Domácí péče postrádá peníze. Dohody s pojišťovnami její zástupci litují

Zástupci domácí péče litují loňské dohody se zdravotními pojišťovnami. Tvrdí, že Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jim dluží peníze na loňský rok. Uvedli to v tiskovém prohlášení, pod kterým je podepsaná Charita ČR, Asociace domácí péče, sekce domácí péče České asociace sester a Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR. Pojišťovna jejich argumenty odmítá, dostali podle ní několik desítek milionů navíc. S kritikou nesouhlasí ani ministerstvo. Na domácí péči jde podle něj příští rok 2,5 miliardy korun, nárůst má tak vyšší než ostatní segmenty.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Všeobecná zdravotní pojišťovna
doporučujeme

Organizace zabývající se péči o pacienty v jejich domácím prostředí se ohrazují proti vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) podle kterého "ohrožují stabilitu zdravotnictví", vytvářejí nátlak a nerespektují uzavřené dohody. Na základě dohod segmentů zdravotní péče se zdravotními pojišťovnami se rozdělují peníze na zdravotní péči na příští rok. Domácí péče, ale také segment akutní a následné lůžkové péče, dohodu neuzavřely, protože část jejich zástupců nesouhlasila s navrhovanou výší meziročního navýšení úhrad.

"Je září a naše střediska ještě nemají ze strany pojišťoven uzavřené vyúčtování z loňského roku," uvedli v prohlášení. Podle nich se pojišťovny snaží dosáhnout s jednotlivými subjekty podepsání dodatků. "Během dohodovacího řízení nejprve poslala vyúčtování za loňský rok, kde mnohde nejen nedoplatila faktury za provedené výkony, ale ještě požadovala vratky za překročení průměrné úhrady stanovené na jednoho pacienta, a to mnohde v řádu statisíců," napsaly organizace.

Podle VZP jsou argumenty zástupců segmentů domácí péče nedůvodné. "V minulém roce rostly úhrady o rekordních osm procent a k tomu dostali v rámci bonifikací a vyúčtování předběžných měsíčních úhrad dalších několik desítek milionu navíc," sdělil ČTK mluvčí pojišťovny Vlastimil Sršeň.

Ministerstvo zdravotnictví se podle prohlášení organizací nezajímá, kolik zdravotní péče v domácnostech opravdu stojí. Už dříve charita uvedla, že platby od pojišťoven nepokrývají ani náklady na platy zdravotních sester. Na podporu svých požadavků spustily petici.

"Petičnímu výboru Poslanecké sněmovny byly koncem srpna předány archy s celkem 36.261 podpisy a další archy stále přicházejí. Cílem petice je dosáhnout veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně, které by ovlivnilo navržené parametry úhradové vyhlášky pro příští rok," stojí v prohlášení.

Pro ministerstvo je podle mluvčí Gabriely Štěpanyové zabezpečení efektivního fungování domácí péče v ČR prioritou. "Jsme si vědomi toho, že domácí péče byla v minulosti upozaďována a na její úkor byly upřednostňovány jiné segmenty zdravotní péče, například nemocnice," sdělila ČTK.

Pro rok 2020 podle ní pojišťovny navrhly nárůst proti letošnímu roku o 340 milionů korun, což je navýšení o 15,7 procenta proti průměru pěti procent v ostatních segmentech.

Změny ohodnocení některých výkonů, které mají přinést navýšení plateb, navrhované pracovní skupinou založenou ministerstvem, se podle organizací projeví nejdříve příští rok. "Ani zakotvení této změny však ještě neznamená, že vyšší úhradu za materiál od zdravotních pojišťoven skutečně obdržíme, protože pokud zůstanou regulace zachovány, i nadále zůstanou poskytovatelé domácí péče, kteří budou nuceni část nákladů doplácet z jiných zdrojů," dodaly.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Způsobí globální epidemie matky? Expert prozradil, jak fungují mýty o…

15.09.2019 16:10 Očkování není dostatečně účinné, pro děti je nebezpečné a dokonce může způsobovat autismus. Toto…

Krize zažehnána? Do zdravotnictví půjde dalších šest miliard nad rámec…

13.09.2019 17:07 Z rezerv zdravotního pojištění by příští rok mohlo jít do zdravotní péče dalších šest miliard nad…

Stát chce nahnat lidi k lékařům. Nepůjdete? Připlatíte si

13.09.2019 09:35 Jen čtvrtina Čechů chodí na pravidelné preventivní prohlídky k praktickému lékaři. Stát chce proto…

Velká změna pro klienty VZP. Miliony Čechů čeká výměna průkazek

12.09.2019 13:12 Miliony lidí čeká výměna průkazů pojištěnců, od poloviny září budou vypadat jinak. Nejde o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama