Zoo Praha slaví 88. výročí, otevřela nový pavilon

Otevřením Rákosova pavilonu, který je věnován vzácným exotickým papouškům, dnes Zoo Praha oslavila 88. výročí. V pavilonu, který je pojmenován po chovateli ptáků Stanislavu Rákosovi, mohou návštěvníci vidět přes 40 druhů ptáků. Nejvzácnějším z papoušků je ara Learův, který byl v minulosti považován za vyhynulého. Na slavnostní otevření nové expozice se hodinu před polednem přišly podívat desítky lidí.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Základní stavební kámen nového pavilonu exotických ptáků – Rákosova pavilonu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha
doporučujeme

Rákosův pavilon je rozdělen do sekcí podle místa původu ptáků. Představuje osm biotopů z Jižní Ameriky, Austrálie a Jižní Asie. Náleží k němu i venkovní expozice. "Začínáme Novým Zélandem, horami Nového Zélandu, kde je vlajkový druh Nestor kea," vysvětlil návštěvníkům na slavnostním otevření kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl. Expozice pokračuje například Filipínami nebo Papuou-Novou Guineou. Pavilon je výjimečný také rostlinnou skladbou, je v něm více než 100 druhů rostlin.

Některé papoušky mohou návštěvníci vidět přes pletivo, jiné přes sklo. Ve dvou částech expozice pak vejdou přímo mezi ptactvo. Lidé se zajímali nejen o vzácné ary, obdiv vzbudil třeba i majestátní kakadu palmový.

Výstavbu pavilonu inicioval chovatel exotického ptactva Stanislav Rákos, který na ni v roce 2012 věnoval zahradě deset milionů korun. Celá stavba stála 36,5 milionu korun, sedm milionů korun zoo zaplatila z evropských dotací.

Otevření pavilonu se zúčastnil i pražský primátor Zdeněk Hřib. "Dnešní den je pro pražskou zoo výjimečný, protože vidíme, co všechno zmůže nezištná obětavost a dobročinnost. Je to právě díky panu Rákosovi a jeho manželce, díky kterým můžeme otevřít nový pavilon pro moderní chov exotického ptactva," řekl Hřib.

U příležitosti otevření pavilonu připravila zoologická zahrada zlevněné vstupné pro děti. Každou neděli do konce roku bude možné ke každé dospělé vstupence zakoupit dvě dětské za třetinu ceny.

Pražská zoologická zahrada v Troji návštěvníkům poprvé otevřela brány 28. září 1931. Patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze. Loni do ní přišlo téměř půl druhého milionu lidí, což byl třetí nejlepší výsledek od jejího otevření. Letos přivítala miliontého návštěvníka 20. srpna.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chcete se mít v důchodu dobře? Studie ukázala, kam se musíte odstěhovat

13.10.2019 22:10 Aktualizováno Myslíte si, že vás čeká po odchodu do důchodu v Česku nejistá budoucnost? Stále rozšířenějším…

Dusno kvůli Xaveru Veselému: Videa pro Hrad? Hrušínský i Wollner to…

09.10.2019 19:55 Internetová televize XTV, kde působí moderátor Luboš Xaver Veselý, uzavřela s Pražským hradem…

Jaký bude premiér Jaromír Soukup? Zanedlouho se to dozvíte, vzkázal…

06.10.2019 18:04 Aktualizováno Jaromír Soukup, majitel TV Barrandov, přichází s novým projektem. Chce zaujmout diváky novým…

Netflix bude v češtině. Giganti startují boj o českého diváka

05.10.2019 21:46 Aktualizováno Když máte doma Apple TV a podíváte se na aplikaci Netflix, uvidíte ilustrační screenshoty z českého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama