Epidemie koronaviru dál zrychluje, před očkovacími centry byly fronty

Epidemie koronaviru v Česku o víkendu opět výrazně zrychlila. V pátek laboratoře zaznamenaly rekordní počet nových případů, bylo jich téměř 23.000. V sobotu padlo maximum za víkendový den. Na nejvyšší hodnotu od začátku epidemie vystoupalo i takzvané incidenční číslo.

V Brně je o očkování velký zájem. Dokazuje to dlouhá fronta v OC Olympia. Lidé čekají několik hodin. (18. listopadu 2021).

Před některými pražskými očkovacími centry se v sobotu i v neděli tvořily dlouhé fronty. V pondělí se pro neočkované výrazně zpřísní protiepidemická opatření. Od 1. prosince se pro lidi od 60 let a chronicky nemocné zkrátí interval pro přeočkování třetí dávkou z šesti na pět měsíců.

V pátek přibylo 22.945 potvrzených případů covidu, zhruba o 8700 více než před týdnem. V sobotu byl nárůst 14.402 nakažených, nejvíce za volný den od začátku epidemie. V nemocnicích je s koronavirem téměř 5000 lidí. Počet úmrtí s covidem v ČR přesáhl 32.000. Na 100.000 obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 978 nakažených, incidenční číslo se tak poprvé dostalo přes hranici 900. Nejhorší situace je na Moravě a ve Slezsku, například v Olomouckém kraji je incidence téměř 1400.

Kvůli prudce se zhoršující epidemické situaci se od pondělí přestanou uznávat testy na covid-19 jako covidový certifikát. Lidé se při vstupu do restaurací, hotelů, provozoven služeb či na hromadné akce budou muset prokázat už jen kompletním očkováním nebo dokladem o prodělání covidu v posledních šesti měsících. Bude pokračovat testování ve školách a začnou se pravidelně testovat neočkovaní zaměstnanci ve firmách.

Zpřísnění epidemických opatření přinutilo řadu lidí k očkování. Také proto byly čekací doby v pražských očkovacích centrech o víkendu dlouhé. Několik hodin si počkali například lidé, kteří si přišli pro jednodávkovou vakcínu Janssen do očkovacího místa ve vestibulu hlavního nádraží. Velký zájem byl také v obchodním centru Westfield Chodov, zejména v sobotu tam lidé museli počítat minimálně s hodinou a půl. Naopak prakticky bez čekání byli dnes po poledni odbavováni zájemci o očkování v Kongresovém centru na Vyšehradě.

Do očkování se podle předsedy Asociace krajů a jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) nezapojují dostatečně praktičtí lékaři. Řekl to dnes v debatě České televize (ČT). Část praktiků si podle něj za poslední měsíc vakcíny proti covidu vůbec neobjednala. Také epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula se domnívá, že kapacita praktiků není využita.

Předseda praktiků Petr Šonka ČTK řekl, že lékaři mají vakcínu od společností Pfizer/BioNTech, která se v ČR nejvíce používá, k dispozici teprve od začátku listopadu. Ordinace praktiků jsou nyní podle Šonky zahlcené pacienty s respiračními chorobami, mnozí praktici dělají i odběry pro PCR testy, protože kapacity testovacích míst nestačí. Šonka uvedl, že do očkování se zapojuje asi 2600 lékařů, kteří mají své IČO, z celkového počtu 4100. Lékaře, kteří neočkují, chce znovu oslovit a chce také hledat se zdravotními pojišťovnami způsob, jak je více motivovat.

Od 1. prosince se pro lidi od 60 let a chronicky nemocné zkrátí interval na přeočkování třetí dávkou ze šesti měsíců na pět. Řekl to premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). "Pro další věkové kategorie se budeme snažit co nejdříve," uvedl. Pro mnohé lidi ale zkrácení lhůty výrazné zrychlení neznamená. Lidé od 60 let se mohli k očkování hlásit nejpozději od 23. dubna, na posilující dávku by tak stejně začátkem prosince měli nárok. Třetí dávku zatím v Česku dostalo zhruba 621.000 lidí.

Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro Blesk připustil, že pro některé bude potřeba i čtvrtá dávka vakcíny. Zároveň uvedl, že třetí dávkou se asi postupně budou muset naočkovat všichni. Povinnou vakcinaci je podle něj možné nařídit některým profesním organizacím nebo komorám, pokud o to budou samy stát. Povinné plošné očkování ale stále odmítá. Stejný názor má i ministryně financí a předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. V opatřeních by ale více omezila neočkované, řekla v CNN Prima News.

V souvislosti se zpřísněním protiepidemických opatření bude vláda schvalovat programy podpory COVID 2021 a COVID Nepokryté náklady. Podmínkou pro vstup do nich bude pokles obratu o 30 procent. Stát podnikatelům ale poskytne nižší podporu, než na kterou měli nárok, když se požadoval propad tržeb o 50 procent. V České televizi to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Profesní svazy dlouhodobě žádají také o obnovení programu na podporu zaměstnanosti Antivirus. Ve vládě na tom podle Havlíčka není shoda.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

V Praze demonstrovaly tisíce odpůrců protiepidemických opatření

28.11.2021 17:50 I přes nepříznivé počasí se dnes na pražské Letenské pláni sešly stovky odpůrců vlády a opatření…

WHO: Zatím není jasné, zda omikron způsobuje vážnější onemocnění

28.11.2021 21:07 Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami…

Ministr zdravotnictví Vojtěch onemocněl covidem-19

28.11.2021 12:54 Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) měl pozitivní test na koronavirus. Uvedl to…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Konečný výsledek u ženy s podezřením na omikron bude znám v pondělí

28.11.2021 20:15 Definitivní výsledek koronavirové varianty omikron, který měl být znám dnes, Krajská nemocnice…

Se ženou s podezřením na novou variantu cestovali čtyři Pražané, na testy…

28.11.2021 19:19 Se ženou z Libereckého kraje, která je pravděpodobně nakažená rizikovou koronavirovou variantou…

Registrace k očkování třetí dávkou se lidem nad 60 otevřou v pondělí,…

28.11.2021 18:46 Lidé nad 60 let a chronicky nemocní se budou od pondělí moct registrovat k třetí dávce vakcíny…

Iniciativa vyzvala k očkování třetí dávkou u milionu lidí za týden

28.11.2021 18:42 Iniciativa Lékaři pomáhají Česku vyzvala k naočkování posilující dávkou proti covidu-19 u milionu…

Očkování by mohlo být povinné i ve Vězeňské službě, řekl Vojtěch

28.11.2021 14:44 Očkování proti covidu-19 by mohlo být povinné i ve Vězeňské službě a zpravodajských službách, pro…

Nově nakažených je opět méně než před týdnem, ubylo i hospitalizovaných

28.11.2021 08:10 Nových případů koronaviru v ČR v mezitýdenním srovnání podruhé po sobě ubylo. Za sobotu jich bylo…

Česko má podezření na výskyt varianty omikron, analýza ji potvrdila na 90…

27.11.2021 22:09 Aktualizováno Sekvenační analýza v liberecké nemocnici u ženy, která se vrátila z africké Namibie, na 90 procent…

V Česku za pátek přibylo méně případů nákazy než před týdnem

27.11.2021 08:05 Denní přírůstek případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání poprvé po dvou měsících klesl.…

V Česku začala v 18:00 platit nová opatření proti covidu

26.11.2021 18:13 V Česku dnes v 18:00 začala platit nová celoplošná opatření proti šíření nemoci covid-19. Například…

Svrčinová by považovala výjimku pro jmenování premiéra za špatný signál

26.11.2021 14:30 I pro lidi, kteří se nakazili koronavirem a jsou bez příznaků, platí izolace minimálně 14 dní a…

Související:

Právě se děje

reklama