Ředitel školy: Rotační výuka je v prosinci zbytečná

Po zhruba dvou měsících se dnes do Smíchovské střední průmyslové školy (SSPŠ) v Praze vrátila většina studentů. V budově školy se sešlo asi 350 žáků, ostatní se učí ze svých domovů. Zavedení rotační výuky před vánočními prázdninami však není efektivní, řekl v dnešním rozhovoru s ČTK ředitel školy Radko Sáblík.

Škola má 647 studentů, ve výuce ve škole se po týdnu střídají. V prosinci si tak mnozí studenti zažijí jediný týden standardní výuky ve třídách. "Rotační výuka je tak nyní pro výuku naprosto zbytečná. Jedinou výhodou je, že se učitelé se studenty po dvou měsících uvidí a navážou sociální kontakty," řekl ČTK ředitel školy se zaměřením na IT. Podle něj by střídání prezenční a dálkové výuky po týdnu mělo smysl, kdyby trvalo déle než dva týdny v posledním měsíci v roce.

Sáblík by proto spolu s pedagogy školy preferoval, aby studenti druhého a třetího ročníku měli před svátky i nadále distanční výuku s možností s učiteli individuálně konzultovat na osobních schůzkách. "Návrat žáků posledního ročníku byl dobrý krok, o návratu druháků a třeťáků si to nemyslím," řekl.

To, že od dnešního dne není povinné skupiny žáků a studentů nemísit, ale výuka v homogenních skupinách je jen doporučená, Sáblík uvítal. Ve výběrových seminářích, tedy v hodinách předmětu, který si studenti volí jako svou profilaci, se totiž zároveň učí studenti jednoho ročníku z různých tříd. V SSPŠ zachovali homogenní skupiny ve 2. a 3. ročnících, maturanti mají volitelné hodiny společně, aby měli možnost se připravit na závěrečnou zkoušku. Předtím se i oni učili tyto lekce přes internet.

Výuka na dálku ani v praktické výuce však podle ředitele školy problém nebyla. Potřebné IT a grafické programy, s nimiž zde pracují, jsou studenti schopní si nainstalovat a obsluhovat je z domova. Na dálku se tak studenti učili zabezpečit programy proti kybernetickým útokům nebo stavěli drony. "Jedinou nesnází bylo, že technika některých studentů nebyla tolik výkonná, aby daný program zvládla, ale k výpadkům docházelo minimálně," řekl ředitel.

Podle Sáblíka by mohla situace, kdy bylo nutné děti učit jinak než obvykle, české školství posunout. "Mnozí učitelé viděli, že ne všechno, co studenty jinak učí, je pro ně důležité. A naopak se zase ukázalo, že jsou jiné, dnes důležité věci, které ve školách moc neučíme, jako komunikace, argumentace, chápání textu nebo analýza a vyhodnocení problému," řekl. Podle Sáblíka je tak vhodné objem učiva, které se na středních školách učí, zmenšit a naopak více opakovat, aby došlo k osvojení znalostí. Doplnil, že cestou je také děti profilovat podle toho, k čemu mají předpoklady. K tomu mohou napomoci také úpravy běžné výuky, které letos mnozí učitelé a ředitelé škol kvůli pandemické situaci provedli. V SSPŠ například ředitel kvůli podzimní dálkové výuce přepracoval klasifikační řád. "Zrušil jsem povinnost, aby každý student byl dvakrát přezkoušený," sdělil. Učitelé tak mohou hodnotit žáky například z domácích úkolů nebo slovně.

V Praze je podle statistik ministerstva školství zhruba 185 středních škol, které nabízí denní formu vzdělávání. V celé ČR je takových škol kolem 1270.

Související

Více souvisejících

Školství

Aktuálně se děje

před 38 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy