Studenti univerzit další on-line semestr nechtějí, chybí jim praxe i motivace

Na začátku se mluvilo o pár týdnech, nakonec studenti vysokých škol přišli téměř o tři celé semestry. Od jara loňského roku studují kvůli koronavirové pandemii převážně on-line.

Většina z nich doufá, že v září nastoupí na své fakulty v prezenční formě, jako tomu bylo před covidem-19. S návratem k normálu zatím počítají i vysoké školy. Studenti, které ČTK oslovila, spatřovali nevýhody on-line provozu třeba v omezeném množství praktické výuky a nedostatečné koncentraci v domácím prostředí.

On-line režim je pro studenty náročný na pozornost, doma je snadno něco vyruší a někteří ke studiu potřebují pevný řád. Mezi takové patří i Martina Slaměníková z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. "Nešla jsem studovat dálkové studium. Z přednášek na fakultě si odnesu víc, než když jsou online. Čeká mě poslední ročník, budu potřebovat více komunikovat s vyučujícími, což je také lepší osobně," řekla. Kvůli pandemii měla také problém při hledání povinné praxe ve firmě, v mnoha institucích jí nevyhověli kvůli home office nebo nedostatku práce.

Potíže s praktickou částí výuky se týkají také studentů přírodovědných oborů. "Distanční výuka nebyla nejhorší. Přežít se to dalo, ale rozhodně chci tento rok chodit do školy osobně," řekla Martina Randuchová, která studuje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Podle ní se poslední semestr distanční výuky dal srovnat s prezenční formou, problémy však byly s praktickými cvičeními a praxemi v terénu, které musí v oboru environmentální geologie absolvovat.

Hodiny, na kterých musí být studenti přítomni, posunuli vyučující až na dobu, kdy se může scházet více lidí. "Letos nemám v podstatě žádné prázdniny, jelikož mě ještě v srpnu čeká dvoutýdenní terén a zkouškové se nám celkově protáhlo," dodala. Jako další nevýhodu uvedla sníženou motivaci, vyhovoval ji naopak ušetřený čas, který mohla trávit s rodinou.

Na stejné fakultě studuje i Karolína Doležalová, která loni nastoupila do prvního ročníku bakalářského studia. "Rozhodla jsem se studovat fyziku, ale vadí mi, že nesmíme do školy ani na laboratorní cvičení. Aktuální situace je donebevolající," uvedla studentka, která by také uvítala návrat do škol.

Kromě formy výuky řeší studenti před začátkem semestru také otázku bydlení. Nemají jistotu, že skutečně budou trávit čas v univerzitním městě. Neradi by platili bydlení zbytečně. Na druhou stranu nechtějí promarnit lukrativní nabídky ubytování. Někteří platili vysokoškolské koleje v uplynulých semestrech jen proto, že jezdili na prezenční zkoušky a zápočty, řekla ČTK studentka Veterinární univerzity Brno Sára Kériová.

Jsou však i tací, kterým online výuka vyhovuje, protože při ní odpadá dlouhé cestování na fakultu. Na ranní přednášku nebo seminář mohou vstát pět minut před začátkem. Stejně tak nemusí při skladbě rozvrhu řešit přejezdy mezi fakultami. Klíčová jsou pro studenty i opatření, za jakých bude možné se do školy vrátit. "V současné době jsem radši za online výuku, než abych ve škole seděl s rouškou nebo respirátorem," řekl Daniel Kinc z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity.

Související

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

Více souvisejících

Školství Vysoké školy

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy