11 procent obětí epidemie tvoří důchodci z domovů seniorů

Koronavirová epidemie připravila do začátku srpna o život 3418 obyvatel domovů pro seniory, postižené a se zvláštním režimem. Klienti těchto pobytových sociálních služeb tak tvoří zhruba 11 procent obětí covidové nákazy v Česku.

Vyplývá to ze souhrnné zprávy o dopadech covidu-19 na sociální služby, kterou připravila Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS). Podle ní sociální služby v ČR zvládly pandemii lépe než v cizině a podíl jejich obětí je mezi srovnávanými státy druhý nejnižší. Dokument má ČTK k dispozici.

Podle zprávy bylo loni v domovech pro seniory a se zvláštním režimem asi 59.300 lůžek. Dalších zhruba 11.800 lůžek bylo v zařízeních pro postižené. V sociálních službách pracovalo kolem 116.800 zaměstnanců. V domovech pro seniory a další potřebné se nakazilo od loňského října do letošního 4. května 22.696 klientů. Do 6. srpna pak zemřelo 3418 nakažených obyvatel zařízení. V sociálních službách covid mělo 13.864 zaměstnanců, podle propočtu tedy zhruba každý osmý. "Nejhorším dnem pro sociální služby byl 15. listopad 2020, kdy bylo evidováno 5102 nakažených klientů a 3072 nakažených zaměstnanců," uvedla asociace. Po začátku května jsou počty nových pacientů podle ní minimální.

Asociace poukazuje na to, že Česko patří k zemím s nejvyšším počtem zemřelých kvůli epidemii. Podíl úmrtí v sociálních službách má ale ve srovnání s jinými státy naopak nízký. Obyvatelé domovů tvoří 11 procent obětí. Po připočtení bytů s pečovatelskou službou a dalšího seniorského bydlení, které se v cizině také vykazovalo, je to pak asi 18 procent z celkového počtu obětí. V Portugalsku to bylo 14 procent, v Británii 39 procent, v Dánsku 35 procent, v Norsku 53 procent, ve Finsku 42 procent a ve Španělsku 63 procent, uvedla APSS. Odvolává se na evropské statistiky úmrtí.

"Počty úmrtí v sociálních službách ukázaly, že jsme se nejen maximálně snažili naše klienty ochránit, ale že se nám to i podařilo, a druhé nejlepší místo je toho důkazem. Nicméně jde o velmi smutný ukazatel," uvedl prezident APSS Jiří Horecký.

Podle viceprezidentky asociace a ředitelky Domova U Biřičky Daniely Luskové klíčové pro zajištění bezpečí klientů i pracovníků byly ochranné pomůcky, zavedení přísného postupu a testování. "Kombinace všech tří metod zabránila značným ztrátám, obdobným v jiných zemích. Nyní máme ještě další metodu v podobě očkování, v tom vidíme obrovský přínos,“ uvedla Lusková.

Podle APSS je v domovech seniorů a se zvláštním režimem naočkováno asi 92 procent klientů a kolem 60 až 65 procent pracovníků. Lusková podotkla, že nyní je v zařízeních ochranných pomůcek dostatek. Připomněla, že loni na jaře ale sociální služby zůstaly úplně bez nich. Roušky šili dobrovolníci. V řadě domovů zůstávali pracovníci bez přestávky celé týdny a neopouštěli je, aby se nákaza do zařízení nedostala. Dlouhé vyjednávání předcházelo i zavedení testů.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce dnes kabinetu navrhnout zavedení povinného testování neočkovaných klientů a neočkovaných zaměstnanců sociálních služeb.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) důchodci, senioři Domov důchodců

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy