Výuka na dálku zvětšuje rozdíly mezi školami, tvrdí Člověk v tísni

Rozdílné přístupy škol k distančnímu vzdělávání mohou vést k prohloubení nerovností ve vzdělávání. Uvedla to dnes společnost Člověk v tísni. Podle ní se v současné mimořádné situaci více než dříve ukazuje, že v Česku chybí centrální řízení škol. Učitelé organizují výuku různě, a vliv rodiny na vzdělávání se při tom ještě více zesiluje.

"Koronavirus ukázal absenci centrálního řízení. Ministerstvo školství neví přesně, co se ve školách děje, dává obecná doporučení, školy však postupují nezávisle a spoléhají se do velké míry na aktivitu rodičů. Zodpovědnost za vzdělávání dětí, kterou systém klade na rodiče, se tím ještě zvyšuje," uvedl ředitel vzdělávacího programu Varianty Člověka v tísni Tomáš Habart. Podle něj na současnou situaci doplatí hlavně děti, které potřebují při učení větší podporu.

Na rozdílné přístupy škol při online výuce ukázal průzkum mezi rodiči, který v pondělí zveřejnila společnost PAQ Research a který vznikl ve spolupráci s Člověkem v tísni. Podle něj je například zhruba polovina učitelů v kontaktu se žáky denně, přibližně pětina ale jen jednou týdně. O situaci v jednotlivých školách a regionech chybí přesnější data.

"Výzkum ukazuje, že systém prohlubuje nerovnosti nejen mezi školami, ale i mezi rodinami," řekla Zuzana Ramajzlová z Programu sociální integrace společnosti Člověk v tísni. "Pokud rodiče nejsou schopni dětem s domácí přípravou pomoci a učitelé je nekontaktují, zůstávají v tom děti samy," dodala. Z průzkumu mimo jiné vyplynulo, že většina učitelů používá ke komunikaci e-maily, ale jen asi dvě pětiny vysvětlují zadané úlohy po telefonu či na chatu. Rodiče, s jejichž dětmi učitelé aktivně komunikují, jsou přitom spokojenější.

Rozdíly v organizaci výuky jsou podle společnosti Člověk v tísni důsledkem toho, že s koncem školských úřadů v roce 2000 prakticky zanikl systém řízení regionálního školství. Podle Habarta by mohl shodné postupy škol zajistit takzvaný střední článek řízení, který by měl fungovat podobně jako dříve školské úřady. O potřebě vzniku takových institucí se už dříve zmiňoval i ministr školství Robert Plaga (ANO).

Podle výpovědí rodičů v průzkumu se výrazně liší nejen způsob vzdělávání v různých školách, ale i mezi jednotlivými učiteli. Školy učí podle různých vzdělávacích plánů, které si vytvářejí podle rámcových vzdělávacích programů, a pedagogové navíc ve výuce používají různé, často poměrně odlišné metody.

Související

Více souvisejících

Školství člověk v tísni

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy