Čtvrtina obyvatel Česka má hotové očkování. Aspoň jednu dávku dostala skoro polovina

Ukončené očkování proti covidu-19 má v Česku víc než 2,5 milionu lidí. Aspoň jednu dávku vakcíny dostalo za téměř půl roku od začátku vakcinace zhruba 4,7 milionu obyvatel, to je asi 44 procent populace. Právě proočkovanost je podle odborníků hlavním důvodem, proč epidemie v posledních týdnech ustupuje.

Dál klesá počet počet hospitalizovaných s covidem-19. Nyní jich ministerstvo eviduje 73, z toho 11 ve vážném stavu. Na 100.000 obyvatel připadá za uplynulý týden devět nakažených, stejně jako předchozí dny. Za posledních 14 dní bylo v republice 22 potvrzených případů na 100.000 obyvatel.

V sobotu zdravotníci podali 47.587 dávek vakcín proti covidu, asi o 4500 méně než před týdnem. V pracovní dny tohoto týdne se pokaždé očkovalo přes 110.000 lidí, nejvíc ve čtvrtek, skoro 17.500. Celkem už bylo v Česku od začátku očkování loni v prosinci podáno téměř 7,19 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno je přes dva a půl milionu lidí, aspoň jednu dávku vakcíny proti covidu má zhruba 4,7 milionu Čechů. Při započítání jen lidí starších 16 let, kteří se zatím mohou očkovat, už má minimálně jednu dávku bezmála 53 procent obyvatel.

Epidemie v Česku několik týdnů zpomaluje, počty nově potvrzených případů, hospitalizací a dalších ukazatelů se nyní pohybují na úrovni loňských prázdnin. Příznivé situaci podle odborníků pomáhá hlavně čím dál vyšší proočkovanost populace. Rizikem jsou ale nakažlivější mutace viru, které mohou epidemickou situaci znovu zhoršit.

Od počátku loňského března, kdy testy koronavirus v Česku poprvé potvrdily, covid prokazatelně prodělalo přes 1,66 milionu lidí, bezmála 98 procent z nich se mezitím vyléčilo a 30.280 nakažených zemřelo. Zatímco v březnu, když epidemie vrcholila, umíralo s prokázanou nákazou i 200 lidí denně, v tomto týdnu počet zemřelých za den nepřesáhl čtyři. V pondělí a sobotu zatím ministerstvo neeviduje žádné úmrtí, statistiky se mohou ale zpětně změnit.

V sobotu laboratoře provedly skoro 42.000 testů, většinu antigenních a přes 12.000 přesnějších PCR testů. Ve stejný den předchozího týdne bylo testů celkově zhruba o 5000 víc. Zvýšila se pozitivita testů, což bývá o víkendech běžné. U nejčastěji prováděných testů - preventivních - podíl pozitivních mírně stoupnul na 0,06 procenta. U tzv. diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, se zvýšil na 0,73 procenta. U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, byl podíl 0,26 procenta. Když epidemie na jaře vrcholila, byla pozitiva testů mnohonásobně vyšší.

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100.000 obyvatel, kterým se vláda orientuje při rozvolňování, dnes znovu stagnovalo a zůstává na hodnotě devět. Neměnilo se ve většině krajů, v několika mírně stouplo, v Moravskoslezském kraji kleslo. Nejnižší je nadále v Karlovarském kraji, kde připadají dvě případy nákazy za týden na 100.000 obyvatel, v Královéhradeckém kraji to jsou tři případy. Nejvyšší číslo s 15 případy má nadále Praha.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy