Plošné testování seniorů se zřejmě nestihne. Testy nakoupily pojišťovny

Zdravotní pojišťovny podepsaly s firmou Avenier smlouvu o nákupu antigenních testů k plošnému testování na koronavirus v domovech seniorů a dalších sociálních zařízeních. Na twitteru ministerstva zdravotnictví o tom dnes informoval ministr Jan Blatný (za ANO). V pátek připustil, že se začátek nařízeného testování všude nestihne do pondělí 9. listopadu.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

"Zástupci zdravotních pojišťoven mi potvrdili, že byla se společností Avenier podepsána smlouva o objednávce, odběru a distribuci antigenních testů. Nikdo tak nemusí mít obavy, testy budou dodány," uvedl Blatný.

Právě smlouva se zdravotními pojišťovnami chyběla k tomu, aby se mohlo s testováním začít. "Situace se prodlužuje, protože ani v nouzovém stavu nelze postupovat mimo právní rámec," řekl v pátek Blatný. Ladilo se podle něj to, jak za peníze z veřejného zdravotního pojištění právně správně testy nakoupit. Dva miliony antigenních testů od firmy Abott byly připravené ve skladech. Společnost Avenier by je nyní měla v nejkratší době rozvézt.

Nařízení o plošném testování v sociálních zařízeních platí v Česku od středy a testy u klientů i personálu se mají opakovat co pět dnů. Půjde asi o 80.000 až 100.000 klientů a zhruba stejný počet personálu. Testovat je mají zdravotníci zaměstnaní v těchto zařízeních nebo jejich nasmlouvaní praktičtí lékaři, někde ale upozorňují na to, že personálu nebude dostatek i kvůli jeho nákaze.

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je nákaza ve více než dvou stovkách takových zařízeních. Ke konci října byl potvrzen koronavirus u 4763 pracovníků a klientů uvedených domovů, v září to bylo zhruba u čtvrtiny. Senioři mají při nákaze asi třicetiprocentní riziko, že budou potřebovat péči v nemocnici, mladší lidé asi čtyři procenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blatný hájí novelu zákona: Navrhované pravomoci už hygiena má, jen nejsou…

02.12.2020 17:17 Pravomoci, které má v připravované novele zákona získat hlavní hygienik řídící novou Státní…

Blatný je ochoten upravit režim pro sport až po dalším zlepšení situace

02.12.2020 17:07 Ministr zdravotnictví Jan Blatný bude jednat s Národní sportovní agenturou (NSA) a zástupci…

Hygienický superústav? Novela zákona je potenciálně protiústavní, shodují…

02.12.2020 15:47 Navrhované změny fungování hygienické služby jsou podle právních expertů potenciálně protiústavní.…

Anticovid tým: Medici mají přestat pomáhat v nemocnicích, žádají ODS, TOP…

02.12.2020 13:48 Aktualizováno Stát by měl podle expertního týmu ODS, KDU-ČSL a TOP 09 k covidu-19 přestat využívat v nemocnicích…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama