MeSES považuje testování ve firmách za efektivní

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), kterou vede epidemiolog Petr Smejkal, považuje testování na covid-19 ve firmách za vysoce efektivní. I jedno procento nakažených mezi testovanými může podle ní znamenat tisíce případů.

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto
doporučujeme

Jako zlepšení v dnes zveřejněné tiskové zprávě MeSES navrhuje zvýšit frekvenci testování antigenními testy na dvakrát za týden, nebo dát jako alternativní možnost méně častý PCR test.

Povinnost testovat zaměstnance vláda firmám a úřadům postupně podle velikosti ukládala od začátku března, na testy budou přispívat zdravotní pojišťovny. Dnes vláda zváží kratší interval mezi testy, buď dvakrát za týden, nebo jednou za pět dní, a povinnost i pro nejmenší podniky do deseti zaměstnanců a živnostníky.

Podle Smejkala je třeba v testování dál pokračovat. "Má jednoznačně pozitivní vliv na omezení šíření viru v populaci," uvedl. Firmy podle průzkumů hlásily nejčastěji mezi 0,75 a 1,5 procenta pozitivních. Jednoprocentní podíl pozitivních rozhodně členové MeSES nepovažují za nízký, a nedá se podle nich interpretovat tak, že výskyt nákazy v daném prostředí je malý.

"Pokud se takto šíří nákaza v celé zemi, odpovídalo by to v každou chvíli přes 100.000 nakažených a přírůstkům nákaz přes 10.000 případů za den," napsali v tiskové zprávě. Za minulý týden bylo podle dat ministerstva zdravotnictví méně než 10.000 pozitivně testovaných denně jen v pátek, v sobotu a neděli. Nejvyšší přírůstek bylo úterních 14.022 případů.

"Jako jednoduché měřítko, co je efektivní a co méně, si můžete sami spočítat, kolik stojí odhalit a izolovat jednoho nakaženého pomocí testů a kolik stojí stejné omezení přenosu nákazy pomocí plošných opatření," vysvětlil člen skupiny Jan Kulveit, který se věnuje modelování globálních rizik na univerzitě v Oxfordu.

Pokud by se ve firmách podařilo odhalit půl procenta nakažených a test stál 100 korun, náklady na jednoho nakaženého by byly 20.000 korun. Spolu s náklady na nemocenskou a izolaci tak jde řádově o desítky tisíc korun. "Oproti tomu když si spočítáte náklady plošných opatření, tak nás stejný výsledek stojí spíše vysoké stovky tisíc až miliony korun," dodal. Zatím je ale podle něj nutné mít jak plošná opatření, tak testování. Do budoucna ale bude možné díky testování zákazy zmírnit.

Kvůli omezené citlivosti antigenních testů doporučují členové skupiny zvýšit frekvenci minimálně na dvakrát týdně. Alternativou by mohl být PCR test jednou za týden, nebo za deset dní. Podle ekonoma z CERGE-EI Štěpána Jurajdy by bylo třeba pro různé metody testování srovnat dotační podmínky. V současné době mohou podniky jednou za měsíc požádat zdravotní pojišťovny o úhradu 60 korun na jeden test.

MeSES také apeluje na posuzování kvality testů a kvality odběru. Doporučuje, aby pro plošné testování zaměstnanců byly použity pouze testy s nezávisle laboratorně ověřenou citlivostí. Odběry by měli provádět proškolení lidé, nemusí jít nutně o zdravotníky. "Proužek indikující pozitivitu na antigenním testu se někdy zabarví jen velmi slabě. I takový výsledek je ale třeba brát jako pozitivní. Testy často nejsou dost citlivé na to, aby se pozitivní výsledek projevil jako jasný tmavý proužek," doplnila viroložka Ruth Tachezy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za úterý přibylo přes 5000 nakažených, R dál roste

14.04.2021 21:58 Aktualizováno V úterý přibylo v Česku dalších 5033 potvrzených případů nemoci covid-19, o 546 méně než před…

Ve školách bylo testováno přes půl milionu žáků a zaměstnanců, pozitivních…

14.04.2021 21:57 Aktualizováno Za první dva dny bylo podle ministerstva zdravotnictví testováno ve školách přes 372.000 žáků a…

K očkování se dnes přihlásilo 126.000 lidí nad 65 let

14.04.2021 21:30 K očkování proti covidu se do dnešního večera přihlásilo 126.000 lidí starších 65 let, pro něž se…

Liberecká firma vyvinula experimentální lék na covid

14.04.2021 17:24 Nový experimentální lék na covid-19 vyvinula farmaceutická společnost InStar Technologies z Liberce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama