Koronavirus se podepsal na českém zdravotnictví. Lidé do nemocnic nechtějí

Epidemie koronaviru se podepsala i na českém zdravotnictví, které se muselo vypořádat jak s novou a neznámou nemocí, tak i s náporem běžných pacientů, jimž se ale směla poskytovat pouze bezodkladná a nezbytná péče. To se ale dotklo i jejich rozpočtů, neboť pojišťovny proplácejí pouze skutečně provedené výkony.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v rozhovoru pro Plus řekl, že odhaduje až 30miliardový výpadek českého zdravotnictví, přičemž slíbil, že se k nemocnicím ale peníze nakonec dostanou. „Nemocnice budou mít garantovanou stejnou úhradu, ale udělají méně práce. Úhrada bude taková, jako by žádná pandemie nebyla,“ nastínil ministr svojí vizi.

Příslušný kompenzační legislativu podepsal také prezident. Účinnou se stane k 1. červenci. Vojtěch informoval, že se bude týkat celého zdravotnictví, tedy nejen nemocnic, nýbrž i praktických lékařů. Součástí nového právního předpisu budou i odměny zdravotníkům, kteří bojovali s koronavirem v první linii.

Eduard Sohlich stojící v čele Asociace českých a moravských nemocnic, který zároveň také řídí menší nemocnici v Hranicích, ale vyjádřil obavy, že úhrady nebudou dostačující z důvodu neschopnosti splnění produkčního cíle, jež resort zdravotnictví stanovil na 79-85 % původně plánovaného objemu výkonů.

„Naše asociace návrh vyhlášky odmítla, protože pokles výkonnosti nařízený státem – to jsme si nevymysleli – bude tak velký, že úhrady podle kompenzační vyhlášky nebudou stačit,“ varoval ředitel.

"Došlo k omezení provozu, zvýšily se náklady a ještě musíme dělat zásoby ochranných pomůcek. Ale my za sebou nemáme silného zřizovatele, jako je ministerstvo zdravotnictví, které fakultní nemocnice oddlužilo," postěžoval si Sohlich.

"Nemocnice na tom jsou podobně jako hospodští, kterým stát omezil fungování, ale přitom nadále měli fixní náklady. Tyto škody by měl hradit stát a ne fondy zdravotních pojišťoven,“ zdůraznil právník Ondřej Dostál se specializací na zdravotní právo.

V kompenzační vyhlášce shledává rozpor se zákonem, jelikož upřednostňuje takzvané predátorské poskytovatele, kteří během epidemie nic nedělali, a teď jsou schopní nafouknout produkci, zatímco ti, kteří působili v první linii dostali relativně málo. Právník kritizoval také reálné zdražení zdravotní péče, které nová právní úprava přinese.

Viry tu s námi budou. Není třeba se přehnaně bát

S krizí se musely potýkat také velké nemocnice, které mají rovněž náklady. „Stála nás mnoho desítek milionů korun. Navíc jsme už vyplatili odměny za březen a duben zdravotníkům, kteří byli v přímém kontaktu s pacienty, což je dalších 20 milionů,“ spočítal Vladimír Palička, ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové a člen Rady Asociace nemocnic ČR.

Jenom nákupy zásob ochranných pomůcek nařízené ministerstvem zdravotnictví z důvodu očekáváme druhé vlny pandemie, případně nástupu chřipkových onemocnění, vyjdou na 30 milionů korun.

Palička nicméně kromě financí varoval i na zdravotní dopady epidemie s ohledem na duševní pohodu pacientů. „Jde především o psychiku nemocných. Řada lidí se dodnes bojí přijít do nemocnice a jsou vystrašení. Jde o to, aby si populace zvykla, že s námi existují viry a život je takový. Není třeba se přehnaně bát,“ apeloval na lidi.

Související

Adam Vojtěch (ANO)

Vojtěch: Kvůli covidu sena ministerstvu mnohé nestihlo, úspěchem je elektronizace

Kvůli epidemii covidu-19 se ministerstvu zdravotnictví nepodařilo dokončit některé legislativní změny, které odcházející ministr Adam Vojtěch (za ANO) plánoval. Za úspěch považuje například velkou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění nebo zákon o elektronizaci zdravotnictví, které vstupují v platnost od ledna. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK. V pátek předá resort zdravotnictví představiteli nové vlády koalic Spolu a PirSTAN Vlastimilu Válkovi z TOP 09.
Adam Vojtěch (ANO)

Vláda dala zelenou očkování proti covidu u zubařů a lékárníků

Vláda v demisi dnes schválila změnu zákona o ochraně veřejného zdraví, která by měla umožnit očkování proti covidu-19 v ordinacích zubních lékařů nebo lékárnách. Schválit ji musí Parlament, vláda bude považovat projednání ve zrychleném režimu. Po jednání vlády to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Více souvisejících

Adam Vojtěch (ANO) nemocnice Zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy