Hamáček: Nemusíte vládě věřit, ale hrozí kolaps. Podle experta na vrcholu ještě nejsme

Pokud nezačne klesat denní počet nakažených, hrozí kolaps zdravotnického systému mezi 7. a 9. listopadem. Tvrdí to Šéf Ústředního krizového štábu a první vicepremiér Jan Hamáček. Biochemik Jan Konvalinka se domnívá, že Česko se vrcholu ještě nepřiblížilo.

Jan Hamáček
doporučujeme

"Co vnímám za obrovský problém, je, že lidé neomezili své kontakty. Příští týden nás čeká státní svátek a prázdniny, takže největší riziko je, že ten týden lidé stráví tím, že budou chodit od návštěvy k návštěvě. To je samozřejmě strašlivá chyba," řekl pro Český rozhlas Hamáček.

Dodal, že takové chování může celou snahu vlády i zbytku společnosti úplně zničit. "Chtěl bych na všechny apelovat, aby zůstali doma se svou rodinou. Samozřejmě, že mohou jít na procházku. Ale aby netrávili volný čas tím, že budou chodit po návštěvách," dodal.

Paradoxně apel Hamáčka porušil i ministr zdravotnictví Roman Prymula, který ve středu, kdy stát oznámil nová opatření proti šíření koronaviru, zavítal do restaurace, která měla mít tou dobou zavřeno. Navíc bez roušky.

Hamáček se domnívá, že pokud nezačne klesat počet nakažených, tak mezi 7. a 9. listopadem zkolabuje zdravotnický systém. "To znamená, že nebudeme schopni zajistit péči pro všechny občany Česka. A to jak pro koronavirové pacienty, tak pro ty další. Tady de facto hrozí riziko totálního kolapsu," varuje.

Prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka je ale při odhadu, jak se počty nakažených projeví v počtech těžce nemocných a zemřelých, opatrný. "Exponenciála stále roste. V tuto chvíli má v zemi aktivní virovou infekci zhruba 120 tisíc lidí. Reálně to je ale nejméně trojnásobek. Myslím, že odhady jsou 300 až 400 tisíc," řekl Rozhlasu.

"Čísla jsou obrovská a budou se zhoršovat. Jsme v situaci, kdy už nedokážeme selektivně cíleně kontrolovat šíření viru. Proto se vláda rozhodla, a podle mě správně, zastavit do značné míry pohyb osob. Bohužel je to poslední zbraň, která nám zbyla," dodal.

I on apeloval na veřejnost, aby opatření brala vážně. "Myslím, že to zastavení společnosti nakonec zabere. Zejména, když to lidi začnou brát vážně. Podle všech dat, která ukazoval profesor Prymula, donedávna to lidé vážně nebrali," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených dál roste. PES se zvýšil na 59 bodů

05.12.2020 08:02 Rizikové skóre protiepidemickém systému PES k dnešnímu dni stouplo o dva body na 59 a zůstává těsně…

Sněmovna schválila pravidla očkování proti covidu. Bude zdarma a dobrovolné

04.12.2020 22:01 Aktualizováno Očkování proti novému koronaviru mají mít lidé hrazeno ze zdravotního pojištění. Sněmovna to dnes…

Nových případů koronaviru je i v pátek do večera více než před týdnem

04.12.2020 18:48 V Česku dnes do 18:00 přibylo 2433 potvrzených případů covidu. Je to zhruba o 300 případů více než…

V pondělí vypuknou kampaně, které budou vyvracet dezinformace o covidu-19

04.12.2020 18:30 Od pondělí budou menší informační kampaně ministerstva zdravotnictví v některých televizích,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama