Lidé parazitují na koronaviru. Za roušky chtějí i statisíce, legálně se dají sehnat za pár stovek

Česko v posledních dnech zaplavil obchod se strachem. Akutní nedostatek roušek a respirátorů vyústil v nekalé praktiky, kdy lidé nabízejí ochranné masky na internetu za tisíce až statisíce korun, ačkoliv je jejich pořizovací cena podstatně nižší. Paradoxem je, že většina lidí roušku ve skutečnosti vůbec nepotřebuje, a pokud, lze je sehnat navzdory zákazu prodeje zcela legálně za pár set korun.

Ministerstvo zdravotnictví kvůli novému koronaviru zakázalo od středy 4. března vývoz respirátorů třídy FFP3 mimo Česko a jejich prodej všem mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy.

Cílem je zajistit dostatek respirátorů pro lékaře v nemocnicích, lékaře v terénu, sestry, lékárníky, hygieniky, záchranáře, policisty, hasiče či armádu, a zamezit tak šíření tohoto onemocnění a udržet v případě vypuknutí epidemie bezproblémový chod kritických složek státu.

Navzdory zákazu ale obchod s rouškami pokračuje dál. Na inzertních a aukčních portálech lze najít stovky nabídek na koupi nejrůznějších typů respirátorů a roušek, mnohdy za extrémně nadhodnocenou cenu.

Nejsou výjimkou inzeráty na roušky a respirátory za tři tisíce, ale i pět tisíc korun za kus. Jde přitom o jednorázový produkt, který by v případě akutní potřeby nositele ochránil jen pár hodin. Kupující navíc nemá jistotu, že skutečně obdrží roušku s certifikací FFP3. 

Na sociálních sítích se dokonce objevil inzerát na prodej balení roušek za 300 000 korun. Pořizovací cena respirátorů přitom byla ještě před několika týdny v řádech desítek až stovek korun. A dodnes lze za tuto cenu zboží legálně zakoupit.

Jednou z možností je využití zahraničních e-shopů. Například na Amazonu jsou k dostání respirátory za desítky až nižší stovky korun. V okolních zemích má navíc řada obchodů roušky stále skladem, navzdory tomu, že například Německo eviduje podstatně více nakažených než Česko.

Další možností je využití ústenek z nanovláken. Ty prokazatelně účinkují proti koronaviru stejně jako respirátory s certifikací FFP3, na rozdíl od nich ale nanovlákenné roušky certifikaci nemají, nepodléhají proto zákazu prodeje. V Česku je nabízí společnost Respilon, která na svém webu uvádí, že budou naskladněny v následujících týdnech.

Brněnská společnost by navíc měla mít do konce března k dispozici masky s nanovláknem a oxidem mědi schopné koronavirus nejen zachytit, ale i ho zahubit. Firma je připravena zásobit český trh v počtu stovek tisíc kusů.

Zástupci firmy Respilon už v minulosti uváděli, že zatímco obyčejné roušky chrání především okolí před tím, kdo je nosí, ústenky s nanovlákny jsou ale schopny ochránit samotného nositele roušky.

Ani tak ale není v současnosti nezbytné roušku vlastnit. Česká republika sice eviduje několik případů nákazy koronavirem, k přenosu ale došlo v zahraničí, nikoliv v tuzemsku. Běžné roušky a respirátory navíc chrání jen několik hodin a jsou jednorázové, v případě silné epidemie totiž každé sundání roušky znamená její znehodnocení díky riziku kontaminace.

Roušky tak mají pouze specifické využití a pouze v určitých situacích. Navzdory tomu je ale Češi bezhlavě vykoupili, čímž způsobili problémy nejen lékařům, ale i lidem, kteří je skutečně potřebují. Například rizikovým a nemocným pacientům, kteří se musí chránit nikoliv před koronavirem, ale například před viry chřipky. 

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy