Chytré komunikace mají v Česku úspěch. Využívají je i menší města a obce

V České republice jsou stále populárnější chytré způsoby obecní komunikace, mezi které patří Mobilní rozhlas. Jeho cílem je posunout komunikaci samospráv s občany na další úroveň. Obyvatelé obcí mají informace o veřejném dění přehledně na jednom místě. V loňském roce získal tento způsob komunikace přes 170 nových měst, obcí a 100 tisíc nových uživatelů. Jde o největší tuzemskou platformu pro chytrou obecní komunikaci a má dosah služby přes 2 miliony osob.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Uživatelé Mobilního rozhlasu si mohou ve svém účtu nastavit, jaké druhy informací chtějí dostávat ze samospráv. Informace jim následně budou chodit prostřednictvím SMS, e-mailů a zpráv do aplikace. Kromě informací ze samospráv lze odebírat informace také z institucí jako jsou školy, školky a spolky.

V roce 2019 byly dvě pětiny zpráv odeslány prostřednictvím SMS a zbytek přes e-mail či notifikace do mobilu. Odeslané bylo také několik tisíc zpráv v hlasové formě, která je určena pro osoby se zrakovým postižením. Nejčastěji byly odesílány pozvánky na kulturní akce, informace o přerušení dodávek energií a výsledky jednání zastupitelstva.

V současné době Mobilní rozhlas zasahuje 2,3 milionu obyvatel z více než 500 obcí po celé České republice. Největšími obcemi, které chytrou komunikaci využívají, jsou Most, Praha 7, Praha 15, Brno-Královo Pole či Litoměřice. Službu začali využívat i na Slovensku v Topolčanech.

„Díky chytré komunikaci mají starostové šanci komunikovat s každým občanem, kdykoli a kdekoli, ať je to dospívající školák, maminka na mateřské, člověk pracující mimo obec nebo slabozraký senior. Jedná se o nejekonomičtější a zároveň nejefektivnější kanál současnosti, který je vhodným doplňkem amplionů a společně dokážou pokrýt potřebu celé obce a jejich obyvatel,“ vysvětluje Ondřej Švrček, spoluzakladatel Mobilního rozhlasu pro server CZECHCRUNCH.

Mobilní rozhlas pomáhá také ochraňovat majetek a bezpečnost občanů. Informuje o nejrůznějších rizicích, které se v obci vyskytují. Systém zároveň pomáhá efektivně hledat ztracené osoby i zvířata. Mimo zpravodajství spolupracuje s další českou aplikací Záchranka. Skrze participativní rozpočty mohou občané vybírat prioritní investice samosprávy a navrhovat vlastní projekty díky anketám a referendům. Občané mohou jednoduchou zprávou upozornit obec na výskyt problémů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co se skrývá za zdravými potravinami? Experti před některými výrobky varují

22.02.2020 21:52 Aktualizováno Lidé často nakupují v obchodech různé polotovary označené jako zdravé potraviny. Většina z nich…

EXKLUZIVNĚ k výročí smrti kněze Toufara: Objevení hrobu nás dojalo, říká…

22.02.2020 18:29 Aktualizováno ROZHOVOR - Netajil se averzí vůči komunistům, před nimiž často varoval. Na svůj postoj páter Josef…

Vietnamci chtějí v Česku založit novou víru, zatím neúspěšně

15.02.2020 10:57 Společenství buddhismu v České republice, které zahrnuje zejména v Česku žijící Vietnamce, žádá…

Vesmírný karnavel na Kraví hoře

12.02.2020 11:55 Zimní měsíce jsou obdobím plesů a karnevalů, proto není divu, že se v sobotu 15. února 2020…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama