MeSES považuje testování ve firmách za efektivní

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), kterou vede epidemiolog Petr Smejkal, považuje testování na covid-19 ve firmách za vysoce efektivní. I jedno procento nakažených mezi testovanými může podle ní znamenat tisíce případů.

Jako zlepšení v dnes zveřejněné tiskové zprávě MeSES navrhuje zvýšit frekvenci testování antigenními testy na dvakrát za týden, nebo dát jako alternativní možnost méně častý PCR test.

Povinnost testovat zaměstnance vláda firmám a úřadům postupně podle velikosti ukládala od začátku března, na testy budou přispívat zdravotní pojišťovny. Dnes vláda zváží kratší interval mezi testy, buď dvakrát za týden, nebo jednou za pět dní, a povinnost i pro nejmenší podniky do deseti zaměstnanců a živnostníky.

Podle Smejkala je třeba v testování dál pokračovat. "Má jednoznačně pozitivní vliv na omezení šíření viru v populaci," uvedl. Firmy podle průzkumů hlásily nejčastěji mezi 0,75 a 1,5 procenta pozitivních. Jednoprocentní podíl pozitivních rozhodně členové MeSES nepovažují za nízký, a nedá se podle nich interpretovat tak, že výskyt nákazy v daném prostředí je malý.

"Pokud se takto šíří nákaza v celé zemi, odpovídalo by to v každou chvíli přes 100.000 nakažených a přírůstkům nákaz přes 10.000 případů za den," napsali v tiskové zprávě. Za minulý týden bylo podle dat ministerstva zdravotnictví méně než 10.000 pozitivně testovaných denně jen v pátek, v sobotu a neděli. Nejvyšší přírůstek bylo úterních 14.022 případů.

"Jako jednoduché měřítko, co je efektivní a co méně, si můžete sami spočítat, kolik stojí odhalit a izolovat jednoho nakaženého pomocí testů a kolik stojí stejné omezení přenosu nákazy pomocí plošných opatření," vysvětlil člen skupiny Jan Kulveit, který se věnuje modelování globálních rizik na univerzitě v Oxfordu.

Pokud by se ve firmách podařilo odhalit půl procenta nakažených a test stál 100 korun, náklady na jednoho nakaženého by byly 20.000 korun. Spolu s náklady na nemocenskou a izolaci tak jde řádově o desítky tisíc korun. "Oproti tomu když si spočítáte náklady plošných opatření, tak nás stejný výsledek stojí spíše vysoké stovky tisíc až miliony korun," dodal. Zatím je ale podle něj nutné mít jak plošná opatření, tak testování. Do budoucna ale bude možné díky testování zákazy zmírnit.

Kvůli omezené citlivosti antigenních testů doporučují členové skupiny zvýšit frekvenci minimálně na dvakrát týdně. Alternativou by mohl být PCR test jednou za týden, nebo za deset dní. Podle ekonoma z CERGE-EI Štěpána Jurajdy by bylo třeba pro různé metody testování srovnat dotační podmínky. V současné době mohou podniky jednou za měsíc požádat zdravotní pojišťovny o úhradu 60 korun na jeden test.

MeSES také apeluje na posuzování kvality testů a kvality odběru. Doporučuje, aby pro plošné testování zaměstnanců byly použity pouze testy s nezávisle laboratorně ověřenou citlivostí. Odběry by měli provádět proškolení lidé, nemusí jít nutně o zdravotníky. "Proužek indikující pozitivitu na antigenním testu se někdy zabarví jen velmi slabě. I takový výsledek je ale třeba brát jako pozitivní. Testy často nejsou dost citlivé na to, aby se pozitivní výsledek projevil jako jasný tmavý proužek," doplnila viroložka Ruth Tachezy.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) firmy

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 35 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy