Riziko nákazy ve školách záleží na dodržování opatření, tvrdí vědci

Riziko šíření nákazy covidu-19 ve školách bylo před výskytem britské mutace koronaviru ke konci loňského roku zhruba střední. Lišilo se podle toho, o jak velkou školu šlo a jak se v ní dodržovala protiepidemická opatření.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z analýzy, kterou zpracoval think-tank Univerzity Karlovy (UK) Vzdělávání21. Podle jeho zástupců je potřeba, aby se děti už vrátily do škol, musí to ale provázet přísná protiepidemická opatření, jako je pravidelné testování. ČTK o tom informovala Martina Součková z oddělení marketingu UK.

Think-tank Vzdělávání 21 uvítal snahu ministerstva školství o postupný návrat žáků do škol. Připojil se tak k výzvě odborníků na vzdělávání, kteří upozornili na potřebu změnit současný stav spojený s dlouhotrvající dálkovou výukou a jejími dopady na vzdělanost, psychiku nebo ekonomiku do budoucna. Návrat žáků do lavic ale musí být podle vědců z UK bezpečný a dlouhodobě udržitelný.

Z analýzy dat dostupných ke konci minulého roku podle Vzdělávání21 plyne, že školy byly před nástupem britské mutace koronaviru v ČR středně rizikovým místem. Vzhledem k šíření nových nakažlivějších mutací viru je proto podle autorů studie zřejmé, že bez snížení celkového výskytu onemocnění v populaci by byl plošný návrat žáků do škol v podobném režimu jako loni v prosinci extrémně riskantní. Postup ministerstva školství, podle kterého by se měly nyní školy otevírat postupně jen pro některé skupiny žáků, označili za rozumný.

Návrat žáků by podle nich zároveň měla doprovázet řada systémových opatření, jako celoplošné testování, podpora pravidelného screeningu nákazy ve firmách nebo adekvátní kompenzační bonusy. Vědci doporučili kombinovat u testování ve školách antigenní a PCR testy v návaznosti na dostupné kapacity testování. Měla by se podle nich také ověřit vhodnost různých typů samoodběrových testovacích sad pro různé věkové skupiny.

Uvažovat by se podle nich mělo rovněž o alternativních možnostech prezenční výuky, jako třeba o výuce venku nebo větší podpoře individuálních konzultací pro děti z méně vzdělaných rodin. Zároveň by se měl za podobných podmínek umožnit návrat vysokoškoláků alespoň k praktické a laboratorní výuce. Při postupném návratu žáků k prezenční výuce by se podle vědců měl zohlednit nejen věk, ale také i míra dalších rizikových faktorů v rodinách. Protiepidemická opatření ve školách by se pak podle doporučení vědců měla ověřit pomocí simulačních studií a důkladným sběrem dat.

Kvůli epidemii jsou nyní otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol, ostatní mají výuku na dálku. Od 1. března by se podle vlády měly do lavic vrátit závěrečné ročníky středních škol a postupně pak i další. Podmínkou je zajištění testů na covid-19, které má na starosti ministerstvo vnitra.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze se pro děti pracovníků IZS otevře až 70 škol

01.03.2021 15:39 Pražský magistrát určil téměř 70 škol na území metropole, kde se postarají o děti od dvou do deseti…

V Praze budou moci ZŠ a MŠ navštěvovat děti rodičů z justice či kurýrů

28.02.2021 19:47 V hlavním městě budou moci do školky a prvních dvou stupňů základní školy chodit kromě dětí členů…

Do Česka dorazil první milion testů určených pro žáky

27.02.2021 15:56 Do České republiky dnes dorazila první zásilka antigenních testů, které jsou určeny pro testování…

Plaga chce co nejrychlejší návrat žáků do škol

27.02.2021 13:33 Jakmile to epidemická situace dovolí, je nutné udělat maximum pro návrat žáků a studentů do škol, a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama