O bezplatné testování je před omezením jeho hrazení velký zájem

Před pondělním omezením úhrad testů na nemoc covid-19 byl dnes v Česku o testování velký zájem. Místy lidé museli i stát ve frontách. Také víkendové termíny na PCR testy s delší platností zájemci už většinou rozebrali. Vyplývá to z ankety ČTK mezi odběrovými místy a z údajů v systému rezervací na testy.

Mobilní testování na koronavirus, ilustrační fotografie.

Od pondělí 1. listopadu už bude preventivní testy na covid-19 hradit zdravotní pojištění jen dětem a mladým do 18 let, lidem plně očkovaným nebo se zahájeným očkováním a také těm, kteří se nemohou očkovat. Hrazeny budou dál i testy nařízené lékařem nebo hygieniky. Od pondělí se také zkracuje doba platnosti testů na 24 hodin u antigenních a na tři dny u PCR testů.

Například ve Fakultní nemocnici Ostrava, která je největším zdravotnickým zařízením v Moravskoslezském kraji, se dnes otestovalo zhruba 900 lidí a obdobné počty nemocnice čeká i v sobotu a neděli, řekla ČTK mluvčí nemocnice Iva Piskalová. Kapacita centra je zhruba 1100 testů denně. Denně tam přijde navíc mimo rezervaci až 200 lidí s testem nařízeným hygieniky, a tak se u centra tvoří i fronty. Další odběrová místa, která o víkendu dělají PCR testy, jako nemocnice v Novém Jičíně a Krnově, mají podle rezervačního systému na stránkách ministerstva zdravotnictví plno. Odběrová místa pro antigenní testy ale mají podle systému menší vytíženost.

Zájem o testování se dnes zvýšil v Jihočeském kraji. Například před zimním stadionem v Českém Krumlově se od rána tvořily fronty a lidé museli na testování čekat několik desítek minut. Způsobil to ale podle odběrových míst i čtvrteční svátek, kdy se na většině míst netestovalo. I společnost Podané ruce zaznamenala v centru Bohéma v brněnském Janáčkově divadle zvýšený zájem o testování. "Evidujeme zvýšený zájem jak o PCR testy, tak také o antigenní testování," řekla ČTK za společnost Šárka Halaštová.

Deset odběrových míst, na kterých se dnes testovalo na Vysočině, mělo podle informací z rezervačního webu zcela zaplněnou kapacitu. Obsazena jsou i místa na sobotu a neděli. V sobotu bude testy provádět nemocnice v Jihlavě a také laboratoř, která má testovací místo na jihlavském vlakovém nádraží. V neděli plánují testovat Nemocnice Havlíčkův Brod a Pelhřimov, která měla jako jediná dnes odpoledne ještě volné poslední místo.

Rovněž Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové v posledních dnech zaznamenala zvýšený zájem o PCR testy. Přibylo i lidí, kterým PCR test nařídili lékaři, řekli dnes ČTK zástupci FN. Dnes odpoledne nebyl v rezervačním systému odběrového centra v hradecké FN na víkend žádný volný termín na PCR test, první volné termíny jsou až v pondělí 1. listopadu. Získat na víkend termín na antigenní test v hradecké FN ale nebyl problém.

V Libereckém kraji má podle údajů z rezervačních systémů z 18 testovacích míst volné termíny na PCR test už jen místo na parkovišti u OC Nisa v Liberci. O něco lepší je výběr u antigenních tesů. Nejvíce volných termínů má léčebna ve Cvikově. Na sobotu neměla před dnešními 16:00 zcela naplněnou kapacitu i místa v libereckém Koloseu, na parkovišti u OC Nisa a v semilské nemocnici. Na neděli bylo několik volných termínů kromě Cvikova také v Hrádku nad Nisou a Tanvaldu.

Fakultní nemocnice Olomouc má o víkendu pro veřejnost ještě k dispozici 570 volných termínů pro antigenní testy. Naopak termíny na PCR testy prováděné odběrem z nosohltanu jsou už všechny obsazené. Na PCR testy ze slin se v nemocnici ještě může objednat zhruba pět desítek lidí.

V Ústeckém kraji má i o víkendu ještě volné termíny například ústecká Masarykova nemocnice. V Pardubickém kraji jsou ve čtyřech z pěti nemocnic o víkendu volné termíny pro antigenní testy, ale pro PCR testy jsou nejbližší volné termíny až prvních dnech příštího týdne. Třeba odběrová místa v pražských nemocnicích, kde o víkendu provádějí antigenní a preventivní PCR testy, ale stále hlásí volné termíny, a to i na nadcházející víkend.

V Plzeňském kraji se o víkendu netestuje na všech místech. Nemocnice, které nabízejí bezplatné PCR testy, pak většinou nemají na víkend volné termíny, ale na antigenní testy se ještě objednat dá. Například Fakultní nemocnice Plzeň, která testuje v sobotu i neděli nenabízí aktuálně na PCR testy ani jeden volný víkendový termín, kdežto na antigenní testy je zatím volných více než polovina termínů. V Plzni funguje například i Covid Drive-in testovací stanoviště u obchodů naproti pivovaru, kde jsou nedělní termíny pro PCR testy obsazené, na sobotu jsou ještě volné.

Nastupující vláda zruší povinné očkování pro osoby starší 60 let, řekl…

05.12.2021 18:17 Nastupující vláda Petra Fialy zruší paragraf chystané vyhlášky, která stanovuje povinné očkování…

Václav Klaus se o víkendu v Krkonoších zranil

05.12.2021 13:48 Bývalý prezident Václav Klaus o víkendu uklouzl na zledovatělé cestě v Krkonoších a zlomil si…

PŘEHLED: Dopravu i dnes komplikuje sníh. Které kraje vyžadují největší…

05.12.2021 12:32 Česko se i dnes potýká se sněhem. Zatímco některé kraje hlásí silnice bezproblémové a sjízdné,…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Jak v době covidu zacházet s jídlem a potravinami z dovozu? Podívejte se…

04.12.2021 22:00 Pandemie koronaviru má dopad nejen na zdraví lidí, ale i ekonomiku. Výjimkou není ani restaurační…

Výhled zátěže v nemocnicích kvůli pandemii do Vánoc není optimistický

05.12.2021 15:40 Výhled zátěže v nemocnicích kvůli pandemii covidu není optimistický, zůstane vysoká do Vánoc. V…

K iniciativě Lékaři pomáhají Česku se už přihlásilo 1303 dobrovolníků

05.12.2021 14:49 Na výzvu iniciativy Lékaři pomáhají Česku se od jejího zveřejnění v úterý 30. listopadu přihlásilo…

Očkování dětí nemá význam, pokud neproočkujeme seniory, tvrdí Prymula

05.12.2021 14:17 Plošné očkování dětí proti nemoci covid-19 nemá zásadní význam, pokud se neproočkuje populace lidí…

Přibylo skoro 11.000 nově nakažených. V nemocnicích je přes 6400 lidí,…

05.12.2021 13:19 Aktualizováno Nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání ubylo počtvrté v tomto týdnu. V sobotu…

Za pátek přibylo více než 17 tisíc nově nakažených koronavirem

04.12.2021 08:20 V pátek přibylo v Česku 17.659 případů covidu, to je o 2700 míň než před týdnem. Denní přírůstek…

Povinné očkování se bude týkat i mediků a studentů zdravotnických škol

03.12.2021 18:21 Aktualizováno Povinné očkování proti covidu-19 se kromě zdravotníků, zaměstnanců v sociálních službách, vojáků a…

Lékárníci si stěžují na distributora, že jim nedodává léky, i když je má…

03.12.2021 14:13 Česká lékárnická komora si stěžuje na farmaceutickou a distributorskou firmu, podle komory odmítá…

Do O2 areny se očkovací centrum zatím nevrátí

03.12.2021 12:52 Termín na očkování proti covidu-19 má podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) rezervováno 465…

Praha dopisem požádala lékaře, aby pomohli v nemocnicích

03.12.2021 12:36 Praha dopisem požádala ambulantní specialisty, aby pomohli v nemocnicích. Důvodem je nedostatek…

Odborníci nesouhlasí s povinným očkování pro lidi nad 60 let

03.12.2021 12:19 Aktualizováno Vakcinologická společnost nesouhlasí s povinným očkováním proti covidu-19 pro lidi nad 60 let,…

Související:

Právě se děje

reklama