Svatomartinské oslavy: Proč se při této příležitosti jí husa a pije víno?

V pondělí 11. září nás čekají tradiční Svatomartinské oslavy, jejichž neoddělitelnou součástí jsou ochutnávky vín a dozlatova upečená husa. Víte ale, kým vlastně Sv. Martin z Tours skutečně byl, a proč jsou s jeho osobou spjaty zrovna tyto dvě pochutiny?

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle církevních legend se Martin Tourský narodil v roce 316 n. l. pohanskému římskému důstojníkovi v Horní Panonii, dnešním Maďarsku. Po svém nástupu do armády se Martin stal svědkem něčeho, co výrazně ovlivnilo jeho život. Když jej jedné noci zastavil žebrák s žádostí o almužnu, kterou Martin neměl, rozhodl se mu darovat část svého vojenského oděvu.

Posléze se mu zjevil Ježíš Kristus právě v těchto šatech. Nelze se proto divit, že pak Martin následně přijal v roce 339 křest a rozhodl se celý svůj život zasvětit službě Bohu. Ačkoliv se v roce 372 stal biskupem, žil i dál jako mnich, tedy skromně. Zemřel pak 8. listopadu 397 v Candes. Pochován byl 11. listopadu téhož roku v Tours. Proto se mu také říká Martin Tourský, a proto je jeho svátkem 11. listopad.

Proč husy? Musejí "pykat" za své hříchy?

Proč se na počet Martina Tourského jí právě husy, nikdo přesně neví. Někteří říkají, že se před  svým vysvěcením do biskupského řádu schovával v husníku, kde jej ale tato domácí zvířata svým štěbetáním vyzradila. Jiní zase tvrdí, že jej rušily při kázání, a proto si dnes musejí tradičně svůj hřích "odpykat" na pekáči. Obecně vzato byl však 11. listopad spojen nejen s půstem před vánočními svátky, nýbrž i s uzávěrkou ročního hospodářského cyklu, jehož součástí bylo i placení daní. Husy tedy často sloužily jako platidlo.

Proč víno? Opravdu záleží na jeho stáří?

Co se týče vína, tak to se v dřívějších dobách pilo buď mladé anebo staré. Z tohoto důvodu se vedou spekulace, zda se na Svatého Martina nedojednávaly nové smlouvy a dohody právě nad skleničkou tohoto alkoholického nápoje vyrobeného z té nejčerstvější sklizně. S touto tradicí měl údajně přijít císař Josef II. Jiní ale namítají, že tato tvrzení nemají žádnou oporu v historických pramenech, a že adjektivum "svatomartinské" bylo z hlediska stáří vína značně zavádějící.

I tak s tím ale Josef II. v podstatě začal

I tak má ale Josef II. jistý podíl na vinařské tradici Svatomartinských oslav. V roce 1784 totiž vydal nové zákony, které zásadním způsobem změnily hospodářství tehdejší Habsburské monarchie. Nově všichni zemědělci směli po určitou dobu prodávat bez omezení své plodiny. Tato právní úprava se stala účinnou k 11. listopadu, tedy Dni Svatého Martina. Možná, že se právě z tohoto důvodu začalo při této příležitosti pít víno. Nejde tedy o mládí či stáří tohoto nápoje, nýbrž o příležitost jeho pití.

Nápad vinaře Jiřího Kopečka!

Jiní zase tvrdí, že svatomartinským vínem je právě to, které mohli tehdejší vinaři prodávat bez licence. Opět tedy nezáleží na jeho stáří. V dnešní době si ho sice spojujeme s jedinečnou svěží a ovocnou chutí, ale nikoliv proto, že bychom navázali na dřívější tradici. Pouze jsme si vytvořili vlastní. V roce 2000 napadlo valtického vinaře Jiřího Kopečka vyrobit originální mladé víno, které by se právě vázalo k 11. listopadu. Tento nápad si sám nechal zaregistrovat ochranou značku "Svatomartinské". Ochutnávky svatomartinského vína z té nejčerstvější sklizně jsou tedy spíše novotou než navázáním na odkaz našich předků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: V Praze se po třech letech otevřela nová trojská lávka

26.10.2020 06:28 V hlavní městě byla otevřena lávka mezi Císařským ostrovem a Trojou, která nahradila konstrukci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama