Děti testované PCR se nebudou muset po týdnu tábora testovat znovu

Děti před odjezdem na letní tábor negativně testované na covid-19 PCR metodou se nebudou muset po sedmi dnech tábora znovu testovat. U testovaných antigenními testy povinnost zůstane. Změnu opatření, které kritizovali pořadatelé táborů, dnes večer na twitteru oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Na společném jednání sněmovních výborů pro zdravotnictví a školství už ji připustila pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Ještě v podvečer ministr v rozhovoru pro Radiožurnál deklaroval, že od testování na táborech ustoupit nehodlá. Svrčinová přísné podmínky hájila tím, že loni bylo na táborech několik ohnisek nákazy.

"Řešil jsem to dnes s hlavní hygieničkou a domluvili jsme se na mírném uvolnění. Pokud bude dítě před akcí otestováno metodou PCR, nebude se muset po 7 dnech přetestovat. U antigenních testů přetestování zachováme," napsal na twitter zhruba o dvě hodiny později.

Opatrnost je podle něj potřeba kvůli delší inkubační době onemocnění i proto, že na tábory jezdí děti z různých regionů, kde je epidemická situace odlišná. Řadu táborů ale pořádají celoročně působící dětské oddíly skautů či podobných organizací, kam jezdí děti jen z jednoho regionu.

Podle opatření, které v pondělí schválila vláda, se měli účastníci letních táborů testovat před odjezdem a pak každých sedm dní. Případně se budou moct prokázat potvrzením o nemoci či o očkování. Pořadatelé táborů s opakovaným testováním na akcích nesouhlasí, podle nich to výrazně zkomplikuje organizaci. Požádali proto ministerstvo zdravotnictví o změnu.

Svrčinová uvedla, že ministerstvo chtělo původně jako podmínku pro odjezd na tábor PCR test. Organizátoři táborů ale naléhali, aby se uznávaly i antigenní testy, řekla poslancům. Tento typ testů není podle odborníků tak citlivý jako laboratorně vyhodnocené PCR.

Bez důsledného testování na táborech by se podle Svrčinové mohla opět zhoršit epidemická situace. Ani loni podle ní tábory nebyly zcela neinfekční. "Měli jsme zaznamenáno deset klastrů na táborech, největší z nich byl 28 nemocných osob, další 19 a nebyl to jen Moravskoslezský kraj, kde jsme měli problémy," řekla. "Tábory úplně nerizikové nejsou," dodala. Podle občanského sdružení Fajn Táboření dorazilo loni na tábory zhruba 213.000 dětí.

Poslanec Vlastimil Válek (TOP 09) či Petr Pávek (STAN) na jednání výboru vyzývali k tomu, aby se opakované testování na táborech nevyžadovalo. Podle nich to bude pořadatelům zbytečně komplikovat organizaci akcí. Válek uvedl, že rozumí obavám z šíření covidu-19, ale mládežnické oddíly, které se scházejí pravidelně, podle něj na táboře po vstupním otestování nemohou být rizikové. Naopak poslankyně Věra Procházková (ANO) postoj ministerstva podpořila, podle ní je testování jedinou prevencí proti šíření viru.

Poslanci dnes také diskutovali o tom, že je třeba ujasnit podmínky pro fungování škol od nového školního roku. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zopakoval, že očekává od ministerstva zdravotnictví představení plánu do 30. června. Podotkl, že je zastáncem PCR testování, ale rozhodnutí nechá na resortu zdravotnictví. Pokud by se měly používat antigenní testy, bude je podle něj potřeba včas zajistit centrální soutěží.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změny v opatřeních: Karanténa pro očkované první dávkou, rozvolní se…

14.06.2021 18:16 Aktualizováno Karanténa bude povinná po setkání s nakaženým koronavirem i pro lidi, kteří jsou očkovaní jednou…

Vláda zrušila povinné roušky při výuce ve všech krajích

14.06.2021 17:50 Aktualizováno Žáci a učitelé mohou od úterý odložit roušky při výuce i ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji…

Soud zrušil opatření, které nařizovalo před návratem do Česka vlastní…

14.06.2021 16:36 Pražský městský soud dnes zrušil část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého je možné z…

K očkování se už zaregistrovala třetina lidí ve věku 16 až 29 let

14.06.2021 15:18 K očkování proti covidu-19 se za devět dní registrovala více než třetina všech mladých ve věku 16…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama