Lék na covid molnupiravir od výrobce ivermektinu dorazí do Česka v pátek

Lék molnupiravir proti onemocnění covid-19 dorazí do Česka v pátek. Distributor už přijímá objednávky na toto léčivo, oznámil dnes tým Chytré karantény na twitteru. Molnupiravir je antivirotikum od americké farmaceutické firmy Merck.

Medikament bránící množení viru v těle pacienta má formu tobolek. V Česku se používají pro léčbu nakažených novým koronavirem i další přípravky, ty jsou ale pacientům podávány infuzí.

Molnupiravir dorazí do Česka v pátek ráno. "Již nyní distributor přijímá objednávky. A to především proto, že se podařilo sloučit dodávky a nakonec bude k dispozici 14.400 balení tohoto přípravku," oznámila dnes po poledni Chytrá karanténa.

Antivirotikum molnupiravir se podává ve formě tvrdých tobolek. Podle dřívějších údajů farmaceutické firmy Merck měl lék asi 50procentní účinnost při předcházení hospitalizaci po nákaze koronavirem. Agentura Reuters ale na konci listopadu uvedla, že podle posledních výzkumů má molnupiravir jen asi 30procentní účinnost.

České ministerstvo zdravotnictví dočasně povolilo použití molnupiraviru minulý týden. V rozhodnutí úřad uvádí, že medikament je určený k léčbě pacientů s prokázaným mírným a středně těžkým covidem-19, u kterých je vysoké riziko zhoršení nemoci spojené s nutností hospitalizace. Dostat ho mohou lidé ve věku od 18 let s výjimkou těhotných a kojících žen.

V Česku se používají pro léčbu nakažených i další přípravky, tzv. monoklonální protilátky, které jsou ale podávány infuzí. Vážnému průběhu nemoci mohou monoklonální protilátky zabránit podle odborníků z 30 až 50 procent. Ministr zdravotnictví 22. listopadu oznámil, že Německo darovalo České republice 10.000 dávek protilátkových léků Regn-Cov-2 od firem Regeneron a Roche. Některé české nemocnice krátce předtím informovaly, že jim protilátkové léky docházejí.

Lék na covid-19 ve formě tablet, který by mohl ulevit přetíženým nemocnicím, připravuje také farmaceutická společnost Pfizer. Firma 16. listopadu oznámila, že požádala americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o udělení povolení k nouzovému používání své pilulky s názvem paxlovid. Podle předběžných výsledků klinických testů snižuje tento přípravek riziko hospitalizace či úmrtí po nákaze koronavirem o téměř 90 procent.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Merck

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 53 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy