Česko přijme zdravotníky a jejich rodiny z Běloruska, rozhodla vláda

Česká republika přijme další Bělorusy, kteří byli pronásledováni režimem Alexandra Lukašenka. Návrh ministerstva vnitra dnes schválila vláda, informovala v tiskové zprávě mluvčí ministerstva Klára Dlubalová. Pomoc se bude týkat běloruských zdravotníků a jejich rodin. Česko už v minulosti přijalo 60 běloruských občanů kvůli zdravotní a rehabilitační péči.

Vláda ČR
doporučujeme

"Situace v Bělorusku se bohužel nelepší a lidé jsou režimem stále perzekuováni. Díky programu Medevac máme účinný nástroj, jak je dopravit do Česka a pomoci jim. Tuto pomoc jsme se rozhodli opět aktivovat," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Zdravotníci pomáhají v první linii, i proto patří mezi ohrožené skupiny obyvatel, kteří potřebují naši pomoc," dodal.

Na pomoci se budou podílet ministerstva vnitra, zahraničí a zdravotnictví. Vnitro zajistí dopravu zdravotníků a jejich rodin do Česka, bude se podílet na zařízení pobytového oprávnění a krátkodobého ubytování, Bělorusům bude také pomáhat při vstupu na trh práce. Zároveň bude garantovat plnění povinností souvisejících s opatřeními proti šíření nemoci covid-19, jako je testování nebo případná izolace.

Ministerstvo zahraničí zajistí prostřednictvím svých zastupitelských úřadů koordinaci na místě a vydání příslušných víz. Ministerstvo zdravotnictví pak bude mít na starosti zajištění spolupráce jím zřízených nemocnic a zdravotnických zařízení za účelem nalezení vhodných zaměstnavatelů, kteří by mohli Bělorusům kromě zaměstnání poskytnout i ubytování nebo výuku odborného českého jazyka. "Harmonogram a přesná podoba letošní pomoci bude záviset na vyhodnocení aktuálních možností," doplnila Dlubalová.

Česká republika už loni poskytla pomoc Bělorusům, kteří byli zraněni či pronásledováni Lukašenkovým režimem. Někteří byli při střetech s bezpečnostními složkami postřeleni, jiní měli stopy mučení. Pacienty tehdy vybíralo humanitární konzilium tvořené zástupci běloruské diaspory v Česku, o přijetí rozhodlo ministerstvo vnitra po ověření možností léčby a bezpečnostním prověření.

Nepokoje v Bělorusku vypukly loni po srpnových prezidentských volbách. Úřady vyhlásily výrazné vítězství Lukašenka, který v čele země stojí od roku 1994. Značná část obyvatel ale považuje výsledky za zfalšované a začala proti nim demonstrovat. Výsledky voleb neuznává ani EU.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

SÚKL eviduje 1119 podezření na nežádoucí účinky vakcín

04.03.2021 11:15 Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zaznamenal k úterku 1119 podezření na nežádoucí účinky…

ONLINE: Čínskou a ruskou vakcínu neproplatí pojišťovna, zahraničí ji neuzná

04.03.2021 10:58 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 15 088 nakažených. Hejtmani a pražský primátor mohou ode dneška kvůli…

Vakcínu dostalo za dva měsíce jen čtvrt milionu Čechů

04.03.2021 10:20 Od začátku očkování proti novému typu koronaviru dostalo v Česku obě potřebné dávky čtvrt milionu…

Svaté Anně v Brně se ozvalo 20 nemocnic se zájmem o ivermektin

04.03.2021 09:36 Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně se k dnešnímu ránu ozvalo 20 nemocnic se zájmem o lék…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama