Ministerstvo zdravotnictví zrušilo zákaz prodeje respirátorů FFP3

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo zákaz prodeje respirátorů nejvyšší třídy FFP3 jiným odběratelům než státu, který vyhlásilo 6. března. Situaci podle něj teď řeší nařízené dodávky českých firem, které je vyrábějí, přímo ministerstvu zdravotnictví.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Vyplývá to z dokumentu zveřejněného na webu ministerstva. Respirátory nejvyšší třídy ochrany FFP3 podle ministerstva potřebují lékaři, kteří pečují o pacienty nemocí s covid-19 pro procedurách, kde vzniká aerosol, například při zavádění dýchací podpory. Měli by je používat také pracovníci infekčních klinik, urgentních příjmů nebo zdravotnické záchranné služby.

Vláda v pondělí schválila usnesení, kterým nařídila třem výrobcům respirátorů, firmám Pardan, Moldex a Refil, přednostní zásobování ministerstva zdravotnictví. "Došlo k zabezpečení potřebných dodávek pro ministerstvo zdravotnictví jiným způsobem, méně zasahujícím trh s uvedenými osobními ochrannými prostředky. Proto se ministerstvo zdravotnictví rozhodlo neprodleně zrušit mimořádné opatření," uvedlo.

Vláda nařídila už 1. dubna šesti firmám přednostně dodávat ochranné prostředky ministerstvu vnitra. Dodávat budou Gumárny Zubří s ochrannými maskami CM6, Sigma VVÚ s filtry k ochranným maskám P 3R a dalším, AVEC Chem s filtry k ochranným maskám P 3R a filtry, Vítkovice Cylinders s ocelovými bezešvými tlakovými lahvemi pro medicinální plyn, Draeger Safety s redukčními ventily na ocelové bezešvé lahve pro medicinální plyn a GCE s ventily s řízeným dávkováním kyslíku.

Ministerstvo zdravotnictví na začátku března zakázalo vývoz respirátorů třídy FFP3 mimo Česko a jejich prodej všem mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy. Omezilo také jejich maximální cenu.

Nedostatek zdravotních ochranných pomůcek pro zdravotníky a sociální služby byl v začátku epidemie často kritizován. Ministerstvo zdravotnictví, které zásobuje státní nemocnice, krajské hygienické stanice a laboratoře, které testují vzorky na nový typ koronaviru, v pondělí uvedlo, že dosud objednalo 88,5 milionu kusů ochranného materiálu za šest miliard korun. Doručeno bylo 19,5 milionu kusů, distribuováno bylo zhruba 11,1 milionu. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jsou zásoby na následující týdny dostatečné. Ministerstvo nakupuje ochranné pomůcky v Číně a od 16 českých firem.

Ministerstvo vnitra, které zásobuje krajské nemocnice, sociální služby, jako jsou domovy pro seniory a další zařízení, podle údajů na svých webových stránkách dosud v zemi distribuovalo zhruba 33,3 milionu roušek, 5,4 milionu respirátorů, devět milionů rukavic a další statisíce ochranných prostředků, jako jsou brýle, obleky nebo návleky. Nejvíce prostředků bylo distribuováno do jednotlivých krajů.

Týdenní spotřeba ochranných prostředků v Česku činí asi tři miliony respirátorů různých tříd ochrany, 20 milionů roušek a statisíce dalších prostředků.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministr zdravotnictví bude moci "vypnout" celé Česko? Návrh zákona budí…

26.05.2020 13:31 Lidovci budou uvažovat o podpoře dočasného zákona o mimořádných opatřeních pouze v případě, že by…

Od středy lze krátkodobě vycestovat na Slovensko a Maďarsko bez testů

26.05.2020 11:57 Od středy budou moci Češi, Slováci a Maďaři mezi zeměmi cestovat bez nutnosti předložení…

Zdravotnická zařízení patrně dostanou náhrady za výpadky příjmů

26.05.2020 11:38 Zdravotnická zařízení patrně dostanou náhrady za výpadek příjmů zhruba 30,5 miliardy korun, o něž…

V souvislosti s Dolem Darkov hygienici evidují 239 nakažených

26.05.2020 10:53 V souvislosti s ohniskem nákazy covidem-19 v Dole Darkov společnosti OKD v Karviné nepřibyl žádný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy