Některé cíle ve zdravotnictví měly i předchozí vlády, nenaplnily je, míní odborníci

Koaliční smlouva obsahuje ve zdravotnictví některé cíle, které měly už i předchozí vlády, ale nepodařilo se je naplnit. Podle lékaře a konzultanta ve zdravotnictví Pavla Vepřka jsou úkoly, které si koalice dala, "celkem fajn", ale neřeší podstatné problémy zdravotnictví, jako je nízká kvalita řízení a hospodaření s penězi, které jím protékají. Tomáš Doležal z Institutu pro zdravotní ekonomiku (iHETA) považuje priority za dobře nastavené.

Milan Kubek

Prezident lékařské komory Milan Kubek označil cíle za velmi obecné, a tedy obtížně hodnotitelné. Šéf stomatologů Roman Šmucler upozorňuje na to, že na některé plány nemá ministerstvo zdravotnictví peníze. Lékárníci by uvítali body týkající se systémových změn v lékárenství, na změnách jsou připraveni s budoucí vládou spolupracovat. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK. Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) společně s Piráty a Starosty a nezávislými dnes podepsali koaliční smlouvu, jejíž součástí jsou priority v jednotlivých oblastech.

"Letmý pohled na priority budoucí vládní koalice v oblasti zdravotnictví ukazuje, že si buďto není vědoma vážnosti situace nebo jen nechce otevírat další fronty ve chvíli rostoucí drahoty, rozvrácených státních financí a neúnavného viru," napsal ČTK Vepřek. Podle něj jsou úkoly nové vlády jako celek "celkem fajn", ale neřeší to podstatné. "Hlavním problémem českého zdravotnictví je nízká kvalita jeho řízení a hospodaření s penězi, které jím protékají. Masivní zásahy končící vlády do jeho chodu v minulých letech, zejména skokové navýšení platby za státní pojištěnce a plošné zvýšení personálních nákladů, tento chronický problém učinily akutním," uvedl Vepřek. Pokud se ve zdravotnictví neodehrají zásadní změny, systém veřejného zdravotního pojištění podle něj vyčerpá rezervy a sklouzne do deficitu. "Současné nastavení systému neumožňuje rozjetý růst nákladů bezbolestně ubrzdit," dodal.

"Programové priority jsou dle mého názoru dobře nastaveny a míří k podstatným problémům českého zdravotnictví. Správný je důraz na prevenci," napsal ČTK Doležal. Chybí mu ale konkrétní závazek jak navýšit výdaje na prevenci na alespoň desetinásobek.

Vznikající vláda chce umožnit dobrovolné připojištění na péči, kterou si lidé nyní platí sami, a slibuje víceleté plánování financování. Obojí Doležal označuje za pozitivní. "Jsem také rád za posilování kompetencí a odpovědnosti zdravotních pojišťoven," uvedl. V digitalizaci Doležal oceňuje podporu sdílení informací mezi poskytovateli a plátci. "Nebál bych se být konkrétnější ve smyslu otevření přístupu pacientů k elektronických zdravotním záznamům," poznamenal.

Podle šéfa České lékařské komory Kubka je koaliční smlouva ve zdravotnictví velmi obecná, a tedy obtížně hodnotitelná. "Domnívám se, že příčinou je obtížné hledání společného jmenovatele pro pět politických stran, které se ve svých programech do značné míry liší," poznamenal Kubek.

Podporu zdravého životního stylu, zvýšení zdravotní gramotnosti či odpovědnosti občanů za vlastní zdraví, stejně jako odstranění nerovností v úhradách podle prezidenta České stomatologické komory Šmuclera slibovaly už předchozí vlády. Upozorňuje na to, že například na masivnější finanční podporu nových ordinací praktiků a zubařů nemá ministerstvo žádné peníze. "Na motivaci potřebujete miliardy - ty mají kraje a trochu pojišťovny. Když budou kraje chtít hustší síť, peníze mají na účtech," napsal ČTK Šmucler.

K plánu rozšířit odpovědnost zdravotních pojišťoven Šmucler uvedl, že ty nyní nemají možnost nabízet lidem za jejich peníze odpovídající rozsah péče a vlastně přeposílají peníze podle pokynů ministerstva. "Připojištění předpokládá si říci, co je standard a co nadstandard. A to bude spousta křiku, neb každý chce vše zadarmo a nechce se připojišťovat. Ale připojištění v německém stylu by smysl dávalo," poznamenal.

Užitečné by podle Šmuclera bylo koalicí slibované vytvoření systému monitoringu a správy čekací doby na plánované zákroky a plánovaná vyšetření. "Lidé by viděli, jak u nás často čekají velmi, ale velmi dlouho. Tady by mohl vzniknout prostor pro připojištění - nečekat rok na kloub ale zaplatit si rychlejší výměnu," uvedl.

Koaliční dokument nijak nezmiňuje lékárny. Česká lékárnická komora by uvítala, kdyby se v programu objevily systémové změny v lékárenství, zejména ve způsobu financování lékárenské péče nebo zavedení stejných doplatků na léky hrazené ze zdravotního pojištění. Revizi systému podle prezidenta lékárníků Aleše Krebse slibovala končící vláda, prakticky podle něj k ničemu nedošlo. Mnoho bodů v koaliční smlouvě vznikající vlády se podle Krebse týká lékáren nepřímo, lékárníci vidí svou roli v zapojení do prevence, podpory zdravého životního stylu, řešení závislostí či regulace návykových látek. "Lékárníci jsou zdravotníci, kteří se s pacienty setkávají třikrát častěji než ostatní lékařská povolání, mohou tedy provádět například preventivní intervence efektivněji," napsal ČTK Krebs. Komora je podle něj připravena s budoucí vládou na potřebných změnách spolupracovat.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Zeman zítra opustí ÚVN, v neděli jmenuje Fialu premiérem

26.11.2021 13:44 Prezident Miloš Zeman bude v sobotu propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kam byl ve…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Izrael je i kvůli nové mutaci na prahu vyhlášení nouzového stavu

26.11.2021 14:12 Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice,…

Návrat do Česka se lidem z mnoha zemí ztíží

26.11.2021 22:02 Od pondělí se ztíží lidem neočkovaným proti covidu-19 návrat do České republiky z Francie,…

V Česku začala v 18:00 platit nová opatření proti covidu

26.11.2021 18:13 V Česku dnes v 18:00 začala platit nová celoplošná opatření proti šíření nemoci covid-19. Například…

Svrčinová by považovala výjimku pro jmenování premiéra za špatný signál

26.11.2021 14:30 I pro lidi, kteří se nakazili koronavirem a jsou bez příznaků, platí izolace minimálně 14 dní a…

V ČR ani Evropě zatím nebyla nová riziková varianta koronaviru zachycena

26.11.2021 13:38 Aktualizováno Laboratoře v Česku ani Evropě zatím nezaznamenaly potenciálně nebezpečnou variantu koronaviru,…

Po třetí dávce očkování se v Česku nakazilo 672 lidí, polovina nad 65 let

26.11.2021 11:33 Po třetí dávce očkování proti covidu-19 se v ČR nakazilo 672 lidí, polovina z nich ve věku nad 65…

Česko reaguje na novou mutaci z JAR, omezí vstup z osmi zemí

26.11.2021 10:55 Aktualizováno Od soboty nebudou moci do České republiky vstoupit občané třetích zemí, kteří byli v posledních 14…

Za čtvrtek přibylo v Česku rekordních 27 717 nakažených

26.11.2021 08:14 Koronavirová epidemie v Česku dál sílí. Ve čtvrtek přibylo 27.717 prokázaných případů onemocnění…

Česko je v počtu nově nakažených druhý nejhorší stát světa, po Slovensku

25.11.2021 22:01 Aktualizováno Na nový rekord vystoupalo v ČR ve středu takzvané incidenční číslo. Na 100.000 obyvatel připadá…

Nová nařízení podle některých expertů nestačí a vlnu epidemie nezabrzdí

25.11.2021 20:14 Za nedostatečná považuje nová vládní protiepidemická nařízení imunolog Václav Hořejší. Chybí mu…

Lékaři budou mít pracovní povinnost, schválila to vláda

25.11.2021 19:37 Aktualizováno Vláda schválila pracovní povinnost pro zdravotníky ze zařízení, kde se neléčí covid-19. Platí od…

Babiš chce navýšit kapacity očkování, mají se otevírat centra

25.11.2021 19:07 Na očkování je podle dat za středu registrováno téměř 107.000 lidí, kteří na vakcínu proti covidu…

Související:

Právě se děje

reklama