Školy získaly z dotací 60 tisíc počítačů, mohou je půjčit žákům

Za poslední dva roky dostaly české školy s využitím evropských dotací skoro 60.000 notebooků a tabletů za 619 milionů korun. Techniku mohou během nynější distanční výuky kvůli šíření koronaviru zapůjčit žákům pro domácí využití, informovalo dnes ministerstvo školství v tiskové zprávě.

Ministerstvo školství už dříve navázalo spolupráci s nevládní platformou Ucimeonline.cz, která pomůže zajistit zhruba tisícovku počítačů. Metodickou podporu učitelům poskytuje i Národní pedagogický institut.

Šablonu nazvanou Využití ICT (informačních a komunikačních technologií) ve vzdělávání z operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání zvolilo 3572 škol a školských zařízení, z toho bylo 2588 škol základních a 914 škol středních. Zbytek tvořily například základní umělecké školy, střediska volného času, školní kluby nebo družiny.

"Podle našich odhadů bylo nakoupeno téměř 60.000 zařízení, notebooků či tabletů. Na základě našeho výkladu je kvůli covidu-19 možné toto vybavení zapůjčit žákům domů," uvedl ministr školství Robert Plaga (ANO).

Na platformu Ucimeonline.cz se dosud obrátilo 205 škol - základních i středních, kterým dobrovolníci pomáhají zdarma se zprovozňováním online výuky. "Školy se na nás také obracejí o pomoc se zajištěním počítačů pro žáky, kteří v rodině nemají základní technické vybavení, aby se mohli k online výuce připojit," uvedla koordinátorka projektu Ucimeonline.cz Eva Pavlíková.

Školy se mohou obrátit také na Národní pedagogický institut. Tato přímo řízená organizace ministerstva školství se zaměřuje především na metodiku online výuky. Institut zatím oslovil přes 720 základních a středních škol, které měly největší zájem o podporu z oblasti digitálních nástrojů a aplikací pro vzdělávání na dálku. Školy zajímala také práce s hodnocením na dálku a způsoby zapojení žáků do distančního vzdělávání včetně komunikace s nimi, uvedlo ministerstvo.

V Česku je podle statistik ministerstva 4192 základních a 1284 středních škol. Nedávný průzkum České školní inspekce ukázal, že bez online komunikace se školou bylo kolem 11 procent žáků neúplných základních škol, na kterých je jen první stupeň, a 16 procent žáků úplných základních škol. Na středních školách jsou větší problémy v oborech ukončených závěrečnou zkouškou, kde se online komunikaci v dubnu nedařilo navázat s více než pětinou žáků. Školám se vůbec nepodařilo spojit se zhruba 9500 žáky základních a středních škol.

Žáci, kteří nekomunikují se školou online, podle inspekce buď nemají počítačové vybavení, nebo postrádají dostatečné připojení k internetu. Někteří žáci také mají nízkou motivaci ke vzdělávání nebo malou podporu rodičů. Nejsložitější situace je zejména ve vyloučených lokalitách, zjistila inspekce.

Související

Ilustrační fotografie.

Slovensko rozdá některým školákům poukázky na nákup výpočetní techniky

Slovensko rozdá vybrané skupině žáků základních a středních škol příspěvek 350 eur (8250 korun) na nákup notebooku nebo tabletu s klávesnicí. Na tiskové konferenci to dnes řekla vicepremiérka Veronika Remišová, která projekt označila za krok ke zlepšení digitálních zručností mladých Slováků. Nárok na poukázku bude mít 152.000 žáků, tedy zhruba pětina jejich celkového počtu. Program bude země financovat z evropských fondů.

Více souvisejících

počítače ministerstvo školství Školství

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy