Kubkova lékařská komora vyzvala vládu ke zpřísnění opatření proti covidu-19

Česká lékařská komora (ČLK) vyzvala vládu ke zpřísnění protiepidemických opatření. S rozvolňováním podle ní začala dříve, než byla epidemie pod kontrolou. Komora dnes výzvu zveřejnila na svém webu, adresovala ji předsedovi vlády, šéfovi Ústředního krizového štábu a ministrovi zdravotnictví. Přetížené zdravotnictví podle něj nemůže další měsíce fungovat v současném vypětí.

Milan Kubek
doporučujeme

Podle ČLK byla opatření vlády na jaře tvrdá a účinná. Na podzim podle ní zvolila metodu postupného přibržďování. "I tato cesta by samozřejmě za delší dobu mohla vést k cíli, i když za cenu vyššího počtu lidských obětí a větších ekonomických ztrát, vyžadovala by však velkou míru trpělivosti nás všech. A to jsme nezvládli," uvedl prezident komory Milan Kubek.

Podle něj byla opatření na podzim slabší navzdory tomu, že epidemická situace byla nesrovnatelně vážnější. "S jejich rozvolňováním pak navíc Vaše vláda začala předčasně, aniž bychom měli epidemii pod kontrolou," uvedl.

Kubek také uvedl, že covidem-19 onemocnělo už 39.000 zdravotníků a počty aktuálně nakažených v posledních dnech opět znovu rostou. "Podzimní vlnu epidemie jsme zvládali za cenu obrovského osobního nasazení všech zdravotníků i dobrovolníků, ale to vše zároveň jen za cenu drastického omezení standardní zdravotní péče, které se negativně projeví na zdravotním stavu populace," dodal. Čím déle bude situace trvat, tím budou podle ČLK následky vážnější. Připomněl, že zdravotníkům nově přibudou ještě další povinnosti s antigenním testováním a očkováním.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K očkování se zaregistrovalo více než 143 tisíc seniorů

17.01.2021 09:20 Na očkování proti covidu-19 se k dnešním 8:15 registrovalo v centrálním rezervačním systému 143.111…

ONLINE: Svět reaguje na brazilskou variantu koronaviru, v zemi zabije 1000…

17.01.2021 09:15 Aktualizováno Brazílie za uplynulý den zaznamenala dalších 61.567 případů koronavirové nákazy. Za stejnou dobu…

V sobotu téměř 5200 nakažených, PES je na 70

17.01.2021 08:17 Index protiepidemického systému PES k dnešku klesl na 70 bodů ze sta. V sobotu byl o dva body výše.…

Vakcína s čipem je nesmysl. Potřebujeme očkovat 100 tisíc lidí denně, říká…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR - Už přes rok se lidstvo potýká s pandemií nového typu koronaviru SARS-CoV-2. Vakcínu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama