Střední školy budou od pondělí zavřené ve většině krajů

Ve většině krajů Česka se v pondělí na dva týdny zavřou kvůli zhoršené epidemické situaci střední školy, vyšší odborné školy nebo konzervatoře. Omezení nařízené hygieniky bude platit kromě Prahy kompletně v osmi krajích a ve velké části jednoho regionu. Žáci se tam budou učit na dálku.

Ilustrační foto
doporučujeme

Otevřená mají podle dosavadních informací zůstat středoškolská zařízení v Libereckém, Olomouckém, Jihočeském a Královéhradeckém kraji. Vyplynulo to z informací na webech krajských hygienických stanic nebo vyjádření krajských úřadů pro ČTK.

Dočasně uzavřeny budou střední školy v okresech, které jsou na takzvaném semaforu ukazujícím nebezpečí nákazy označeny červenou nebo oranžovou barvou. Tyto barvy značí nejvyšší a druhý nejvyšší stupeň nebezpečí. O opatření měli rozhodnout hygienici v jednotlivých krajích, přičemž někde k němu přistoupili i v případě, že oblast byla do dneška v mapě rizika nákazy v zelené barvě. To znamená nižší stupeň nebezpečí, bez komunitního přenosu koronaviru.

Platí to například pro Karlovarský kraj, kde bylo Sokolovsko na semaforu na rozdíl od Karlovarska a Chebska do dneška zelené. Krajská hygienická stanice tam ale rozhodla o uzavření všech středních škol ve snaze omezit šíření nemoci covid-19 v celém kraji. Po dnešní aktualizaci stupňů pohotovosti ohledně nákazy jsou již všechny okresy kraje oranžové, což znamená počínající komunitní přenos. Podobná situace je v Ústeckém kraji, kde přejdou na distanční výuku všichni středoškoláci, kde podle aktuálního semaforu je jeden ze sedmi okresů na nejnižším stupni nebezpečí.

Kompletní uzavření středních škol, základních uměleckých škol, jazykových škol, případně středisek volného času nařídili hygienici také v Praze a celém Zlínském, Jihomoravském, Moravskoslezském a Pardubickém kraji a na Vysočině. Ke stejnému opatření přistoupili i ve Středočeském kraji, kde jsou nově na nejhorším možném stupni semaforu okresy Praha-východ a Praha-západ. Ostatní okresy ve středních Čechách jsou oranžové. Nově se k červených okresům přidalo i Uherskohradišťsko, už dřív do tohoto stupně spadla Praha.

V Plzeňském kraji budou od pondělí minimálně do 18. října zavřeny střední školy v šesti ze sedmi okresů. Otevřené zůstanou z 56 středoškolských zařízení v regionu jen obě střední školy na Rokycansku, které bylo na epidemickém semaforu ministerstva zdravotnictví zbarveno zeleně. Ostatní okresy v kraji byly oranžové, což znamená počínající komunitní přenos. V nové mapě stupně rizik je už ale oranžové i Rokycansko.

Podle Prymuly se střední školy podílí na polovině případů nákazy. V úterý uvedl, že je v nich zhruba 2000 případů a v základních školách 2200. Základních a mateřských škol a nižších ročníků víceletých gymnázií se současné omezení ale netýká. V základních školách bude zakázána výuka zpěvu a na druhém stupni tělocvik. Výjimku v mimořádném opatření má středoškolská praktická výuka, školy při zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo praktické školy jednoleté a dvouleté.

Pro vysoké školy v regionech s vyšších rizikem nákazy hygienici nařídili výuku na dálku už dříve.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krizové školy se otevřou i pro děti zaměstnanců úřadů práce

30.10.2020 21:56 Školy vyčleněné pro péči o děti zdravotníků, pracovníků sociálních služeb nebo třeba policistů a…

Plaga chce vrátit co nejdříve do škol dětí 1. a 2. tříd ZŠ

30.10.2020 20:13 Školy se budou otevírat na základě vývoje epidemie koronaviru, o termínech bude ministerstvo…

Speciální školy přejdou od pondělí na dálkovou výuku

30.10.2020 18:22 Od pondělí přejdou na dálkovou výuku kvůli epidemii koronaviru i speciální školy. Dnes o tom…

Blatný k epidemii: Patrně jsme na začátku snižování, reprodukční číslo…

30.10.2020 15:32 V současné době podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) vidíme začátek snižování šíření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama