Pacientů s rakovinou za dva roky přibylo o 2,5 procenta

Počty nemocných rakovinou podle dat Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), jejímiž klienty je zhruba 60 procent české populace, za dva roky přibylo o 2,5 procenta. Loni se jich léčilo přes 317.000, nejčastěji s nádorem kůže nebo prsu. Nejvíc přibývalo rakoviny kůže, která je vůbec nejčastější, a mužských pohlavních orgánů, vyplývá z informací pojišťovny.

lékaři, ilustrační fotografie
doporučujeme

Dnes se v ČR připomíná Český den proti rakovině. Obvykle chodí po ulicích dobrovolníci prodávající žluté květy měsíčku lékařského, letos byla charitativní sbírka kvůli epidemii covidu-19 přeložena na 30. září. Lidé mohou Lize proti rakovině přispět online nebo dárcovskou SMS.

Nejčastějšími diagnózami u pojištěnců VZP byla rakovina kůže, rakovina prsu, nádory mužských pohlavních orgánů a rakovina trávicího traktu. U nich s výjimkou rakoviny trávicího traktu, tedy střev nebo konečníku, také nejvíce nemocných přibylo jak absolutně, tak proti dřívějšímu počtu nemocných. Ubývalo případů rakoviny ženských pohlavních orgánů nebo rakoviny plic.

U nádorů trávicího traktu bylo pacientů o čtyři procenta méně než v roce 2017. Počet nových případů i úmrtnost se daří od roku 2010 snižovat. Podle odborníků je to díky pravidelnému vyšetřování lidí nad 50 let, které bylo v Česku zavedeno téměř před 20 lety. Přesto rakovině tlustého střeva podléhá v ČR kolem 2000 lidí ročně a rakovině konečníku asi tisícovka.

Celkem za léčbu nemocných zaplatila VZP loni přes 14,5 miliardy korun, nejnákladnější byla léčba nádorů mízní, krvetvorné a příbuzné tkáně. Těch mezi roky 2017 a 2019 navíc o pět procent přibylo. "Mezi lety 2018 a 2019 došlo k nepatrnému poklesu nákladů na léčbu rakoviny i přesto, že počet nemocných pacientů vzrostl. Bylo to způsobeno mírným poklesem cen některých léčivých přípravků," uvedl v tiskové zprávě mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.

Značnou část nákladů na léčbu rakoviny tvoří moderní léky. Tato léčba je velmi drahá, proto ji nemohou předepisovat všechny nemocnice, ale jen centra specializovaná na konkrétní nemoc. Takzvané centrové léky loni stály veřejné zdravotní pojištění téměř 17 miliard korun, celkem mělo zdravotnictví k dispozici asi 300 miliard korun.

Ročně rakovině podlehne 27.000 lidí, zhruba 90.000 má nově diagnostikovaný nádor. Letošní ročník Českého dne proti rakovině je zaměřen na nádorové onemocnění ledvin a močového měchýře a na prevenci. Nádory močového měchýře jsou šestou nejčastější rakovinou mužů a třináctou u žen.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus: V ČR opět přes 100 nově nakažených, roste počet vážných…

15.07.2020 14:09 Aktualizováno Počet nových případů koronaviru se v úterý po třech dnech opět přehoupl přes sto. V Česku přibylo…

Prymula varuje před druhou vlnu, může přijít zčistajasna. Doly by zavřel…

15.07.2020 12:22 Přestože se téměř zcela uvolnila veškerá karanténní opatření v souvislosti s bojem proti epidemii…

Iniciativa COVID19CZ končí, aktivity pro chytrou karanténu převzalo…

15.07.2020 10:22 Iniciativa představitelů technologických firem pro boj s koronavirem pod názvem COVID19CZ ukončila…

Roušky plošně zase v říjnu, přeje si epidemiolog Maďar. Kvůli seniorům

14.07.2020 11:37 Epidemiolog Rastislav Maďar je přesvědčený, že se Češi budou muset v říjnu opět vrátit k povinnému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy