Epidemie se zřejmě projevila i na menší diskriminaci zákazníků

Česká obchodní inspekce (ČOI) loni odhalila deset případů podezření na diskriminaci spotřebitelů. V sedmi případech se podezření již potvrdilo, informovala dnes inspekce v tiskové zprávě. Oproti roku 2019 případů diskriminace loni ubylo na méně než polovinu. Výrazný pokles mohl souviset s omezením turistického ruchu v důsledku koronavirové epidemie, sdělil ČTK mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

ČOI
doporučujeme

ČOI loni provedla 658 kontrol zaměřených na to, zda obchodníci a poskytovatelé služeb nediskriminují zákazníky například na základě rasy, národnosti, věku či zdravotního postižení. Podezření na diskriminační chování pojali inspektoři v deseti případech, přičemž polovina z nich připadala na Prahu a střední Čechy.

Loňská podezření se dosud potvrdila v sedmi případech. Jedním z nich byla restaurace, která rusky hovořícím inspektorům neposkytla denní obědové menu, ani je s jeho obsahem neseznámila jiným vhodným způsobem. Rusky mluvící hosté tak nemohli využit služeb restaurace ve stejném rozsahu, jako spotřebitelé hovořící česky.

Diskriminačně jednal také obchod, který bez legitimního důvodu zakazoval vstup s dětským kočárkem. Proti zákazu diskriminace se prohřešila i obec, která účtovala rozdílné ceny vodného a stočného lidem s trvalým pobytem v obci a bez něj. Podle inspekce nebyly pro takový postup objektivní a rozumné důvody sledující legitimní cíl.

V souvislosti s diskriminačním jednáním ČOI loni pravomocně uložila 15 pokut za celkem 702.000 korun. Z nich 13 pokut vztahovalo ke kontrolám provedeným v roce 2019 a dvě pokuty ke kontrolám z roku 2020.

Oproti předchozím letům loni počet podezření na diskriminační chování klesl. V roce 2018 jich ČOI měla 13 a o rok později 22. Na loňský výrazný meziroční pokles mohlo mít podle Fröhlicha vliv omezení turistického ruchu v důsledku opatření, která stát zavedl kvůli koronavirové epidemii. Právě zahraniční turisté jsou totiž podle zkušeností inspektorů častým terčem diskriminace.

Témata: Obchody | čoi | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V sadech u Buchlovic kvůli mrazu hořely ohně, mají zachránit úrodu meruněk

08.04.2021 09:02 V sadech u Buchlovic na Uherskohradišťsku hořely dnes v noci a ráno ohně. Pěstitelé se jejich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama