Koncert s testy neměl být podle Blatného začátkem rozvolnění

Pilotní koncerty v rámci projektu Cesta ze tmy neměly být podle bývalého ministra zdravotnictví Jana Blatného začátkem plošného rozvolňování a neměl se uplatňovat na všechny kulturní akce. Projekt Cesta ze tmy se připravoval již od prosince, přípravy se měnily podle aktuální epidemické situace. První koncert se měl konat v pražské Lucerně 23. dubna. Blatného nástupce Petr Arenberger ho ale dnes, pár dní před zahájením nepovolil. Podobné akce podle něj mohou začít kulturu otevírat, ne však ještě nyní.

Eurozpravy.cz

"Jedná se o velmi sofistikovaný a unikátní systém testování, který zajistí maximální bezpečnost zúčastněných. Přenos infekce měl být zcela vyloučen. Projekt měl podporu Státního zdravotního ústavu i ministerstva zdravotnictví," uvedl dnes Blatný, jehož vyjádření ČTK poskytl organizátor koncertu. "Měl to být symbol naděje a očekávaného návratu k normálnímu životu. Je mi líto, že současné vedení ministerstva změnilo názor, ale plně to respektuji. Nejsem již ministrem zdravotnictví a tento komentář píši jako obyčejný občan," uvedl Blatný.

Organizátoři iniciativy představili své plány poprvé na konci loňského roku. Uvedli, že systém by měl fungovat tak, že si účastník akce koupí vstupenku a s ní obdrží kód pro objednání testu. Kód vloží na web, vygeneruje si žádost o test a zvolí z nabízených termínů. Žádost vytiskne a vezme s sebou. Na provedení testu na covid-19 bude třeba se dostavit na místo akce s vytištěnou žádostí minimálně pět minut před objednaným termínem. Test se v mobilní laboratoři vyhodnotí nejpozději hodinu před zahájením akce. Výsledek telefonicky sdělí z testovacího centra, v případě, že bude pozitivní, organizátor akce peníze za vstupenku vrátí a upozorní na nutnost kontaktovat lékaře a hygienu.

V Lucerně plánovali příští pátek vystoupit Olga Lounová, Janek Ledecký, Rybičky 48, Monkey Business, Jaroslav Uhlíř a zástupci rockové opery. Koncerty měly být vždy v pátek, sobotu a neděli. Výtěžek chtěli použít na závěrečný ples pro zdravotníky, kterým se 20. května měla celá série koncertů uzavřít. Podobné akce se již s povinností absolvování testu krátce před jejím začátkem konají v zahraničí. Česko však stále patří k zemím, kde pandemie ustupuje jen velmi pomalu.

Pořadatel Karel Luxík z iniciativy Cesta ze tmy neuvažuje o jiném termínu. Koncerty se měly konat díky tomu, že se zástupcům iniciativy podařilo získat povolení k provozu mobilní laboratoře. "Nemám chuť už nic dělat. Cesta ze tmy končí pro ztrátu důvěry v ministerstvo. Je to podraz, vrcholné papalášství a politikaření," prohlásil pořadatel. Pravidelně se prý účastnil vyjednávání nejen s ministerstvem zdravotnictví, ale také hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou i Pavlou Svrčinovou. "Koncerty jsem začal připravovat až v momentě, kdy jsem měl všechna povolení a přísliby s konkrétními daty a do přípravy investoval stovky tisíc korun," sdělil.

Témata: EZ

Personál pardubické nemocnice fatálně selhal, tvrdí matka chlapce po…

21.09.2021 14:29 Aktualizováno Mnoha chyb se podle matky chlapce, jenž zůstal po operaci mandlí v Pardubické nemocnici před čtyřmi…

Příznaky chřipky a covidu jsou podobné, připomíná lékař. Test je nutný

21.09.2021 12:38 Příznaky chřipky a covidu-19 jsou špatně rozeznatelné, pacienty s nemocemi dýchacích cest proto…

Česko eviduje za pondělí téměř 500 nově nakažených

21.09.2021 08:37 Laboratoře v Česku potvrdily v pondělí 489 nových případů koronaviru, což je prakticky stejně jako…

V Česku se nedaří snížit počet nových případů rakoviny dělohy

20.09.2021 17:19 V Česku neklesá počet nových případů rakoviny dělohy, ročně lékaři tento typ rakoviny odhalí u 1900…

Ordinace se po covidu plní vážněji nemocnými, kteří odkládali vyšetření

20.09.2021 16:53 Ordinace ambulantních specialistů plní po koronavirové pandemii pacienti ve vážnějším stavu, kteří…

V Česku začalo očkování třetími dávkami

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami vakcíny proti covidu-19 lidi, kteří už…

Pomahač: V Česku je kvalitní a dostupná péče, v USA lidé na lékaře často…

20.09.2021 14:53 V České republice je velmi kvalitní a dostupná zdravotní péče, což lidé někdy ne úplně doceňují.…

Mezi seniory je o třetí dávku očkování zájem

20.09.2021 13:33 Mezi seniory v pobytových zařízeních sociální péče v Praze je o očkování třetí dávkou vakcíny proti…

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

20.09.2021 12:15 Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než…

Počet nakažených roste. V neděli přibylo přes 180 případů

20.09.2021 10:51 Aktualizováno Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V…

Související:

Právě se děje

reklama