Leták ministerstva na podporu očkování je propadák. Četlo ho jen 1 procento lidí

Ministerstvo zdravotnictví se na poslední chvíli rozhodlo začít s osvětovou kampaní podporující očkování proti koronaviru. Propagační leták se ale nesetkal s úspěchem, na sociálních sítích sklidil výsměch, mezi politiky kritiku, a jak ukazuje průzkum společnosti Behavio, obecně se těší velkému nezájmu.

Leták podporující očkování v průzkumu propadl

Ministerstvo zdravotnictví vydalo novinový inzerát, kterým se snažit vybudit u lidí zájem o očkování a zároveň v něm odmítá nepravdivá tvrzení o vakcíně proti koronaviru. 

Prakticky ve všech skupinách lidí ale leták narazil. Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci v Bruselu označil inzerát za "úplně katastrofální" a ministru zdravotnictví Janu Blatnému poradil, aby si našel marketéry.

Ti jsou s vzhledem inzerátu také nespokojeni. Vedoucí Katedry marketingové komunikace a public relations na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy Denisa Hejlová na Twitteru uvedla, že leták může naopak lidi od očkování odrazovat.

"Jehla lidi vystraší, vzbuzuje nepříjemné emoce. To je odradí od přečtení textu," napsala také. A se jak ukazuje, zřejmě měla pravdu. Ačkoliv samotný inzerát čelil na sociálních sítích posměškům, reálně ho četl jen málokdo.

Výzkumná agentura Behavio, která leták podrobila stadardním kampaňovým testům, zjistila, že 60 % populace leták před výzkumem nikde neviděla, a podrobně si ho přečetlo jen 1 % lidí.

Agentura proto respondentům ukázala a zeptala se, jestli si ho chtějí přečíst. 57 % dotázaných by tak ale dobrovolně neučinilo. "Pro účely výzkumu se ale přemohli," uvádí agentura v tiskové zprávě. 70 % dotázaných ale během prvních pěti vteřin nedokázala poznat, že se jedná o propagaci očkování.

“Časový limit v dotazníku dobře simuluje reálný svět, ve kterém podobným letákům věnujeme nejvýše několik vteřin. Pořádně si je přečteme teprve tehdy, pokud nás opravdu zaujmou. A to nejlépe pozitivně. To se v tomhle případě rozhodně nestalo,” vysvětlil postup ředitel výzkumu Behavio Vojtěch Prokeš.

Výzkumníci se dále zeptali respondentů, jak na ně inzerát působí. Pro třetinu dotázaných byl nedůvěryhodný a amatérský. 20 % lidí jej nepochopilo a 15 % ho dokonce označilo za nebezpečný. Za důvěryhodný ho označilo pouze 8 % lidí, ještě méně o něm pak řeklo, že působí prosesionálně.

“Leták nesplňuje ani jedno z klíčových behaviorálních pravidel pro dobrou kampaň: nedokázal vzbudit pozitivní emoci – naopak vzbuzuje strach, vztek nebo jiné negativní emoce. Není ani srozumitelný, lidé nedokážou rozpoznat, že se jedná o leták pro očkování, a konečně leták nepůsobí důvěryhodně, takže ho lidé nechtějí číst,” uvádí agentura.

V Česku jde o epidemii neočkovaných, konstatoval ministr Vojtěch

26.10.2021 10:41 Epidemie covidu-19 se v ČR podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) stala epidemií…

V pondělí přibylo přes 4200 nakažených, v nemocnicích je více než 1000 lidí

26.10.2021 09:16 Aktualizováno V pondělí v Česku přibylo 4264 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvíce od dubna a zhruba o…

Nová nařízení vlády: Neočkovaní učitelé s respirátorem, konec izolace po…

25.10.2021 21:59 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit při výuce respirátory. Výjimku budou mít učitelé…

Vojtěch očekává zlom ve vývoji epidemie za pět nebo šest týdnů

25.10.2021 17:57 Epidemická situace se bude zhoršovat ještě v příštích dvou týdnech. Zlom by podle ministra…

Očkovací místa kvůli výraznému zájmu o vakcíny rozšíří provozní hodiny

25.10.2021 13:42 Očkovací místa kvůli opětovnému zájmu o vakcíny proti covidu-19 rozšíří provozní dobu. Novinářům to…

Testování ve školách se bude podle současných dat týkat osmi okresů

25.10.2021 12:30 Aktualizováno Listopadové testování ve školách se bude podle aktuálních dat o šíření epidemie covidu-19 týkat…

Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne

25.10.2021 11:33 Do konce týdne by měli mít všichni praktičtí lékaři vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer…

Ode dneška platí nová opatření. Respirátory nařizují prakticky všude

25.10.2021 09:42 Aktualizováno Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku platí ode dneška povinnost nosit respirátory ve…

V neděli přibylo v Česku více než 1800 nově nakažených

25.10.2021 09:08 V neděli přibylo v Česku dalších 1823 potvrzených případů koronaviru. Je to více než dvojnásobek ve…

Vakcínou Pfizer ode dneška začnou očkovat i praktici

25.10.2021 08:17 Vakcínu Pfizer/BioNTech proti koronaviru začne ode dneška distributor Avenier rozvážet do ordinací…

Související:

Právě se děje

reklama