. V praxi se to podle informací ČTK často nedodržuje a žáci sundávají ochranu nosu a úst ihned po příchodu do třídy. Podle ministerstva je nošení respirátorů zásadní pro rozhodování hygieniků o karanténě v případě výskytu nákazy.

Karanténa se zatím nenařizuje lidem s očkováním nebo po prodělání covidu-19. Od 17. ledna by se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) měla týkat všech.

Související

Více souvisejících

Školství firmy

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy