Univerzitu Karlovu vyjde testování na miliony, kompenzace od státu nemá

Povinné testování studentů a zaměstnanců na covid-19 vyjde Univerzitu Karlovu (UK) v současnosti na 1,3 milionu korun týdně. Ze svého rozpočtu na to využívá peněz, které by šly jinak na vzdělávání. Informace o kompenzacích od státu škola nemá.

Od soboty ráno do dnešních 10:00 se na jejích odběrových místech otestovalo zhruba 1000 posluchačů, pozitivní výsledek vyšel jednomu z nich. ČTK to dnes řekl koordinátor testování UK Michal Zima. Podle něj by stát měl místo nákladného testování zařídit hlavně rychlé očkování proti covidu-19.

Na vysokých školách se dnes obnovila praktická výuka pro studenty posledních ročníků. Většinu studia měli studenti v posledních třech semestrech na dálku. Výjimku na praktickou výuku dostali od podzimu jen lékařské a zdravotnické obory, ve kterých je podle Zimy přibližně 6000 studentů. Dosud směli do školy chodit bez testování na covid-19. To začalo být od března povinné pro zaměstnance, kterých se podle Zimy testovalo každý týden kolem 2500. Ode dneška k nim přibyli nejen studenti lékařských a zdravotnických oborů, ale i asi 2500 posluchačů z jiných oborů. Za týden by tak univerzita měla zvládnout asi 10.000 testů.

Za testování zaměstnanců od března dala škola dosud asi 3,5 milionu korun, uvedl Zima. Nyní podle něj bude platit za testy přes 1,3 milionu korun týdně, které by jinak šly na vzdělávací činnost. "Nemáme žádné informace, zda vůbec budeme mít nějaké kompenzace, kdy je budeme mít a v jaké výši. Vysoké školy nemají nárok ani na kompenzace za testování zaměstnanců, protože jsou veřejnými zaměstnavateli," řekl. Řešením není testování, které stojí velké peníze a kvůli kterému dáváme peníze ze vzdělávací činnosti do testů, které mají odchyt jedno nebo dvě promile. Stát má zařídit rychlé očkování, které je i o řády levnější, dodal.

Současný požadavek na testování podle něj navýšil kapacitu odběrových míst z týdne na týden o 400 procent. Zajistit to nebylo jednoduché, řekl. Univerzita má nyní k dispozici jedno místo na Albertově pro až 1000 testů za den a dva mobilní týmy, které jezdí po jednotlivých fakultách a jejichž kapacita je dohromady kolem 800. Se situací se podle Zimy škola vypořádala i díky tomu, že nastavila směny na desetihodinový provoz denně bez přestávek. V sobotu, kdy testování studentů na Albertově začalo, se otestovalo 200 lidí. V neděli jich přišlo 400 a za dnešní ráno rovněž zhruba 400, řekl. Používají se antigenní testy s odběry z nosohltanu, které provádí medici, uvedl. Jde podle něj sice o poměrně přesné testy, ale i tak je záchyt pozitivních velmi nízký.

UK má podle svého koordinátora na testování kolem 8000 zaměstnanců a 50.000 studentů. Vyslovil obavy, jak se testování zvládne, až se k praktické výuce vrátí studenti všech ročníků nebo začnou zkoušky a do školy bude chodit i víc zaměstnanců.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy