Brněnská hvězdárna dnes přivítala čtyřmiliontého návštěvníka. Druháček zažil potlesk v zaplněném digitáriu

Brněnskou hvězdárnu a planetárium navštívilo za posledních šedesát let čtyři miliony lidí. Vedení této populárně-vědecké instituce spolu s primátorkou Brna Markétou Vaňkovou dnes přivítalo Marka, žáka druhé třídy, který měl v ruce vstupenku s číslem 4 000 000. Jubilejní návštěvník tak získal nejen dárky s vesmírnou tématikou, ale také volný vstup pro celou svou třídu ze základní školy Brno - Úvoz.

Brněnská hvězdárna dnes přivítala čtyřmiliontého návštěvníka (3.12.2019)
doporučujeme

Brněnští hvězdáři pravidelně počítají návštěvníky od roku 1959. Průměrná roční návštěvnost tak dosáhla za posledních šedesát let téměř 67 tisíc lidí. „Těší mě, že v posledních letech se daří toto číslo udržovat na téměř dvojnásobné cifře – ročně se na naší pokladně zastaví téměř 150 tisíc lidí. Letos s velkou pravděpodobností překročíme počet 160 tisíc, není vyloučeno, že půjde o rekordně nejvyšší návštěvnost v historii naší instituce,“ uvedl ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

img-responsive

Hvězdárna a planetárium Brno | foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Atraktivita této vědecké instituce stoupla zejména po roce 2010, kdy ji architekt Martin Rudiš proměnil v duchu moderního funkcionalismu a původní temné prostory doplnil o prosklené interiéry s vyhlídkou na jihomoravskou metropoli. Kraví hora tak získala dominantu, která ukrývá unikátní digitárium vybavené nejnovějšími 3D technologiemi. Díky tomu tak mohou návštěvníci každého věku cestovat vesmírem s pocity, které zažívají skuteční kosmonauti.

„Architektonická otevřenost změnila i naše uvažování a přístup k návštěvníkům. Přirozeně jsme se stali veřejnoprávní institucí a myslím si, že to je to, co nás odlišuje od jiných vzdělávacích center a možná i přitahuje lidi napříč generacemi,“ dodal ředitel Jiří Dušek.

img-responsive

Hvězdárna a planetárium Brno | foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Připomněl, že Hvězdárna neláká pouze na promítání v digitáriu nebo na pozorování hvězd. Prostory jsou využívány i pro pořádání konferencí, koncertů i cvičení jógy. Od pátku do neděle se v podzemním exploratoriu ubytuje čert a na střeše zase anděl s Mikulášem, aby dětem rozdali svou nadílku. O program je takový zájem, že již nejsou volné žádné vstupenky. Návštěvnickým trhákem je také dokument Příběh nekonečných poutníků: Voyager, který je jako v jediném digitáriu v Evropě promítaný ve 3D verzi. A lidé nemíří pouze za brány hvězdárny. Letos v létě desetitisíce Brňanů vyrazilo do parku Kraví hora shlédnout unikátní lunalon připomínající 50. výročí přistání člověka na Měsíci.

„Nebývalý zájem nás natolik překvapil, že v této podívané chceme pokračovat i v příštím roce. K Měsíci tak přibyde minimálně ještě Mars a Země,“ prozradil Jiří Dušek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zatopené sklepy a zahrady, neprůjezdné silnice. Na Krnovsku se potýkají s…

14.10.2020 14:46 Lidé z Krnova a jeho bezprostřední okolí zažili bezesnou noc kvůli nepříznivému počasí. Také dnes…

BRNO 360: Premiéra pořadu o nejkrásnějším městě

29.09.2020 11:59 Zurčící potůčky, ranní mlha, rozbřesk slunce, peřeje a zátočiny řek… To není začátek dokumentu o…

Ve městech chybí prostory pro karanténu lidí bez domova

26.09.2020 15:45 Ve městech chybí vyčleněné prostory, kde by mohli karanténu strávit lidé bez přístřeší. Upozornila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama