Lidé se nebudou muset tři týdny po prvním očkování testovat

Jako potvrzení o bezinfekčnosti bude od pondělí 24. května stačit doba tří týdnů po první dávce očkování proti covidu-19, dosud se uznávalo jen dokončené očkování. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Lidé po první dávce se zatím museli prokazovat testem. Jejich cena má podle ministra klesnout, antigenní bude za zhruba 250 korun a PCR za asi 600 korun.

Eurozpravy.cz

"První dávka u dvoudávkových schémat neznamená, že by stačila trvale. Je tam určité omezení. Je to podobný systém jako v Rakousku a Maďarsku," řekl ministr. Podle pověřené hlavní hygieničky Pavly Svrčinové první dávka očkování jako možnost prokázání bezinfekčnosti skončí po třech měsících.

Člen výboru České vakcinologické společnosti Daniel Dražan v České televizi řekl, že zaváděná změna je v rozporu s doporučením vakcinologické společnosti. Ta podle něj nadále uznává imunitu jako průkaznou až 14 dní po druhé dávce očkování. Předpokládá, že změna má motivovat lidi k očkování, což může mít v době slábnutí epidemie pozitivní vliv. Tento způsob osvědčení imunity by ale podle něj měl u lidí platit jen do doby, než dostanou i druhou dávku vakcíny.

Další možností, jak bezinfekčnost prokázat, je negativní antigenní nebo PCR test. O hrazení testů proti covidu bude vláda jednat v pondělí. Zvažuje dva PCR testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění měsíčně a v červnu ještě čtyři antigenní testy, v dalších měsících dva. Od 1. července mají platit asi 614 korun za testy i zdravotní pojišťovny.

"Nemůžeme vyčerpat zbytečně moc prostředků ze zdravotního pojištění na toto testování, které někdy bylo každé tři dny. To ani možná neprospívá nosu. Určitě je to potřeba nějakým způsobem rozumně regulovat," dodal ministr. Pravidelné testování ve firmách, ve školách a obecně preventivně pro veřejnost prosazovala Meziresortní skupina pro epidemické situace (MeSES) nebo vědci z iniciativy Sníh. Podle nich jsou preventivní testy levnější než léčba nakažených lidí.

Nyní má každý nárok na antigenní test jednou za tři dny. Lidé mladší 40 let se zatím ještě nemohou očkovat, a budou si tak muset testy případně hradit, pokud budou chtít třeba ke kadeřníkovi nebo na koncert.

"Vycházíme z toho, že dojde k průsečíku na jedné straně možnosti otevření všech skupin, které jsou registrovány pro aplikaci očkovacích látek, a na druhé straně rozumného nabídnutí testů zdarma," řekl ministr. PCR test platí negativní sedm dní, antigenní podle typu služby 48 nebo 72 hodin.

Proplácení antigenního testu 250 korunami potrestá odběrová místa, která se snaží používat kvalitní testy a analyzovat odběry přístrojově, uvedla Společnost Podané ruce, která v Brně denně provede až 20.000 antigenních testů. "Snížení proplácené ceny za test považujeme za šetření na nevhodném místě a za riziko poklesu kvality daného vyšetření," dodala. Cenu vyšetření je podle ní potřeba udržet přibližně na 300 korunách, aby bylo spolehlivé.

Podle Svrčinové bude ve službách i možnost udělat si samotest, buď od provozovatele nebo si přinést vlastní. Pro cestování do zahraničí bude podle ní seznam testů schválených Evropskou komisí, teď jich je 35. Lidé by si podle ní měli zkontrolovat, že podstoupili správný typ.

Poslední možností, jak potvrdit bezinfekčnost, je uplynutí určité doby po prodělání covidu-19, po níž je podle odborníků dostatečná hladina protilátek. Nově bude tato doba 180 dní, dosud to bylo 90. Nechat se očkovat je možné už 90 dní po prodělání nemoci.

Prokazovat bezinfekčnost musí lidé například pro účast na hromadných kulturních či sportovních akcích, využívání různých služeb nebo návštěvy v nemocnicích či na restauračních zahrádkách. Od pondělí budou také podmínkou pro ubytování. Certifikát bude možné si podle Arenbergera v brzké době stáhnout z webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky, do budoucna pak také na CzechPointu. Zatím lidé potvrzení mají až po druhé dávce očkování.

Na podobné lhůtě 22 dní po první dávce očkování se Česko dohodlo také s okolními zeměmi pro umožnění cestování bez nutnosti testu a karantén. Od minulé soboty je uznávají Rakousko, Německo, Polsko a Slovinsko, příští týden se má připojit Slovensko.

Témata: EZ

V pondělí přibylo v Česku 121 případů nákazy, je to méně než před týdnem

22.06.2021 09:19 Laboratoře v pondělí potvrdily v Česku 121 nových případů nemoci covid-19, před týdnem jich bylo o…

Vláda uspíšila rozvolnění plánované k 1. červenci. Nastane už v sobotu

21.06.2021 18:00 Aktualizováno Kvůli úpravě testování na dětských táborech, z nichž některé začnou před prázdninami, posunula…

Česko bude uznávat očkování občanů ve třetích zemích vakcínami schválenými…

21.06.2021 17:22 Aktualizováno Pro občany České republiky a zemí Evropské unie, kteří mají přechodný nebo trvalý pobyt v ČR, budou…

Zaměstnavatelé chtějí sami rozhodovat o rouškách či testech ve firmách

21.06.2021 15:53 Zaměstnavatelé žádají po vládě úpravu legislativy, aby mohli sami podle potřeby rozhodovat o nošení…

Platba za státní pojištěnce se v roce 2022 zvýší o 200 korun měsíčně

21.06.2021 12:55 Ministři zdravotnictví a financí Adam Vojtěch a Alena Schillerová (oba za ANO) se shodli na…

Ministerstvo zdravotnictví kvůli covidu prodlouží program na podporu…

21.06.2021 10:15 Ministerstvo zdravotnictví chce kvůli epidemii koronaviru o rok prodloužit dotační program na…

Přibylo více nakažených než minulou neděli, reprodukční číslo dál stoupá

21.06.2021 09:44 Testy v Česku v neděli potvrdily 57 případů koronaviru, před týdnem to bylo 41. Denní přírůstky…

V Thomayerově nemocnici byla otevřena banka mozkových tkání

21.06.2021 09:32 V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici otevřeli banku mozkových tkání, je jediná na východ od…

Vakcíny fungují, ukazují statistiky. Po druhé dávce bylo pozitivních jen 0…

20.06.2021 21:47 Aktualizováno Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně…

Očkování pro děti od 12 let se spustí 1. července

20.06.2021 18:15 Registrace k očkování proti koronaviru se dětem mezi 12 a 15 lety otevře 1. července, informoval…

Související:

Právě se děje