Červený stupeň znamená doporučení pro vyhlášení krizového stavu

Při vyhlášení třetího červeného stupně na covidovém semaforu, mapě okresů podle rizika nákazy, má být podle dokumentu ministerstva zdravotnictví navržena aktivace Ústředního krizového štábu. Ústřední epidemiologická komise má vládě doporučit vyhlášení krizového stavu a navrhnout vydání krizových opatření. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dnes na twitteru informoval, že se do třetího stupně přesune Praha.

Ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Doporučení pro jednotlivé stupně zveřejnilo ministerstvo na začátku srpna, když začalo semafor publikovat. Třetí stupeň podle něj znamená trvale narůstající nebo setrvalý trend komunitního šíření nákazy. Je to hlavní parametr pro označení regionu červeně, dalšími méně významnými jsou denní nárůst v posledních sedmi dnech nad 25 na 100.000 obyvatel. Praha měla za poslední týden průměrně 247 nových případů denně na 1,3 milionu obyvatel.

Dalším parametrem pro zařazení do červeného stupně je více než padesátiprocentní nárůst nemocných nad 65 let za posledních sedm dní proti předchozímu týdnu. Taková data ale pražská hygiena na webu nezveřejňuje.

Podle doporučení se pro červený stupeň mají také vydávat a aktualizovat vydaná opatření pro ochranu veřejného zdraví. Mají se také průběžně monitorovat kapacity odběrových míst a laboratorních vyšetření a personální a lůžkové kapacity nemocnic. Zdravotní systém se má připravovat na navýšení kapacit intenzivní péče a na možné omezení plánovaných výkonů.

V nejnižším zeleném stupni je lidem doporučeno, aby se vyhýbali kontaktu s lidmi s příznaky, pravidelně si myli ruce nebo se nechali očkovat proti chřipce. Nemocnice mají změnit režim návštěv a prověřit zásoby ochranných prostředků.

V oranžovém stupni přibývá zabezpečení dezinfekce rukou i povrchů, nošení roušek v hromadné dopravě, na akcích a v uzavřených prostorech. Omezit se může počet účastníků akcí nebo otevírací doby podniků. Doporučeno je také posílení testovacích kapacit a preventivní testování v rizikových skupinách a lidí pracujících v kritické infrastruktuře státu. Nemocnice mají omezit návštěvy a připravit se na vyčlenění dalších lůžek. Zaměstnavatelé by měli omezit setkávání, umožnit práci z domova a přejít z porad na videokonference.

V červeném stupni navíc přibývá doporučení vyhýbat se úzkému kontaktu s ostatními lidmi, omezit cesty ven na minimum a zajistit si dostupnost základních potravin, vody, léků a dalších nutných věcí zhruba na 14 dní. Omezit se má také shromažďování většího počtu lidí včetně náboženských, sportovních a komunitních akcí. Navrženo je také omezení provozu školek, škol a zájmových aktivit a nastavení výuky na dálku. Je třeba se také připravit na možný omezený přístup ke službám.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Restrikce nejsou dodržovány. Prymula naznačil, že přijdou další opatření…

20.10.2020 16:48 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) naznačil, že mohou přijít další, přísnější opatření k…

Aplikace eRouška byla aktualizována, nová verze má být přesnější

20.10.2020 13:57 Aplikace eRouška zaznamenávající kontakty s nakaženými covidem-19 by měla být po aktualizaci…

Plicní ventilátory pro nouzové použití: CoroVent dostane českou registraci…

20.10.2020 11:46 Plicní ventilátory CoroVent vyvinuté na jaře s pomocí peněz českých dárců by podle ministra…

V Praze přibylo přes 1000 případů covidu, nemoci podlehlo již 259 pacientů

20.10.2020 08:35 V Praze se denní nárůst potvrzených případů koronaviru vrátil zpět nad 1000, v pondělí přibylo 1050…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama