KOMENTÁŘ | Sociální sítě jako metla lidstva. Dětem umí ukázat tvrdou realitu, co jim ale dáváme za příklad?

Dnešní mladé generace mají k dispozici věci, o kterých se těm starším ani nesnilo. Nemusí to být ani tolik výhoda, jako spíš prokletí. V našich rukou držíme malá elektronická zařízení, z nichž čerpáme informace o světě, ale i o našich blízkých. Boj mezi fakty a dezinformacemi to neuzavírá – ve hře je duševní zdraví. 

Ještě pár let zpět jsme žili prakticky jako ve snu. Ekonomická situace sice nebyla zrovna z nejlepších, někde tam ve světě se válčilo a africký kontinent občas sužovala epidemie malárie nebo eboly. Dnešní mladé ani ty starší po dlouhá desetiletí nic výrazněji neomezovalo. Naši rodiče pomohli komunistickému režimu odejít v roce 1989 a my jsme si už říkali, co jsme chtěli a kdy jsme chtěli.  

Jak to ale bývá, každá generace si musí něco vytrpět. Nevím, jestli kvůli tomu, aby dospěla, nebo zkrátka protože lidé nedokážou udržet prst z kohoutku déle než tři desetiletí.  

Začalo to už před třemi lety a mnozí z nás díky tomu poznali, co znamená přijít o naprostou svobodu. Covid-19 nás učil pečovat o své zdraví a ukázal smysl často až sterilní hygieny. Nelze to nikomu vyčítat, to onemocnění nikdo z odborníků dost dobře neznal a museli jsme ho napříč společností podchytit.  

První vlna se tak docela povedla. Věci, které se děly o půl roku později, nás už ale ovlivnily nadosmrti. Mnozí z nás poprvé poznali, jaké to je ztratit někoho milovaného. Covid neúprosně bral životy po tisících.  

Pro společnost jako celek pak mohla znamenat vakcína proti covidu spásu. Řada lidí ji tak pojala a díky ní jsou nyní ve větším bezpečí a můžou žít s klidnějším svědomím. Někteří však byli schopni vzít transparenty – v tom lepším případě – a jít strašit na Václavské náměstí.  

V tu dobu jsem se díval na zjizvenou českou společnost a chápal, na čem minulé režimy stavěly. Rozděluj a panuj – jen v tu chvíli nerozděloval žádný politik, ale lidé sami. Poprvé se projevila obrovská nevýhoda sociálních sítí. Lidé mohou sledovat, co chtějí, a přitom se nedívat na jiné dostupné varianty. To se při osobním – dnes lépe známém prezenčním pohybu ve společnosti nestává.  

Dokonce jsem vnímal částečný úbytek realistického myšlení. Až neskutečné obavy částí společnosti, že se skrze vakcíny lidé nechávají čipovat, byly k smíchu. Když chci mít takový paranoidní pocit já, vytáhnu z kapsy svou Huawei a ptám se sám sebe, co na mě Číňany asi tak zajímá? Odpověď je jednoduchá: nic, jsem jim ukradený, stejně jako každý člověk, kterého nepodezírají z možného napadení jejich režimu nebo terorismu.  

Válka normalizovala stres a smrt 

Ze své pozice bych si už totéž netroufl tvrdit o Rusech, protože jsme se všichni nedobrovolně zapojili do informační války. Moskva ji rozpoutala před více než rokem, v předvečer její bezprecedentní agrese proti Ukrajině.  

Teď se proti mladým lidem valí vlna naprosto nechutné inspirace. Válčící národ je ve velké části společnosti dehonestován a mladí se dívají na to, jak mezi sebe nechceme přijímat válečné uprchlíky. I kdyby utíkali z Užhorodu, mělo by nám to být jedno. Vladimir Putin vede válku proti celému území Ukrajiny a při ostřelování civilní infrastruktury si opravdu nebere servítky.  

Jaký relevantní a morální důvod máme k tomu, abychom verbálně i fyzicky útočili na lidi, kteří museli uprchnout ze svých vlastních domovů? Utekli do jim neznámého prostředí a po chvilkovém nadšení zasáhla Evropu krize nebývalé intenzity. Obavy o peníze a hmotné statky přebily touhu pomoct a část společnosti v každém Ukrajinci vidí veřejného nepřítele číslo jedna.  

Sám si moc dobře vzpomínám, co jsem před necelým rokem dělal. Večer 23. února jsem zpracovával text o Kurdech a po očku sledoval dění na Twitteru. Zřejmě mnoho z nás cítilo, že se stane něco špatného. Putin si na základě nějaké své vyšší logiky a dezinterpretace Charty OSN vykonstruoval, že „denacifikovat a demilitarizovat Ukrajinu“ nebude až tak špatný nápad. Málokdo si ale chtěl připustit zkaženost Kremlu. 

O den později jsme se vzbudili do zcela nové reality. Od rána 24. února loňského roku až dosud jsem se kromě pár výjimečných dní v podstatě nezastavil. Moji spolužáci také ne, mí kolegové na to ani nemůžou myslet. Jsem si docela jistý, že otázka „Co bude teď?“ šrotuje od té doby v hlavě každému – už je to zcela normální a nikdo se nad tím nepozastavuje 

Nebezpečné sociální sítě 

Nepomáhají tomu sociální sítě. V zájmu svého duševního zdraví mnozí deaktivovali Facebook a směřují svou pozornost mimo tamější diskuze – instagramové fotografie, tweety, krátká videa na TikToku. Tyto sociální sítě se na základě algoritmů aktivity uživatele přizpůsobí tomu, co chce vidět.  

Ale to těm zvědavějším z nás nezabrání vidět mrtvá, někdy roztrhaná těla. Schválně se zde už vyhýbám tématu dezinformací, protože v tento moment je důležité, aby zejména rodiče nezletilých pochopili, co jejich děti či puberťáci denně vídají. Například Twitter je v tomto notoricky známý – velice citlivé záběry neblokuje a uživatel se může dívat na cokoliv. Plná nahota dítěti (a rozhodně puberťákovi) neublíží ve srovnání s mrtvolami rozesetými po ulicích ukrajinských měst a vesnic.  

Nikdy jsme k něčemu podobnému neměli přístup. Já si ještě pamatuji poctivé rodičovské kódy na televizi a snahu v nejmenovaných časopisech hledat pěkné ženy. Osobně mě děsí, jak jednoduché je prokázat svou plnoletost na sociálních sítích (neboli jedním klikem), a následně brouzdat v příspěvcích, které (bohužel) mnohdy diváka neklamou a ukazují tvrdou realitu.  

Lidé v mém oboru takové věci občas sledují. Sice ne s nadšením, ale dobrovolně. Dokážou poskytnout náhled do reality válečného konfliktu. Musím zde však otevřeně přiznat, že žiju v bublině, v niž bilancuji mezi politikou, žurnalistikou a domácími mazlíčky. Proto velmi dobře vím, že roztomilá fotka štěňátka nebo kotěte je na některých sociálních sítích stejně dobře dostupná, jako záběry přímo z válečné vřavy. 

Související

Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera. Komentář

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

Více souvisejících

komentář děti sociální sítě internet Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) počítače válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

včera

včera

včera

Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera.

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

včera

Metro

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu

Pražské metro bude v noci ze soboty na neděli fungovat déle, než bývá o víkendech obvyklé. Důvodem je konání festivalu Pražský Majáles na letišti v Letňanech. Účastníci jsou nabádáni k tomu, aby k cestě na akci využili městskou hromadnou dopravu. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Svět se loučí s papežem Františkem. (26.4.2025) Prohlédněte si galerii

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj

Svět se v sobotu dopoledne rozloučil se zesnulým papežem Františkem. Pohřeb proběhl za účasti světových lídrů ve Vatikánu, podle odhadů mu na místě přihlíželo až 200 tisíc lidí. Papež po smutečním obřadu spočine v bazilice Panny Marie Sněžné. Katolickou církev následně čeká volba nového lídra. 

včera

Marco Rubio

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou

V USA padlo důležité personální rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou. Americké ministerstvo zahraničí jmenovalo nového muže do čela kanceláře pro evropské a euroasijské vztahy. Bude jím Brendan Hanrahan, informoval web DW s odkazem na informace na webu úřadu. 

včera

David Pastrňák

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS

Více než dva týdny před hokejovým světovým šampionátem v Dánsku a ve Švédsku je jasné, že by trenér Radim Rulík mohl počítat s největší českou hvězdou a oporou národního týmu Davidem Pastrňákem. Boston, v němž Pastrňák hraje, totiž ve středu na tiskové konferenci oznámil, že mu udělil povolení na nadcházejícím MS Česko reprezentovat.

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko

Rusko a Ukrajina jsou velmi blízko dohodě, napsal americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. Stalo se tak poté, co média přinesla detaily amerického mírového návrhu. Washington je připraven uznat ruskou anexi Krymu. Ukrajina by zároveň nemohla vstoupit do NATO. 

včera

25. dubna 2025 21:39

Vladimir Putin

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní

Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým podnikatelem a prostředníkem Stevem Witkoffem, které v Moskvě trvalo tři hodiny, bylo podle prezidentského poradce Jurije Ušakova „konstruktivní“. Kromě samotného prezidenta a Witkoffa se schůzky zúčastnili i šéf Ruského fondu národního bohatství Kirill Dmitrijev a Ušakov sám.

25. dubna 2025 20:40

Kometa Brno porazila Dynamo Pardubice 4:2

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu

Páté finále play-off hokejové extraligy přineslo pořádné drama, které nakonec lépe zvládli hráči Komety Brno. V pardubické enteria areně vyhráli 4:2, a ve finálové sérii proti Dynamu vedou 3:2 na zápasy. Přestože domácí ve třetí třetině mohutně dotahovali, brněnský celek si vítězství zkušeně pohlídal a v poslední sekundě zpečetil výhru gólem do prázdné brány. Kometa je tak jedinou výhru od zisku mistrovského titulu.

25. dubna 2025 19:32

25. dubna 2025 18:01

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF

Obchodní válka rozpoutaná americkým prezidentem Donaldem Trumpem výrazně poškozuje světovou ekonomiku a zvyšuje riziko finanční krize. Ve své nejnovější prognóze to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF), který zároveň upozorňuje, že právě Spojené státy ponesou největší následky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy