Volný a Bojko byli vykázáni ze Sněmovny. Přes 7 tisíc nově nakažených

Situace s epidemií se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného nelepší, protiepidemická opatření přestala fungovat a rozhodující je uvolnit nemocnice, které jsou kvůli pacientům s nemocí covid-19 na hraně kapacit. K omezení pohybu mezi kraji, o kterém Blatný mluvil jako o jedné z možností, jak utlumit šíření epidemie, vláda v pondělí nepřistoupila.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

21:59 - Lék ze skupiny kortikoidů, který běžně používají astmatici, snižuje podle studie vědců z Oxfordské univerzity u pacientů s koronavirem riziko hospitalizace a zkracuje dobu uzdravování. Nemocní ho ovšem musejí dostat v sedmi dnech od projevení příznaků, píše agentura Reuters.

21:44 - Celkový počet zemřelých ve spojitosti s koronavirem ve Francii přesáhl 80.000. Nově zemřelých v nemocnicích a domovech pro seniory úřady 68milionové země hlásí 724. Počty nově nakažených jsou stabilní, dnes jich do francouzských statistik přibylo 18.870, přičemž minulé úterý jich bylo 23.337.

20:45 - Počet pacientů s koronavirem na jihu Čech mírně klesá. Podle hygieniků je nyní v regionu 4913 případů. Před měsícem jich bylo přibližně o dva tisíce více. Hygienici dnes evidovali 422 nových případů a 528 nemocných se uzdravilo. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka jihočeských hygieniků Kvetoslava Kotrbová.

20:22 - Olomoucký kraj ve spolupráci s Ústavem molekulární a translační medicíny otestuje v příštím týdnu až tisíc studentů 4. ročníků vybraných středních škol z Olomouce. Využijí při tom takzvané kloktací testy na koronaviru, na jejichž vývoji se ústav podílel. Podle hejtmana Josefa Suchánka (Piráti a STAN) bude tento postup simulovat budoucí reálné testování školáků navracejících se do škol. 

20:01 - Španělsko dnes prodloužilo do 1. března kontroly na hranicích s Portugalskem. Země se obává růstu případů koronaviru kvůli silnému výskytu nakažlivější britské mutace v sousedním státě, uvedla agentura Reuters. Epidemická situace v Portugalsku se zlepšuje, země ale stále vykazuje rychlé tempo šíření nákazy.

19:32 - Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis nařídil od čtvrtka uzávěru Atén, kde v posledních týdnech rychle přibývá nakažených koronavirem. V hlavním městě budou smět otevřít jen obchody nabízející k životu nezbytné zboží. Školy budou uzavřeny. Restaurace a kavárny už nyní mohou jídlo a pití prodávat jen z výdejních okének.

19:17 - Počet potvrzených případů nákazy koronavirem od začátku epidemie překročil ve Španělsku tři miliony lidí. Uvedlo to tamní ministerstvo zdravotnictví. Skutečný počet lidí, kteří se nakazili koronavirem, je však pravděpodobně vyšší, uvedla agentura AFP. V EU je Španělsko druhou zemí, která překročila hranici tří milionů nakažených. 

19:04 - Karanténa v Německu bude prodloužena do března. Bez uvedení konkrétního data s tím podle magazínu Der Spiegel počítá návrh závěrů nadcházejícího středečního jednání kancléřky Angely Merkelové se zemskými premiéry. Uvolnění stávající uzávěry nelze rovněž očekávat, Merkelová se totiž z obav z koronavirových mutací staví proti.

18:48 - Další dodávka očkovací látky proti koronaviru od americké firmy Moderna dorazí do Česka 22. února, o týden později, než byl plán. Vakcín bude polovina z dohodnutého počtu, jen 44.000 dávek. Na twitteru to dnes uvedlo ministerstvo zdravotnictví. O situaci už úřad informoval kraje.

18:33 - Od začátku roku řešily hlídky Městské policie hlavního města (MPP) 71 případů otevřených restaurací a barů v Praze. Dnes to uvedla mluvčí MPP Irena Seifertová. Provoz restaurací je vládním usnesením omezený pouze na tzv. okénkový prodej, který je navíc časově omezený. Opatření souvisí se snahou zamezit šíření nákazy koronavirem.

18:20 - Nejvíce potvrzených nových případů koronaviru v přepočtu na obyvatele mají z pěti středoevropských zemí Česko a Slovensko, lépe jsou na tom Rakousko, Maďarsko a Polsko. Novinářům to dnes řekl slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí. V Česku a na Slovensku se podle něj křivka zaoblila a má tendenci růst. 

17:46 - Provozovatelé skiarelů a profesní organizace znovu vyzvali vládu k jasnému vyjádření, kdy a případně za jakých podmínek provoz zimních středisek umožní. Na rozhodnutí zbývá poslední zhruba týden, pozdější otevření postrádá u většiny lyžařských areálů smysl. Provozovatelé jsou připraveni fungovat i za přísnějších podmínek, než která nastavilo například Rakousko. 

17:21 - Kvůli šíření takzvané jihoafrické varianty koronaviru v Tyrolsku přikročilo Rakousko k přísnějším opatřením. Počínaje pátkem budou lidé po deset dní moci opustit tuto spolkovou zemi pouze s negativním testem na koronavirus, oznámil dnes podle agentury DPA rakouský kancléř Sebastian Kurz.

16:23 - Španělští restauratéři dnes v řadě měst země a před budovou ministerstva financí v Madridu symbolicky rozbíjeli talíře a požadovali okamžitou přímou podporu od vlády za škody, které jim způsobila opatření proti šíření koronaviru. Informovala o tom televize RTVE. Opatření omezující chod restaurací a barů ve Španělsku trvají v různé formě už téměř rok a liší se podle jednotlivých regionů. Baskický soud dnes také vyhověl stížnosti místních podnikatelů a nařídil otevřít bary a restaurace i v oblastech s nejhorší epidemickou situací v tomto regionu.

16:00 - Do pátku se podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) vyšetřilo na takzvanou britskou mutaci koronaviru 681 vzorků, potvrdila se v 75 z nich. Vyplývá to z materiálu pro jednání vlády, kterým odůvodnila nutnost prodloužení nouzového stavu. Další vzorky z laboratoří v regionech na vyhodnocení čekají, například v Královéhradeckém kraji měli podezření na mutaci u 72 procent z 300 odebraných vzorků. Podle vědců může v některých regionech virus v nakažlivější variantě až za desítky procent nových případů. Nová mutace je o 30 až 70 procent nakažlivější, k nákaze stačí kratší čas než dosud uváděných 15 minut. Lidé by také měli nosit raději respirátor FFP2 než roušku.

15:06 - Poslanci Lubomír Volný a Marian Bojko dorazili na dnešní jednání Sněmovny opět bez roušek. Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) je několikrát vyzval k nasazení a poté je vykázal z dnešního jednání. 

14:31 - Polovina pozitivních testů na nemoc covid-19 ve Fakultní nemocnici Brno za měsíc únor je s britskou mutací. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Denně nemocnice odhalí desítky případů britské mutace koronaviru. První případ jistila o vánočních svátcích, od té doby eviduje kolem 700 případů.

13:48 - První dodávky vakcíny proti covidu-19 firmy AstraZeneca by měly do Prahy dorazit nejdříve na začátku března. Do té doby budou místo nich do metropole chodit dávky firem Pfizer/BioNTech, které jsou potřeba pro očkování druhou dávkou lidí, kteří již dostali první. ČTK to dnes sdělil primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).

13:14 - Starosta Náchoda a poslanec Jan Birke (ČSSD) má ode dneška pozitivní test na koronavirus. Zrušil veškerý program. Netuší, kde se nakazil, řekl dnes ČTK. Okres Náchod je v Královéhradeckém kraji po Trutnovsku podle údajů ministerstva zdravotnictví druhým regionem, kde se nákaza šíří nejrychleji.

12:56 - V Jihomoravském kraji přibylo za poslední den 679 potvrzených případů koronaviru. Přibylo i 57 úmrtí lidí s nákazou, jsou ale dodatečně hlášená za více dní. Zemřelí byli v průměrném věku 80 let a z různých lokalit kraje. V nemocnicích zůstává dál 549 lidí s koronavirem.

12:28 - V Česku loni týdně v průměru zemřelo 2477 lidí, nejvíc za nejméně deset let. O rok dřív bylo úmrtí průměrně 2155 za týden. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Příčina nárůstu úmrtnosti ze statistik není zřejmá, pravděpodobně k němu ale podstatně přispěla epidemie nového typu koronaviru. K takovému výkladu čísel se kloní také někteří demografové.

12:02 - Novou ambulanci takzvané Olfaktometrie pro pacienty, kteří po onemocnění covidem-19 přišli o čich, otevírá nemocnice ve Znojmě. Speciální ambulance bude v provozu každé pondělí, lidé mohou přijít po předchozím objednání, informovalo v tiskové zprávě vedení nemocnice.

11:26 - Tři poslanci hnutí Trikolóra podpoří prodloužení stavu nouze, pokud vláda od soboty otevře školy, skiareály, kadeřnictví a další malé provozovny, obchody i restaurace. Na dnešní tiskové konferenci před jednáním Sněmovny to řekl předseda hnutí Václav Klaus mladší. Je téměř vyloučené, že by vláda k takovému kroku přistoupila.

10:47 - V Pardubickém kraji v pondělí testy prokázaly koronavirus u 607 lidí. Před týdnem bylo nově nakažených o 102 méně. Od loňského jara je v kraji 56.386 potvrzených případů. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

10:22 - V Plzeňském kraji přibylo v pondělí 612 potvrzených případů koronaviru, což bylo dvakrát víc než za celý víkend a o stovku víc než předchozí pondělí. O víkendu se ale testuje méně. Od začátku pandemie loni na jaře se nakazilo v regionu celkem 55.691 lidí, nyní je 6820 aktivních případů, což je nejvíc od vrcholu podzimní vlny pandemie. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.

10:06 - V pondělí přibylo v Karlovarském kraji 149 koronavirových nákaz, o 198 méně než před týdnem. V neděli přibylo 157 nových případů. Aktuálně se s covidem-19 léčí 6151 lidí. Nejvíc případů přibývá na Sokolovsku a Chebsku, za posledních sedm dní tam testy prokázaly téměř 1000 nových nákaz. Vyplývá to z aktuálních informací ministerstva zdravotnictví.

9:57 - V Libereckém kraji za pondělí testy potvrdily onemocnění covidem-19 u dalších 479 lidí, to je o 29 víc než před týdnem. V mezitýdenním srovnání přibylo nákaz šestý den v řadě. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Vakcínu v kraji zatím dostalo 7712 lidí, z toho 2762 i druhou dávku. Ve věkové skupině nad 80 let byla zhruba desetina z nich očkována alespoň jednou dávkou.

9:04 - Ve středních Čechách přibylo v pondělí 1223 nově nakažených covidem-19. Je to o téměř 160 případů více než za předešlé pondělí, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku pandemie testy v regionu potvrdily koronavirus u 138.022 lidí. Vyléčilo se 122.825 nakažených, s covidem-19 jich zemřelo 1853. Za pondělí přibylo podle dosavadních dat 37 vyléčených a sedm úmrtí.

8:50 - V Praze v pondělí přibylo 1151 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší denní nárůst nakažených za poslední měsíc, v mezitýdenním porovnání je to o 369 případů více. Od začátku epidemie testy odhalily nový koronavirus v hlavním městě u téměř 116.000 lidí, 1534 nemocných zemřelo. Aktuálně se s onemocněním covid-19 potýká v Praze 10.600 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Nákaza v hlavním městě v posledních dnech zrychluje a kopíruje vývoj v celé zemi.

8:26 - Na jednotkách intenzivní péče je ve Francii 3363 pacientů s covidem-19, což je nejvíce za poslední dva měsíce. Denní bilance nových hospitalizací s covidem-19 zároveň druhý den v řadě stoupá. Informovala o tom agentura Reuters.

8:00 - V pondělí přibylo v Česku 7663 nově nakažených. Index protiepidemického systému (PES), který ukazuje vývoj epidemie koronaviru v Česku, zůstal k dnešku na 71 bodech. Po revizi dřívějších údajů je na této úrovni třetí den po sobě. Reprodukční číslo, které ukazuje množství lidí nakažených od jednoho pozitivně testovaného, mírně kleslo na 1,04. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Za sobotu 7798 nakažených. J&J má v USA zelenou

28.02.2021 08:17 Aktualizováno Z sobotu přibylo v Česku 7798 nakažených. K zásadním otázkám ve vztahu covidu a imunity patří, kdy…

Mluvčí nemocnic pro EZ: Jsme na limitu, lůžka plní i mladší ročníky.…

27.02.2021 22:02 Aktualizováno Jsou na pokraji lůžkových kapacit i sil personálu. Pražské nemocnice, které EuroZprávy.cz oslovily,…

Co s lidmi, kteří se budou bránit testování? Pomoci může zákon i opatření

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Hospodářská komora ČR (HK ČR) je připravena podpořit přechod z dobrovolného testování ve firmách na…

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama