KOMENTÁŘ | Problém s důvěrou se opakuje? První politická lekce pro Blatného

KOMENTÁŘ - Nový ministr zdravotnictví čelí hned dvěma problémům. Jeden z nich se týká důvěry, ten druhý jeho matematických schopností. Ačkoliv jde o bezesporu velkého a uznávaného odborníka ve své profesi, už první den po jmenování do funkce si odnáší cennou politickou lekci.

Epidemiolog Roman Prymula na místě ministra nevydržel příliš dlouho. Po měsíci ho vystřídal jiný lékař, uznávaný dětský hematolog a pediatr Jan Blatný. Důvod, kvůli kterému došlo ke střídání ministrů, si dodnes všichni pamatujeme. Jeho následkem byla ztráta důvěry v Prymulu.

Bohužel tím, na čem Prymula vyhořel, Blatný začal. Nedokázal totiž vysvětlit, proč se jméno jeho i jeho manželky nachází pod peticí "Chvilka pro rezignaci", která v roce 2018 pod záštitou iniciativy Milion chvilek pro demokracii vyzývala k odstoupení premiéra Andreje Babiše.

Na petici upozornil server magazínu Reflex a novináři se logicky dožadovali vysvětlení. Ne snad, že by na něm záleželo, naopak. Blatný mohl nekriticky přiznat, že petici podepsal, protože s Babišem jako premiérem spokojený není, čímž by si získal kredit u řady lidí.

Postavil by se tak do role spasitele, který chce vyvést Česko z koronavirové epidemie, ačkoliv to znamená, že bude muset sloužit pod předsedou vlády, k němuž necítí sympatie. Stejně tak mohl přiznat i změnu názoru na současného premiéra. Neudělal ale ani jedno.

Namísto toho začal mlžit. V rozhovoru pro deník Právo uvedl, že k tomu "neumí nic říct". Jednoduše ji prý mohl za něj někdo jiný. Novináře pak upozornil na falešný twitter, který byl zřízen na jeho jméno. Proč by ale někdo podepisoval petici za do dnešního dne "obyčejného" lékaře, která se navíc musí potvrdit mailem, je záhadou.

Celá věc může zdánlivě působit jako malichernost. Je třeba si ale uvědomit, že popírání bez jasných důkazů a výmluvy zaznívají z úst jednoho z nejdůležitějších lidí ve státě. Ten navíc stojí v čele rezortu, který utrpěl z hlediska důvěry smrtelnou ránu. 

Nejde přitom o jediný přešlap, kterého se dnes ministr dopustil. Neméně závažná je i chyba v interpretaci reprodukčního čísla R. Blatný se v ní dnes navíc spletl hned dvakrát.

Poslancům i na tiskové konferenci totiž řekl, že pokud "budeme mít tisíc nakažených a reprodukční číslo bude 1,5, potom se zvýší počet nakažených na 1500, tedy jenom o pět set." To ale není pravda.

Reprodukční číslo totiž vyjadřuje, kolik jedinců nakazí jeden člověk. Pokud je R rovno 1,5, tak jeden člověk nakazí 1,5 dalších. 1000 lidí tak nakazí 1500 lidí. Ne 500. Matematická chybka, která by se v takto kritické době ale rozhodně objevit neměla. 

Lze pochopit, že ostře sledovaná funkce není pro člověka, který není zvyklý na tak širokou pozornost médií i veřejnosti, jednoduchá. Současná situace ale vyžaduje profesionály, a na nejvyšších medicínsko-úřednických postech by měli sedět zkušení lékaři, kteří jsou schopni otevřené a přímé komunikace.

Doufejme proto, že Blatný měl dnes jednoduše jen špatný den, nebo jeho přešlapy vznikly pod tíhou pozornosti a velkých očekávání. Resort zdravotnictví si totiž nemůže  dovolit další ránu, a ministry nelze střídat do nekonečna.

Související

Jan Blatný

Češi ohodnotili politiky: Babiš a Zeman propadli, boj proti koronaviru zvládl Blatný

Z politiků si v boji proti koronaviru podle průzkumu agentury Kantar CZ vedl nejlépe bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Pozitivně jeho konání a kroky hodnotila v březnu, kdy byl ještě ministrem, více než polovina respondentů, přesně 53 procent. Blatný jako jediný získal více pozitivních hodnocení než negativních. Naopak nejvíce negativních hodnocení dostali prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO).

Více souvisejících

Jan Blatný komentář ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 7 hodinami

před 14 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

Ukrajina by mohla dostat první stíhačky F-16 už v červnu a červenci

Ukrajina očekává, že první stíhačky F-16 jí budou dodány v červnu a červenci. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vysoce postavený zdroj z ukrajinské armády. Zdroj však nekonkretizoval, které země letadla poskytnou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy